דיווח: "המטוס טס נמוך והתחמק מהמכ"מים – כמו ממטוס קרב"

פתרון היעלמות המטוס המלזי נראה רחוק מתמיד, אך נראה שככל שעוברים הימים אנשי חברת התעופה מגלים עוד פרטים על מסלולו. באתר חדשות מלזי דווח כי הוא טס בגובה נמוך של 1,500 מטר כדי לחמוק מהמכ"מים. "האינדיפנדנט": ייתכן שהוא נחת בבסיס של הטליבאן

רב הנסתר על הגלוי (רויטרס)

9 ימים חלפו מאז שמטוס נוסעים של חברת התעופה "מלזיה אירליינס" נעלם - ועדיין לא ברור היכן הוא ו-239 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו עליו. על פי דיוווח באתר חדשות מלזי, חברה התעופה טוענת כי המטוס ביצע "מיסוך" וטס בגובה נמוך של 1,500 מטרים - וכך הצליח לחמוק מהמכ"מים. מדובר בטכניקה צבאית של התחמקות ממטוסי אויב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על פי דיווח ב"אינדיפנדנט", הרשויות במלזיה דרשו לאחרונה אישור דיפלומטי לחקור תיאוריה שלפיה הבואינג 777 שנעלם נחת בבסיסים שבשליטת הטליבאן בגבול אפגניסטן או בצפון מערב פקיסטן.

במקביל, מאמצי החיפוש בהשתתפות 25 מדינות מסביב לעולם נמשכים - תוך תיאום מהקרקע, מהאוויר ומהים. בין המדינות שלוקחות חלק במאמצים: אוזבקיסטן, פקיסטן, קירגיזסטן, בורמה , לאוס, וייטנאם, תאילנד , אינדונזיה ואוסטרליה, כשהן מקבלות סיוע מיוחד לגבי נתוני לוויין מארצות הברית, סין וצרפת.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הבוקר כי נפתחה חקירה גם בעניינו של מהנדס טיסה בן 29, שהיה על המטוס. המהנדס מוהד קאהירול אמרי סלמאט, כתב ברשת חברתית כי הוא עובד בשביל חברת תעופה פרטית.

שני הטייסים (CNN)

"הטייס - פנאט ואובססיבי"

על פי דיווח אמש בעיתון "דיילי מייל", בשעות שקדמו להיעלמות היה הטייס זהארי אחמד שאה נסער במיוחד בשל נסיבות משפחתיות ואישיות. יממה בלבד לפני שהמריא מקואלה לומפור לעבר בייג'ינג, עזבו אשתו ושלושת ילדיו של הטייס את ביתם המשותף מסיבה שאינה ידועה.

במקביל מתרבים דיווחים המתארים את שאה, בן 53, כתומך "פנאט ואובססיבי" של מנהיג אופוזיציה במדינה. שעות בלבד לפני שיצאה הטיסה לדרכה, גזר בית המשפט חמש שנות מאסר על מנהיג האופוזיציה, לאחר שהורשע בביצוע מעשה סדום.

מקורות משטרתיים במלזיה אומרים כי שאה היה פעיל פוליטי נלהב וכי הרשעתו של מנהיג האופוזיציה, אנוואר אברהים, הטרידה אותו עמוקות. אברהים, ראש ממשלת מלזיה לשעבר, הורשע במהלך משפט שנוי במחלוקת. תומכיו של מנהיג האופוזיציה טענו כי מדובר באישומים כוזבים וברדיפה פוליטית.

משפחות הנוסעים שלא שבו (AP)

634 מסלולי נחיתה אפשריים

אתר החדשות WNYC Data News פרסם ניתוח המבוסס על נתוני הלוויין האחרונים של המטוס ושל מבנה המטוס ויכולותיו - ולפיו ישנם לא פחות מ-634 מסלולי נחיתה אפשריים שונים שבהם יכול היה המטוס לנחות באזור שבו ככל הנראה נמצא - החל מאוסטרליה, דרך המלדיביים ועד פקיסטן.

שר התחבורה המלזי הישמודין חוסיין אמר כי נבדקת האפשרות שהמטוס הנעלם היה על הקרקע בעת ששידר את אותות המכ"ם האחרונים שלו. אם הדיווח נכון, לא ברור האם מדובר באותות ששודרו לאחר התרסקות או שמדובר בנחיתה.