איטליה: מאות פליטים חולצו בלב ים

מאות פליטים סורים, חלקם בעלי אזרחות פלסטינית, הימרו על חייהם וניסו לחצות את הים התיכון לכיוון דרום איטליה. הם חולצו ברגעים האחרונים על ידי הצי האיטלקי, לפני שהספינות הרעועות בהן שטו טבעו. ברומא גאים על ההישג ההומניטרי, אבל חוששים מזרם המהגרים מהמזרח התיכון ומסוריה, זרם שהולך וגדל במהירות

משמר החופים והצי האיטלקי חילץ והציל כ-600 בני אדם שניסו לחצות את הים התיכון בשתי סירות שהועמסו יתר על המידה. על פי הידיעות המגיעות מארץ המגף, חלק מהאנשים על הסיפון הם פליטים סורים-פלסטינים ואריתראים שמבקשים למצוא מקלט באירופה, בהם 62 ילדים ו-103 נשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הנתונים הרשמיים שהתפרסמו על ידי משמר החופים האיטלקי, הם חילצו 323 אזרחים סורים, חלקם עם תעודות זהות פלסטיניות, ועוד 273 אריתראים. הם נמצאו על הספינות הקטנות ולאחר שעות ארוכות הועברו למקום מבטחים שבו הם מקבלים טיפול הולם.

ספינות המהגרים המקרטעות זוהו על ידי מטוס איטלקי שפועל במסגרת משימה למניעת אסונות בים, משימה שיצאה לדרך לאחר שבחודש אוקטובר האחרון טבעו מאות פליטים שהספינות שלהם לא עמדו במשקל הרב ובמזג האוויר הסוער. המשימה ההומניטרית האיטלקית נקראת Mare Nostrum "הים שלנו" בלטינית.

אסון הומניטרי נמנע, ארכיון (רויטרס)

מספר המהגרים גדל פי 10 בשנה האחרונה

מאז שהמשימה החלה, אנשי הצי האיטלקי הצילו את חייהם של 10,134 מהגרים מסירות במצב רעוע. על פי הנתונים שמתפרסמים באיטליה, חייהם של יותר מאלף ילדים כבר ניצלו על ידי אנשי הצי ומשמר החופים שפועלים ללא לאות באזור.

באיטליה גאים על הצלת החיים, אבל מאוד מודאגים מזרם הפליטים שממשיכים להגיע באלפיהם בכל חודש לחופי דרום איטליה ולאי למפדוזה. גם בחודשי החורף בהם הים סוער מאוד ממשיכים אלפים לנסות ולהגיע ליבשת הישנה דרך הים - בתקווה למצוא חיים טובים יותר.

בחודש ינואר 2014 הגיעו לדרום איטליה 2,156 פליטים, עליה מדאיגה ביחס לינואר 2013, אז הגיעו לחופים 217 בני אדם בלבד. על פי ארגוני זכויות מהגרים, קרוב לעשרים אלף מבקשי מקלט נהרגו בניסיון לחצות את הים התיכון במהלך עשרים השנים האחרונות, מספר שצפוי רק להמשיך ולעלות.