המטוס האבוד: בשל תנאי מזג האוויר - החיפושים הופסקו

שני מטוסים אוסטרליים שבו על עקבותיהם וספינה נורווגית לא מצאה דבר. מזג האוויר הגשום והמעונן באזור, שבו איתר הלוויין שרידי מטוס, לא עוזר לפתור את התעלומה והחיפושים להיום הופסקו. עדכונים שוטפים

תעלומת המטוס המלזי - מבצע החיפושים באוסטרליה: שעות אחרי חשיפת צילומי הלוויין שהעידו על שרידים שייתכן ושייכים למטוס המלזי, והחיפושים מופסקים. באוסטרליה הודיעו היום (ה') אחר הצהריים כי בשל תנאי מזג האוויר הקשים לא ניתן להמשיך כעת ולחפש אחר המבצע לאיתור המטוס בלב ים.  לפי הודעת הרשויות באוסטרליה, החיפושים צפויים להתחדש מחר בבוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברשויות באוסטרליה הודיעו ששני מטוסים שיצאו לאזור החיפושים, כ-2500 ק"מ דרומית מערבית לפרת', שבו לבסיסם אחרי שנתקלו בקשיי מזג אוויר ולא מצאו דבר. "החיפושים בדרום האוקיאנוס הדרומי אחרי המטוס המלזי הנעלם הסתיימו ליום זה באזורה של אוסטרליה. ארבעה מטוסים קיבלו משימה מהרשות לביטחון היום לחפש בשטח שגודלו 23,000 קילומטרים רבועים, במרחק 2,500 קילומטרים דרום מערבית לפרת' אחרי שקיבלו נתונים מלוויין מהמודיעין האוסטרלי ביום חמישי בבוקר", נכתב בהודעה מטעם הרשויות.  

גשם ועננות הגבילו היום את הראות במהלך החיפושים והקשו אחר איתור שרידים - שאולי יספקו קצה חוט לתעלומה. במקביל, ספינה נורווגית הגיעה לאזור כדי לסייע בחיפושים, אך גם היא עד כה לא מצאה דבר.

עם תחילתו של המבצע לאיתור המטוס ליד פרת', כינס שר התחבורה של מלזיה, הישאמודין חוסיין, מסיבת עיתונאים ואמר כי הממצאים בלב ים הם רמז מרכזי בתעלומה הנמשכת זה היום ה-13. "המשפחות רוצות את המידע שאנו פשוט לא יכולים לספק - אנחנו לא יודעים איפה המטוס", ציין השר. "אני חושב שיש לנו רמז מרכזי עכשיו ואני מקווה שנוכל לספק מידע בקרוב".  

שר התחבורה סיפר כי במבצע החיפושים משתתפות 18 ספינות, 29 מטוסים ושישה מסוקים. "אנחנו נעזרים בציוד מתוחכם של מדינות בעולם, הציוד המתקדם ביותר, כולל צוללות - שלנו המלזים אין", אמר שר התחבורה.

תמונות הלוויין שפורסמו הבוקר (רויטרס)

יומן האירועים מרגע גילוי השרידים - דקה אחר דקה (שעון ישראל):

15:15: גורמים באוסטרליה: "בגלל תנאי מזג האוויר - הופסקו החיפושים להיום"

13:47: שני המטוסים האוסטרלים, שהשתתפו בחיפושים, שבו לבסיסם בעיר פרת' - אחרי שנתקלו בקשיי מזג אוויר קשים ולא מצא דבר

12:45: ספינה נורווגית הגיעה לאזור שבו אמורים להיות שרידי המטוס

12:05: מטוס של חיל האוויר האוסטרלי RAAF 3 מדווח כי הגשם והעננים מפריעים למבצע. "לא הצלחנו לראות את השברים, הראות שלנו מוגבלת מאוד", נאמר בדיווח.  

