משפחת הטייס: "אבא, אנחנו מתגעגעים, תחזור הביתה"

אחר עשרה ימים לאחר היעלמות המטוס המלזי, משפחות הנעדרים מחריפות את המאבק ומאיימות בשביתת רעב עד שיתגלה מידע חדש וינוקה שמם של הנוסעים. משפחתו של הטייס העלתה לרשת סרטון מרגש שנועד לזכות את שמו, וקראו לשובו הביתתה "במהרה אינשאללה". דיווח בארה"ב: מסלול הטיסה נקבע על ידי תוכנת מחשב

משפחות נעדרי המטוס המלזי שנעלם ממשיכות לחפש תשובות - ופונות לאמצעים יצירתיים: משפחת הטייס המלזי, שנחשד במעורבות בחטיפה, העלתה השבוע סרטון משפחתי במטרה להגן על תדמיתו ולקרוא לחזרתו. "אבא, בבקשה תחזור הביתה, אנחנו מתגעגעים", ביקשה המשפחה בסרטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסרטון, שזכה למאות אלפי צפיות במלזיה ובעולם, כונה "מחווה לאדם שאהוב על ידי רבים". משפחתו של קפטן זהרי שאח, או "דוד ארי" כפי שהמשפחה מכנה אותו, סיפקה הצצה קצרה לחיי המשפחה. לרקע צלילי השיר "אי שם מעבר לקשת", נראה שאח בתמונות מהאלבום המשפחתי - החל מימיו הראשונים כטייס, תצלומים מאירועים משפחתיים, ותיעוד של תחביביו הגדולים - דיג, בישול וגם הטסת טיסנים.

"הוא אוהב, נדיב, קול, חכם, תומך", טענה המשפחה, שהדגישה בסרטון את פעולות ההתנדבות ומעורבותו בקהילה. "בבקשה תחזור הביתה, אנחנו מתגעגעים אליך. אנחנו ממתינים בסבלנות ובחרדה שתשוב אלינו בבטחה, יחד עם שאר הצוות והנוסעים, אינשאללה".

בתו של הטייס, המתגוררת באוסטרליה, שבה לבית משפחתה בפרבר של קואלה לומפור, במרחק 15 קילומטרים בלבד משדה התעופה. משטרת מלזיה החרימה את הסימולטור הביתי שנמצא בביתו, והחוקרים ממשיכים לבדוק האם הטייס היה מעורב בחטיפת המטוס או העלמתו.

מי תכנת את מסלול הטיסה?

רשת "סקיי ניוז" הבריטית דיווחה כי משפחותיהם של חלק מהנוסעים זועמות על היעדר המידע ועל החשד כי בני משפחותיהם מעורבים בחטיפה. על פי הדיווח, בני המשפחה איימו לפתוח בשביית רעב עד ששמות יקיריהם ינוקו מחשד, ויתגלה מידע נוסף על מקום הימצאם.  

התעלומה סביב היעלמות המטוס מתגברת, ואיתה הספקולציות על גורל הטיסה: ה"ניו יורק טיימס" דיווח הלילה (ג') כי החוקרים מעריכים שהמטוס הוטס על ידי תוכנה ממוחשבת. בכירים אמריקנים טענו כי אדם בעל ידע בטיסה תכנת את מסלול הטיסה ב"מערכת ניהול הטיסה" הנמצאת בתא הטייס. טרם התברר האם מסלול הטיסה שונה לפני ההמראה או לאחריה.

הלילה פרסמה רשת פוקס ניוז את התרחישים האפשריים שגיבשה ישראל לגבי היעלמות מטוס, ובהם האפשרות לפיה המטוס נחת באירן על מנת להסב אותו לטובת פיגוע חבלני. על פי התיאוריה שהעלו הגורמים הביטחוניים, מטוס חברת "מלזיה איירליינס" נחטף לאירן, ושם הועמס בחומרי נפץ. התרחיש, שאינו מבוסס על ראיות ממשיות, מתבסס ככל הנראה על העובדה כי שניים מנוסעי המטוס הנעלם היו אזרחי אירן בעלי דרכונים גנובים.

לפני יומיים פורסם בחדשות 2 כי ישראל החמירה וחידדה את נהלי הבטיחות בתחום התעופה בכל הקשור לכניסת מטוסים לתחומה, בשל חוסר הוודאות והקשר האפשרי למעשה טרור בעקבות היעלמות המטוס.

אתמול חשפה חברת התעופה המלזית את חילופי המסרים האחרונים שנשמעו מהמטוס, לפיהם טייס המשנה, פאריק עבדל חאמיד, אמר "הכל בסדר, לילה טוב", ולא הקברניט כפי שסברו תחילה. עם זאת, לא ברור מתי בדיוק כובתה מערכת הקשר במטוס, אולם ידוע כי בזמן שנאמרו אותן מילים מישהו כבר החל לפרק את מערכת הניווט של המטוס, ככל הנראה כדי שהוא לא יימצא.