אוסטרליה: "ייתכן כי החפצים שנחשדו כשרידי המטוס שקעו במים"

הבוקר התחדשו החיפושים באוקיינוס ההודי אחר המטוס המלזי, שנעלם כבר לפני 14 יום. סגן ראש ממשלת אוסטרליה טען כי תצלומי הלווין מתחילת השבוע עלולים להיות שונים מהזירה כיום: "ייתכן שמה שצף בתחילת השבוע כבר שקע"

לא הושגה פריצת דרך בחיפושים (רויטרס)

14 ימי חיפושים בים, ללא תוצאות: באוקיינוס ההודי התחדשו הבוקר (ו') החיפושים אחר המטוס המלזי. בכיר במדינה הודיע כי בניגוד לשמועות, לא נמצאה הוכחה לכך שהחפצים שאותרו בצילומי הלווין שפורסמו אתמול שייכים למטוס הנעלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סגן ראש הממשלה האוסטרלי, ווארן טרוס, העריך הבוקר כי ייתכן שהחפצים, שאותרו בתצלומי הלווין שהוצגו אתמול, כבר שקעו במים. תמונות הלווין צולמו ביום ראשון, וטרוס טען כי "יכול להיות שמשהו שצף במים לפני זמן כה רב כבר לא צף, אלא שקע לקרקעית". טרוס הדגיש כי החיפושים יימשכו עוד יום אחד לפחות בשלב הזה.

החיפושים, שנערכים "בנקודה הכי פחות נגישה בכדור הארץ", לדברי ראש הממשלה האוסטרלי טוני אבוט, מרוחקים מאוד מאוסטרליה - המטוסים צריכים לטוס ארבע שעות לכל כיוון, ועל כן כל מטוס יכול לפעול ולסייר באזור במשך כשעתיים בלבד, בשל צריכת הדלק הגבוהה.

"אני מקבל דיווחים כל הבוקר, ואין שום אימות ודאי על זהות החפצים הצפים בים", הודיע שר ההגנה והתחבורה של מלזיה, הישאמודין חוסיין. לפנות בוקר החל הצוות על ספינת הסוחר הנורווגית שנמצאת באזור לתור אחר חלקי המטוס, שעל פי תמונות לווין עשויים להימצא באוקיינוס ההודי, במרחק של כאלפיים קילומטרים מדרום מערב לאוסטרליה.

המשפחות ממתינות לבשורה המרה (AP)

"חייבים לחפש עבור המשפחות"

במקביל לספינה הנורווגית, הוזנקו למקום מטוסים, מסוקים וכלי שיט נוספים. תנאי מזג האוויר באזור, שהובילו להפסקת החיפושים אתמול, ממשיכים להקשות על מאמצי החיפוש, והגלים באזור גבוהים מאוד. ממשלת סין הודיעה הלילה כי תשלח היום שלוש ספינות קרב לסייע בחיפושים.

ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט כינס הבוקר מסיבת עיתונאים ומסר פרטים בנוגע לחיפושים אחר המטוס. אבוט הזהיר כי יתכן שמדובר בעוד אזעקת שווא, וציין כי צוותי החיפוש עובדים בתנאים קשים במיוחד: "מוקד החיפוש נמצא באזור מרוחק ביותר בדרום האוקיינוס ההודי, כ-3000 קילומטרים דרומית מערבית לעיר פרת', בנקודה הכי פחות נגישה שניתן לדמיין על פני כדור הארץ". 

אבוט הדגיש כי "אם יש שם משהו, אנחנו נמצא את זה. אנחנו חייבים זאת למשפחות של האנשים הללו. הם נמצאים בחרדה, ולכן אנחנו חייבים להודיע להם על כל מידע ברגע שהוא מגיע אלינו". אבוט עדכן כי חמישה כלי טיס סורקים את האזור - "אנחנו מחפשים את המידע שקלט הלווין, ונעדכן ברגע שיהיו פרטים נוספים".  

"ארבעה מטוסים קיבלו משימה מהרשות לביטחון הים לחפש בשטח שגודלו 23,000 קילומטרים רבועים, במרחק 2,500 קילומטרים דרום מערבית לפרת' אחרי שקיבלו נתונים מלוויין מהמודיעין האוסטרלי ביום חמישי בבוקר", נכתב בהודעה מטעם הרשויות שפורסמה אתמול. לאחר מכן הופסקו החיפושים למספר שעות בשל תנאי מזג האוויר.

הספינה הנורווגית באזור החיפושים (רויטרס)

מפת החיפושים (CNN)

"המשפחות רוצות מידע שאין לנו" 

ממשלת אוסטרליה דיווחה כי החלקים שאיתרו הלוויינים שלה ואולי שייכים למטוס המלזי נמצאו במרחק לא רב זה מזה, הרחק מכל מקום יישוב ובמרחק עצום ממסלולו המקורי של המטוס. מדובר באזור שבשל זרמי ים מנקז אליו פסולת רבה מכל האוקיינוס. אורכו של החלק הגדול יותר שנמצא הוא 24 מטרים.

עם תחילתו של המבצע לאיתור המטוס ליד פרת', כינס שר התחבורה של מלזיה, הישאמודין חוסיין, מסיבת עיתונאים ואמר כי הממצאים בלב ים הם רמז מרכזי בתעלומה. "המשפחות רוצות את המידע שאנו פשוט לא יכולים לספק - אנחנו לא יודעים איפה המטוס", ציין השר. "אני חושב שיש לנו רמז מרכזי עכשיו ואני מקווה שנוכל לספק מידע בקרוב".  

שר התחבורה סיפר כי במבצע החיפושים משתתפות 18 ספינות, 29 מטוסים ושישה מסוקים. "אנחנו נעזרים בציוד מתוחכם של מדינות בעולם, הציוד המתקדם ביותר, כולל צוללות - שלנו המלזים אין", אמר שר התחבורה.