11:30: בעקבות הגילויים החדשים שר התחבורה המלזי כינס מסיבת עיתונאים ואמר כי עדיין אין מידע ודאי שניתן למסור למשפחות על הגילויים החדשים.

10:15: שני מטוסים הגיעו לאזור שבו זוהו השברים שייתכן ושייכים למטוס המלזי. שניים נוספים בדרכם. כתב רשת ABC שנמצא על מטוס הצי האמריקני P-8 דיווח כי הוא נמצא מעל האזורים שבהם נמצאו השברים: "הצוות סורק את פני הים ואת עומק הים. הציפייה כי מטוס ה-P-8, בעל ציוד מותאם, יהיה הראשון לספק את המידע - האם השרידים שנמצאו אכן שייכים למטוס המלזי".  ‎

9:10: אביו של אחד הנוסעים התייחס לגילויים בספקנות. "אנו מקבלים הרבה מאוד אינפורמציה, אבל אנחנו ממתינים להוכחות, אנו רוצים לדעת הוודאות אם זה המטוס או לא", אמר. "אני לא סומך על חברת התעופה המלזית, אני רוצה לשמוע את האינפורמציה מהממשל האוסטרלי".

6:20: שר מלזי אישר את הידיעה של ראש ממשלת אוסטרליה לפיה חלה התקדמות בחיפושים אחר המטוס הנעדר והכריז: "יש קצה חוט בחיפושים אחר המטוס".

5:00: ראש ממשלת אוסטרליה הודיע על צילומי לוויין שגילו שרידים שייתכן ששייכים למטוס המלזי. "קיבלנו מידע חדש ואמין, החלקים נמצאים בדרום האוקיינוס ההודי", אמר אבוט לפרלמנט של אוסטרליה וסיפר כי מטוסי חיל האוויר האוסטרלי יצאו למקום בו על פי החשד אותרו החלקים.

הספינה הנרווגית באזור החיפושים (רויטרס)

"מקווים שהמטוס נחטף"

מאז שעות הבוקר המוקדמות (שעון ישראל) העולם כמרקחה, בעקבות הודעתו של ראש ממשלת אוסטרליה. אבוט עדכן את ראש ממשלת מלזיה בממצאים, שהתגלו כבר לפני ארבעה ימים, אך לדבריו - ניתוחם דרש זמן. 

לאחר ההודעה, החלו בני משפחותיהם של הנוסעים המלזים להתפלל בנמל התעופה של קואלה לומפור כשהם נעים בין ייאוש לתקווה. "שמעתי את העדכונים מאוסטרליה על דרום האוקיאנוס ההודי, אם באמת המטוס שם - אלו חדשות מאוד רעות לכולנו", אמרה אחת מבנות המשפחה שאמה על המטוס, זאנג קסיניו. "אנחנו מקווים עכשיו שהמטוס נחטף והחביאו אותו. אם אלו הריסות המטוס שהאוסטרלים מצאו - זה אומר שלא נותרה לנו תקווה".

מפת החיפושים (CNN)

"הבן שלי חי, אני בטוחה שהבן שלי חי, אני לא מאמינה לחדשות", זעקה וון ווצ'אנג , אמו של אחד הנוסעים מסין. "אתם חושבים שאני יכולה להאמין שהבן שלי מת? אני יכולה להאמין שהוא בעומק הים?". כוחות משטרה ואמבולנסים הגיעו לבית המלון בו שוהות המשפחות, אולי כדי להכין אותן לאפשרות של בשורות מרות.

ממשלת אוסטרליה דיווחה כי החלקים שאיתרו הלוויינים שלה ואולי שייכים למטוס המלזי נמצאו במרחק לא רב זה מזה, הרחק מכל מקום יישוב ובמרחק עצום ממסלולו המקורי של המטוס.  מדובר באזור שבשל זרמי ים מנקז אליו פסולת רבה מכל האוקיינוס. אורכו של החלק הגדול יותר שנמצא הוא 24 מטרים.