בית המשפט לחוקה קבע: תאילנד תלך לבחירות חוזרות

המחאות במדינה צפויות להתחדש, לאחר שבית המשפט לענייני חוקה פסל את תוצאות הבחירות שנערכו במדינה בחודש שעבר. בית המשפט פסק כי הבחירות, אותן החרימה האופוזיציה, לא התקיימו באותו תאריך בכל רחבי המדינה, דבר המהווה הפרה של החוקה

המפגינים יחזרו לכיכרות? ארכיון (רויטרס)

הרוחות בתאילנד ילהטו מחדש? בית המשפט לענייני חוקה במדינה פסל הבוקר (ו') את תוצאות הבחירות שנערכו בחודש שעבר במדינה, בהן זכתה ברוב גדול ראשת הממשלה המכהנת יינגלאק שינוואטרה. כעת תלך המדינה לבחירות חוזרות, שמועדן טרם נקבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית המשפט קבע כי הבחירות, אותן החרימו מרבית המפגינים וגורמי האופוזיציה, לא נערכו באותו תאריך ברחבי המדינה - דבר המהווה הפרה של החוקה, ועל כן מהווה עילה לפסילת התוצאות. הפסיקה תעכב את הקמת הממשלה החדשה של שינוואטרה. דובר בית המשפט הודיע כי ההחלטה התקבלה ברוב של שישה שופטים כנגד שלושה.

במהלך הבחירות, המפגינים הפריעו להצבעה השוטפת בכ-28 מחוזות - כחמישית מאזורי הבחירה, וגרמו לסגירתן של כ-10% מהקלפיות. בעקבות כך בית הנבחרים נותר ללא מכסה מספקת (קוורום) המאפשרת את בחירת ראש - או ראשת - הממשלה.

שינוואטרה, ראשת הממשלה (AP)

משרד החוץ הוציא אזהרת מסע

המפלגה הדמוקרטית מהאופוזיציה החרימה את הבחירות, בטענה כי אלו לא יפסיקו את הסערה הפוליטית במדינה. מנהיגי המחאה הודיעו כי כשיאורגנו בחירות חדשות, הן ישבשו אותן שוב. "אל תחלמו שיהיו בחירות חדשות - אנחנו נדאג לכל מחוז והבחירות לא יצליחו", אמר סותפ תאוגסובאן, ממנהיגי המחאה.

 

הבחירות בחודש פברואר נערכו בעקבות חודשים רבים של מאחה נגד שלטונה של שינוואטרה, במהלכם נרשמו עימותים אלימים רבים בין המפגינים לבין המשטרה. הממשלה הכריזה על מצב חירום בבנגקוק ובמספר מחוזות סמוכים. בעקבות האירועים האלימים, משרד החוץ הוציא אזהרת מסע לישראלים.

 

"ישראלים בתאילנד מתבקשים להימנע מלהגיע לריכוזי המפגינים, לאירועים בעלי אופי פוליטי, לתהלוכות ולריכוזי כוחות ביטחון", נכתב בהודעת משרד החוץ בתחילת חודש מרס.

"הפגנות שלוות עלולות לגלוש לאלימות תוך זמן קצר. המצב הפוליטי והביטחוני רגיש ובלתי צפוי. יש לנהוג בערנות ובמשנה זהירות, לפעול על פי הנחיות הרשויות המקומיות ולעקוב אחר דיווחי התקשורת", הדגיש המשרד.