אחרי הסנקציות: רוסיה בדרך למשבר אשראי חריף

חברות האשראי "ויזה" ו"מאסטרקארד" הפסיקו באופן מיידי את העברת הכספים לאחד הבנקים הגדולים במדינה. במקביל, מספר חברות דירוג אשראי פרסמו הערכה נמוכה לדירוג האשראי של רוסיה מוכת הסנקציות

מלחמת סנקציות בין שני המנהיגים. פוטין וא (חדשות 2)

מכה לכלכלה הרוסית: חברות האשראי הבינלאומית "ויזה" ו"מאסטרקארד" הפסיקו הבוקר (ו') ללא התראה את העברות הכספים והשירותים ל"בנק רוסיה" - מהבנקים המרכזיים במדינה. מיליוני אזרחים רוסים צפויים להיפגע מסנקציית האשראי החריפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול הודיעה ארה"ב על הטלת סנקציות על הבנק, שבבעלותו נכסים בשווי 10 מיליארד דולר המשמשים רבים בממשל הרוסי המקורבים לנשיא פוטין. גורם בכיר אמריקני הדגיש כי ארה"ב לא תאפשר לבנק מסחר בדולרים.

הנהלת הבנק הודיעה על השיבושים, וציינה כי תפעל על מנת לפתור את מצוקת הלקוחות: "אנו מבינים את הקשיים שניצבים בפני הלקוחות במצב הנוכחי". חברות האשראי לא הודיעו רשמית על המהלך, שככל הנראה מהווה סנקציה נוספת על רוסיה בעקבות סיפוח חצי האי קרים.

במקביל, מספר חברות דירוג אשראי בינלאומיות הפחיתו את הדירוג של רוסיה, ובכך פגעו ביכולתה של המדינה לפעול בשוק הבינלאומי. סגן שר הכלכלה הרוסי, אלכסי מויסייב, גינה את ההחלטה וטען כי אין סיבה לפגיעה בדירוג. כמו כן, הדגיש סגן השר כי המגזר הכלכלי ברוסיה לא נפגע "באופן חמור" מהסנקציות עד כה. 

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר היום כי הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על ארצו "אינן חוקיות באופן מוחלט", וטען כי פעולות אלו מציבות מחסום מלאכותי ביחסי רוסיה והמערב. לברוב קרא לבית התחתון של הפרלמנט הרוסי לאשר את סיפוח קרים.

סנקציות נגד הכלכלה הרוסית. אובמה (רויטרס)

סנקציות הדדיות בין ארה"ב לרוסיה

אתמול הודיע נשיא ארה"ב ברק אובמה על הטלת סנקציות חדשות על רוסיה. בתגובה רוסיה אסרה על תשעה בכירים אמריקנים להיכנס לשטח המדינה בהם הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, מנהיג הרוב בסנאט הארי ריד וסגן היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, בנג'מין רודס.

לאחר הטלת הסנקציות מכיוונה של מוסקבה, הודיע משרד החוץ הרוסי כי התריע את הממשל בוושינגטון כבר לפני כמה ימים כי הרחבה של הסנקציות נגד רוסיה "תחזור לבית הלבן כמו בומרנג".

ההודעה על הצעדים בהם בחרה מוסקבה לנקוט הגיעה דקות לאחר שאובמה הצהיר על שורת צעדים חדשים וחריפים נגד ממשל פוטין לאחר שרוסיה הצהירה השבוע רשמית על סיפוח חצי האי קרים לשטחה.

"חתמתי היום על צו המורה על הרחבת הסנקציות על רוסיה. לעיצומים שהטלנו על בכירי ממשל רוסיים יצורפו כעת סנקציות רחבות יותר שיזיקו לכלכלה הרוסית - בין היתר על בנקים שמספקים תמיכה נרחבת לממשל במוסקבה", הצהיר אובמה. עם זאת, במסגרת הסנקציות החדשות, הוטלו הגבלות גם על 20 בכירים רוסים המעורבים בפלישה לחצי האי קרים.