פוטין: לא אטיל עוד סנקציות על המערב כרגע

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הראה נכונות להפחית מעוצמת העימות עם ארה"ב. פוטין ציין כי לדעתו אין צורך בתגמול רוסי נוסף על הסנקציות האמריקניות, ואף ציין בהומור כי בכוונתו לפתוח חשבון בבנק עליו הוטלו סנקציות חריפות. סיפוח חצי האי אמור להיות מאושר רשמית בהמשך היום

שומר את הקלפים קרוב לחזה. פוטין (רויטרס)

יגיב בזמן ובמקום הנכון: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הצהיר היום (ו') כי אין בכוונתו לפעול בשלב זה כנגד הסנקציות האמריקניות שהוטלו על רוסיה או להטיל סנקציות נוספות בתגובה. לדברי פוטין, "אין צורך מיידי בתגמול רוסי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פוטין הוסיף בהלצה, בנאומו בפני מועצת הביטחון הנשיאותית, כי בכוונתו לפתוח חשבון ב"בנק רוסיה", עליו הוטלו סנקציות חריפות. הבוקר דווח כי חברות כרטיסי האשראי "ויזה" ו"מאסטרקארד" חדלו לעבוד עם הבנק באופן מיידי, ופגעו בכך במיליוני אזרחים רוסים.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב מתח היום ביקורת חריפה על פעולות ארה"ב, ואמר כי הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על ארצו "אינן חוקיות באופן מוחלט". לברוב טען כי פעולות אלו מציבות מחסום מלאכותי בין רוסיה לבין המערב.

סיפוח קרים הרשמי ייחתם היום

ככל הנראה, הנשיא הרוסי מעדיף להתמקד בהישגיו במקום בסנקציות: בהמשך היום צפוי פוטין לחתום באופן רשמי על סיפוח קרים באופן חוקי ומוחלט, לאחר שגם הבית העליון של הפרלמנט הרוסי אישר - פה אחד - את צו הסיפוח לחצי האי. קודם לכן הבית התחתון של הדומא הסכים לסיפוח, ובכך אפשר לפוטין לחוקק את הסיפוח באופן רשמי.

רוסיה מעדיפה להימנע מעימות חריף יותר מול ארצות הברית וממקדת את מאמציה מול אוקראינה. ראש הממשלה הרוסי, דמיטרי מדבדב, טען היום כי אוקראינה צריכה להחזיר לארצו לפחות 11 מיליארדי דולרים, מכיוון שהסכם הגז בין המדינות אינו בתוקף עוד. לדבריו, העימות בין המדינות סביב הוא עילה לביטול הסכם מכירת הגז, שסיפק גז בעלות זולה מאוד מרוסיה לאוקראינה. מדבדב ציין כי היקף החוב הכולל של אוקראינה הוא כ-16 מיליארד דולרים.

כצעד נגדי, הממשלה הזמנית באוקראינה הידקה את שיתוף הפעולה עם האיחוד האירופי. הצדדים חתמו היום על הסכם פוליטי עם הממשלה הזמנית באוקראינה. בהסכם התחייבו הצדדים לחייב את הסכם הסחר לו התנגד הנשיא הקודם ינוקוביץ', שהודח מתפקידו. הסכם הסחר ייחתם במלואו רק לאחר הבחירות לנשיאות במדינה בחודש מאי.