הורחבו החיפושים אחר המטוס המלזי שנעלם: "לחפש במעמקי הים"

11 יום חלפו מאז נעלם מטוס "מלזיה איירליינס", והרשויות במדינה חסרות אונים: היום קרא שר התחבורה להרחיב את החיפושים אחר המטוס בקרקעית הים עד לטווח עצום של יותר מ-3 מיליון קילומטרים רבועים. במקביל, משפחות הנעדרים מאיימות בשביתת רעב ובארה"ב דיווחו כי ייתכן ומסלול הטיסה נקבע על ידי תוכנת מחשב

החיפושים אחר המטוס מתרחבים (AP)

החיפושים מתרחבים: 11 ימים לאחר שניתק עמו הקשר ונעלם באופן מסתורי, מאמצי האיתור של מטוס "מלזיה איירליינס" ועליו 239 נוסעים ואנשי צוות הולכים וגדלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרה שמסר היום (ג') שר התחבורה המלזי, הישאמודין חוסיין, לכלי התקשורת הרבים שהגיעו למדינה לסקר את התעלומה המרעישה, הוא אמר כי החיפושים אחר המטוס הורחבו לטווח עצום של למעלה מ-3 מיליון קילומטרים רבועים.

"החיפושים אחרי המטוס מתבצעים בשני כיווני טיסה אפשריים - צפונה לכיוון אסיה - ודרומה, באזור האוקיינוס ההודי", אמר השר. "אני קורא לכמה שיותר מדינות ברחבי העולם לסייע לנו בחיפושים אחרי המטוס, שהורחבו לטווח של כ-3.5 מיליון קמ"ר", הוסיף.

מסלול הטיסה תוכנת בידי מחשב?

מסלול הטיסה "תוכנת" מראש? (AP)
רשת "סקיי ניוז" הבריטית דיווחה כי משפחותיהם של חלק מהנוסעים זועמות על היעדר המידע ועל החשד כי בני משפחותיהם מעורבים בחטיפה. על פי הדיווח, בני המשפחה איימו לפתוח בשביתת רעב עד ששמות יקיריהם ינוקו מחשד, ויתגלה מידע נוסף על מקום הימצאם.  

התעלומה סביב היעלמות המטוס מתגברת, ואיתה גם הספקולציות על גורל הטיסה: ה"ניו יורק טיימס" דיווח הלילה כי החוקרים מעריכים שהמטוס הוטס על ידי תוכנה ממוחשבת. בכירים אמריקנים טענו כי אדם בעל ידע בטיסה תכנת את מסלול הטיסה ב"מערכת ניהול הטיסה" הנמצאת בתא הטייס. טרם התברר האם מסלול הטיסה שונה לפני ההמראה או לאחריה.

הלילה פרסמה רשת פוקס ניוז את התרחישים האפשריים שגיבשה ישראל לגבי היעלמות מטוס, ובהם האפשרות לפיה המטוס נחת באירן על מנת להסב אותו לטובת פיגוע חבלני. על פי התיאוריה שהעלו הגורמים הביטחוניים, מטוס חברת "מלזיה איירליינס" נחטף לאירן, ושם הועמס בחומרי נפץ. התרחיש, שאינו מבוסס על ראיות ממשיות, מתבסס ככל הנראה על העובדה כי שניים מנוסעי המטוס הנעלם היו אזרחי אירן בעלי דרכונים גנובים.

משפחת הטייס נחלצת להגנתו: "מתגעגעים לאדם אהוב על ידי רבים"

השבוע העלתה משפחת הטייס המלזי, שנחשד במעורבות בחטיפה, סרטון משפחתי במטרה להגן על תדמיתו ולקרוא לחזרתו. "אבא, בבקשה תחזור הביתה, אנחנו מתגעגעים", ביקשה המשפחה בסרטון שזכה למאות אלפי צפיות במלזיה ובעולם - וכונה "מחווה לאדם שאהוב על ידי רבים".

משפחתו של קפטן זהרי שאח, או "דוד ארי" כפי שהמשפחה מכנה אותו, סיפקה הצצה קצרה לחיי המשפחה. לרקע צלילי השיר "אי שם מעבר לקשת", נראה שאח בתמונות מהאלבום המשפחתי - החל מימיו הראשונים כטייס, תצלומים מאירועים משפחתיים, ותיעוד של תחביביו הגדולים - דיג, בישול וגם הטסת טיסנים.

"הוא אוהב, נדיב, קול, חכם, תומך", טענה המשפחה, שהדגישה בסרטון את פעולות ההתנדבות ומעורבותו בקהילה. "בבקשה תחזור הביתה, אנחנו מתגעגעים אליך. אנחנו ממתינים בסבלנות ובחרדה שתשוב אלינו בבטחה, יחד עם שאר הצוות והנוסעים, אינשאללה".

בתו של הטייס, המתגוררת באוסטרליה, שבה לבית משפחתה בפרבר של קואלה לומפור, במרחק 15 קילומטרים בלבד משדה התעופה. משטרת מלזיה החרימה את הסימולטור הביתי שנמצא בביתו, והחוקרים ממשיכים לבדוק האם הטייס היה מעורב בחטיפת המטוס או העלמתו.