"חשש ממהומות אם ברזיל תפסיד"

אחרי השקעה של מיליארדים, בברזיל עדיין חוששים שהמונדיאל שתארח המדינה בקיץ לא יעבור ללא שיבושים: מדוח שהודלף לתקשורת עולה כי הוצגו לנשיאה רוסף תרחישים רבים להפרות סדר, בין השאר הועלו חששות משביתת נהגי משאיות, פרובוקציות של האופוזיציה וגם – מהומות אם ברזיל תפסיד בגמר

הפגנות בברזיל, בשנה שעברה (AP)

דוח סודי של ממשלת ברזיל מפרט את הסיכונים הביטחוניים של המונדיאל שיתקיים השנה בברזיל. מהדוח עולה כי המשטרה גם מתכוננת ל'תרחיש אימים' בו ברזיל תגיע לגמר הגביע, תפסיד - ואז מהומות המוניות יפרצו ברחבי המדינה.

בכיר בלשכת הנשיאה דילמה רוסף סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי דוח שמסכם הערכת מצב שקיימו בלשכת הנשיאות מפרט כמה מהסיכונים האפשריים בעת אירוח המונדיאל במדינה. בין השאר, התרחישים כוללים שביתות, הפגנות פוליטיות המוניות וסיכונים ביטחוניים בכל אחת מ-12 הערים שיארחו את המשחקים.

על משחק הגמר בריו דה-ז'ניירו נכתב כי העיר סובלת "מיחסים קשים בין הרשויות לציבור", מה שיכול להקשות על אבטחת האירוע. בבירה ברזיליה חוששות הרשויות שמפלגות אופוזיציה ינסו לעורר פרובוקציות כדי למשוך תשומת לב של התקשורת הבינלאומית שתתארח במדינה בזמן המונדיאל. המשטרה גם חוששת ממצב בו ברזיל תפסיד במשחק הגמר, מה שיוביל למהומות ואלימות בערי המדינה הדרום אמריקנית.

נשיאת ברזיל דילמה רוסף (רויטרס)
עוד נכתב בדוח כי בפורטו אלגרה שבדרום המדינה יש סכנה לשביתת נהגי משאיות שתתפשט לחלקים אחרים במדינה ותקשה על קיום המשחקים. בבלו הוריזונטה שבדרום-מזרח המדינה נכתב כי הרשויות חושש משביתות בשירות הציבורי שיכולות לפגוע בתחרויות שיערכו בעיר, בדומה להפגנות שנערכו באותה עיר בזמן משחקי הקונפדרציה בשנה שעברה.

במהלך השנה החולפת ברזילאים רבים מחו ברחובות נגד העלות של אירוח המשחקים - 11 מיליארד דולר - וטענו כי יש להשקיע את הכסף בשירות הציבורי, בחינוך, בתחבורה ובמלחמה בשחיתות במדינה הענקית. בלשכת הנשיאה הגיבו ואמרו כי הציטוטים מהדוח "לא רשמיים, אינם מלאים ולא אושרו".