משפחות הנוסעים זועמות על מלזיה: "רימו אותנו ועיכבו החיפושים"

9 ימים בלי סימן למטוס המלזי שנעלם, והסבלנות של בני משפחות הנוסעים פוקעת. "עכשיו זה הפך ליותר מסובך ולאסון גדול יותר", אמר אביו של נוסע שזועם על הגילויים האחרונים. "ניתן היה לאתר את המטוס מזמן"

תעלומת המטוס המלזי נמשכת ובני משפחותיהם של הנוסעים הסינים שהיו על המטוס, זועמים על ממשלת מלזיה המעכבת, לטענתם, את התקדמות החיפושים הבינלאומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאות קרובי משפחה של נוסעי הטיסה יושבים בבית מלון בבייג'ין במשך יותר משבוע, מחכים למידע על מקום הימצאם של יקיריהם. כשני שלישים מ-239 הנוסעים בטיסה של "מלזיה איירליינס" הם סינים.

"החיפושים היו אמורים להיות בצד המערבי, אבל חיפשתם בצד המזרחי", אמר וון הסיני, שבנו היה על המטוס הנעלם. "אם נקטתם בכל האמצעים בשביל לחפש, גם באמצעות לוויינים, אז אני חושב שהייתם אמורים להסיק את המסקנות הללו הרבה יותר מוקדם. עכשיו זה הפך להרבה יותר מסובך, נכון? יש בלגאן גדול. מי יעז עכשיו לעלות על טיסות של מדינה כזו? מי יעז לעשות עסקים עם מדינה כזו?"

"מלזיה דיברה שטויות ושיקרה, מה שעיכב את החיפושים לשמונה ימים", הוא הוסיף. "אנחנו רוצים הסבר לזה. זה שונה לגמרי מהתרסקות מטוס או מתקלה. הם רימו אותנו והפכו את האסון לגדול יותר. ניתן היה לאתר את המטוס כבר מזמן, אבל עכשיו, אם לא יצליחו לאתר אותו או אם יקרה משהו - זו בעיה של הממשלה".

גם משרד החוץ הסיני התבטא באופן רשמי בנושא, והביע ביקורת מרומזת כלפי מלזיה. "מלזיה חייבת להרחיב באופן מיידי את היקף החיפושים אחר המטוס שנעלם". בתוך כך, נפגש היום שגריר סין במלזיה עם שר החוץ המלזי.

ה"חמקן" המלזי?

על פי דיוווח באתר חדשות מלזי הלילה, חברה התעופה טוענת כי המטוס ביצע "מיסוך" וטס בגובה נמוך של 1,500 מטרים - וכך הצליח לחמוק מהמכ"מים. מדובר בטכניקה צבאית של התחמקות ממטוסי אויב.

על פי דיווח ב"אינדיפנדנט", הרשויות במלזיה דרשו לאחרונה אישור דיפלומטי לחקור תיאוריה שלפיה הבואינג 777 שנעלם נחת בבסיסים שבשליטת הטליבאן בגבול אפגניסטן או בצפון מערב פקיסטן.

הטייסים (מכונות השיקוף)

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הבוקר כי נפתחה חקירה גם בעניינו של מהנדס טיסה בן 29, שהיה על המטוס. המהנדס מוהד קאהירול אמרי סלמאט, כתב ברשת חברתית כי הוא עובד בשביל חברת תעופה פרטית.

634 מסלולים אפשריים

שר התחבורה המלזי הישמודין חוסיין אמר כי נבדקת האפשרות שהמטוס הנעלם היה על הקרקע בעת ששידר את אותות המכ"ם האחרונים שלו. אם הדיווח נכון, לא ברור האם מדובר באותות ששודרו לאחר התרסקות או שמדובר בנחיתה.

אתר החדשות WNYC Data News פרסם ניתוח המבוסס על נתוני הלוויין האחרונים של המטוס ושל מבנה המטוס ויכולותיו - ולפיו ישנם לא פחות מ-634 מסלולי נחיתה אפשריים שונים שבהם יכול היה המטוס לנחות באזור שבו ככל הנראה נמצא - החל מאוסטרליה, דרך המלדיביים ועד פקיסטן.

על פי דיווח אמש בעיתון "דיילי מייל", בשעות שקדמו להיעלמות היה הטייס זהארי אחמד שאה נסער במיוחד בשל נסיבות משפחתיות ואישיות. יממה בלבד לפני שהמריא מקואלה לומפור לעבר בייג'ינג, עזבו אשתו ושלושת ילדיו של הטייס את ביתם המשותף מסיבה שאינה ידועה.

במקביל מתרבים דיווחים המתארים את שאה, בן 53, כתומך "פנאט ואובססיבי" של מנהיג אופוזיציה במדינה. שעות בלבד לפני שיצאה הטיסה לדרכה, גזר בית המשפט חמש שנות מאסר על מנהיג האופוזיציה, לאחר שהורשע בביצוע מעשה סדום.