מלזיה מודיעה: "עוד לא יודעים היכן המטוס, אך יש לנו רמז מרכזי עכשיו"‎

הרשויות במלזיה תולות את תקוותן באוסטרלים שמקווים שאיתרו את שרידי המטוס הנעדר. בני משפחות הנוסעים נעים בין ייאוש לתקווה. "אנחנו מקווים עכשיו שהמטוס נחטף והחביאו אותו", אמרה אחת מהם

אחרי גילויים של החלקים שייתכן ושייכים למטוס המלזי הנעדר, כינס בצהריים (ה') שר התחבורה של מלזיה, הישאמודין חוסיין, מסיבת עיתונאים. את דבריו העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 Online. "המשפחות רוצות את המידע שאנו פשוט לא יכולים לספק - אנחנו לא יודעים איפה המטוס", אמר השר. "אני חושב שיש לנו רמז מרכזי עכשיו ואני מקווה שנוכל לספק מידע בקרוב".  

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר התחבורה הבטיח למשפחות כי מלזיה עושה כל שביכולתה לאיתורו של המטוס הנעלם. "גם אנחנו וגם השגריר המלזי בסין עושים כל שביכולתנו כדי לסייע - אנו נעזרים בכל הגופים שיכולים לסייע", עדכן הישאמודין חוסיין. "יש מאמץ בינלאומי מאוד רחב. אנו ממשיכים בניסיונות למצוא את המטוס".

לדבריו, במבצע החיפושים אחר המטוס שנעלם לפני 13 ימים משתתפות 18 ספינות, 29 מטוסים ושישה מסוקים. "אנחנו נעזרים בציוד מתוחכם של מדינות בעולם, הציוד המתקדם ביותר, כולל צוללות - שלנו המלזים אין", ציין שר התחבורה.

עוד הוסיף הישאמודין כי "אם המטוס יימצא במקום שבו מתרכזים החיפושים, 2,500 קילומטרים מהחוף המערבי של אוסטרליה, זה יוכיח שההערכות שלנו על מיקום המטוס בתחילה היו נכונות - אותן הערכות שנעשו על פי תמונות לווין סיני". ‎

מפת החיפושים (CNN)

יומן האירועים מרגע גילוי השרידים - דקה אחר דקה (שעון ישראל):

13:47: אחד המטוסים האוסטרלים, שהשתתפו בחיפושים, שב לבסיסו בעיר פרת' - אחרי שלא מצא דבר

12:45: ספינה נורווגית הגיעה לאזור שבו אמורים להיות שרידי המטוס. טרם התגלה משהו.

12:05: מטוס של חיל האוויר האוסטרלי RAAF 3 מדווח כי הגשם והעננים מפריעים למבצע. "לא הצלחנו לראות את השברים, הראות שלנו מוגבלת מאוד", נאמר בדיווח.  

11:30: בעקבות הגילויים החדשים שר התחבורה המלזי כינס מסיבת עיתונאים ואמר כי עדיין אין מידע ודאי שניתן למסור למשפחות על הגילויים החדשים.

10:15: שני מטוסים הגיעו לאזור שבו זוהו השברים שייתכן ושייכים למטוס המלזי. שניים נוספים בדרכם. כתב רשת ABC שנמצא על מטוס הצי האמריקני P-8 דיווח כי הוא נמצא מעל האזורים שבהם נמצאו השברים: "הצוות סורק את פני הים ואת עומק הים. הציפייה כי מטוס ה-P-8, בעל ציוד מותאם, יהיה הראשון לספק את המידע - האם השרידים שנמצאו אכן שייכים למטוס המלזי".  ‎

9:10: אביו של אחד הנוסעים התייחס לגילויים בספקנות. "אנו מקבלים הרבה מאוד אינפורמציה, אבל אנחנו ממתינים להוכחות, אנו רוצים לדעת הוודאות אם זה המטוס או לא", אמר. "אני לא סומך על חברת התעופה המלזית, אני רוצה לשמוע את האינפורמציה מהממשל האוסטרלי".

6:20: שר מלזי אישר את הידיעה של ראש ממשלת אוסטרליה לפיה חלה התקדמות בחיפושים אחר המטוס הנעדר והכריז: "יש קצה חוט בחיפושים אחר המטוס".

5:00: ראש ממשלת אוסטרליה הודיע על צילומי לוויין שגילו שרידים שייתכן ששייכים למטוס המלזי. "קיבלנו מידע חדש ואמין, החלקים נמצאים בדרום האוקיינוס ההודי", אמר אבוט לפרלמנט של אוסטרליה וסיפר כי מטוסי חיל האוויר האוסטרלי יצאו למקום בו על פי החשד אותרו החלקים.

"הבן שלי חי"

מאז שעות הבוקר המוקדמות (שעון ישראל) העולם כמרקחה, בעקבות הודעתו של ראש ממשלת אוסטרליה. אבוט עדכן את ראש ממשלת מלזיה בממצאים, שהתגלו כבר לפני ארבעה ימים, אך לדברי אבוט - ניתוחם דרש זמן. 

לאחר ההודעה, החלו בני משפחותיהם של הנוסעים המלזים להתפלל בנמל התעופה של קואלה לומפור כשהם נעים בין ייאוש לתקווה. "שמעתי את העדכונים מאוסטרליה על דרום האוקיאנוס ההודי, אם באמת המטוס שם - אלו חדשות מאוד רעות לכולנו", אמרה אחת מבנות המשפחה שאמה על המטוס, זאנג קסיניו. "אנחנו מקווים עכשיו שהמטוס נחטף והחביאו אותו. אם אלו הריסות המטוס שהאוסטרלים מצאו - זה אומר שלא נותרה לנו תקווה".

"הבן שלי חי, אני בטוחה שהבן שלי חי, אני לא מאמינה לחדשות", זעקה וון ווצ'אנג , אמו של אחד הנוסעים מסין. "אתם חושבים שאני יכולה להאמין שהבן שלי מת? אני יכולה להאמין שהוא בעומק הים?". כוחות משטרה ואמבולנסים הגיעו לבית המלון בו שוהות המשפחות, אולי כדי להכין אותן לאפשרות של בשורות מרות.

"לא יודעים איפה המטוס" (AP)

ממשלת אוסטרליה דיווחה כי החלקים שאיתרו הלוויינים שלה ואולי שייכים למטוס המלזי נמצאו במרחק לא רב זה מזה, כ-2,500 קילומטרים דרום מערבית לעיר פרת', הרחק מכל מקום יישוב ובמרחק עצום ממסלולו המקורי של המטוס.  מדובר באזור שבשל זרמי ים מנקז אליו פסולת רבה מכל האוקיינוס. אורכו של החלק הגדול יותר שנמצא הוא 24 מטרים. 

מוקדם יותר דיווחה רשת CNN כי שטח החיפושים אחר המטוס המלזי הנעדר צומצם בחצי, וכעת מתמקדים החיפושים בחלקו הדרומי של האוקיינוס ההודי, שם, על כך מצביעות כל הראיות, ככל הנראה התרסק המטוס. גם אם וכאשר יימצא שם המטוס, עדיין יש להסביר מדוע טס דרומה, בניגוד למסלול טיסתו המקורי צפונה לכיוון לסין.

בתוך כך, למרות שאמש שר התחבורה המלזי אמר שלא נמצא רבב בעברו של הטייס , הרשויות עדיין חוקרות פרטים אודותיו. "הדיילי מיי" דיווח כי כעת בודקים למי התקשר הטייס - רגע לפני שהמריא.