רוסיה: "בקרוב נאשר לקרים להצטרף"

למרות מחאת המערב, רוסיה לא עוצרת בדרך לסיפוח קרים: סגן יו"ר הפרלמנט הרוסי הודיע כי בקרוב צירוף חצי האי מאוקראינה יהיה רשמי, לאור הרוב המוחץ לכך במשאל העם הלילה. תושבי קרים חגגו את הצירוף הצפוי לרוסיה

סגן יושב ראש הדומה, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, הודיע כי בקרוב תחוקק מוסקבה חוק שיאפשר לחצי האי קרים להצטרף לפדרציה הרוסית באופן רשמי ובהתאם לתוצאות משאל העם שנערך שם הלילה. "תוצאות משאל העם מוכיחות שתושבי קרים רואים את עתידם רק כחלק מרוסיה", אמר סרגיי נברוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

97% הצביעו בעד סיפוח חצי האי לרוסיה - יותר ממה שצפה המדגם, וזאת על פי תוצאות האמת הסופיות. במערב, לעומת זאת, טוענים שמשאל העם אינו חוקי וחוששים שנשיא רוסיה פוטין לא יסתפק בקרים וימשיך הלאה לאזורים נוספים באוקראינה. במקביל, שוחח הלילה פוטין עם הנשיא אובמה ואמר לו כי משאל העם חוקי ונעשה על פי החוק הבינלאומי.

במשאל העם לקחו חלק כ-80% מבעלי זכות ההצבעה, לאחר שהמיעוטים הטטרי והטורקי החרימו את ההצבעה. זמן קצר לאחר פרסום תוצאות המדגם, בבית הלבן מיהרו להדגיש כי אינם מקבלים את משאל העם. "כפי שארצות הברית ובנות בריתה הבהירו, התערבות צבאית והפרה של החוק הבינלאומי יובילו לכך שרוסיה תשלם מחיר הולך וגובר", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

גם בסין, שבדרך כלל תומכת ברוסיה בכל הקושר למדיניות חוץ, לא בירכו על התוצאות. סגן שר החוץ של סין לי באודונג קרא לכל הצדדים באוקראינה "לנהוג באיפוק", כהגדרתו. סין נמנעה עד כה מלתמוך ברוסיה או באוקראינה בסכסוך.

מי שדווקא נשמעו מרוצים הם תושבי חצי האי קרים, רובם דוברי רוסית, שחגגו כל הלילה את ההצטרפות לרוסיה. "אנו חוזרים הביתה אחרי 23 שנים בחו"ל", אמר אחד המצביעים במשאל העם. "נולדתי בברית המועצות ואני רוסי, בגלל זה אני רוצה לגור ברוסיה". לתחושות היו שותפים גם מצביעים אחרים ברחבי חצי האי. "ברור שהצבעתי בעד הסיפוח", הדגישה מצביעה אחרת. "למי אצביע? לאוקראינה? בשביל מלחמה? לא תודה".