ארה"ב: "אירן מנסה לקנות רכיבים לתכנית הגרעין"

בכיר במשרד החוץ האמריקני הזהיר כי אירן ממשיכה ללא הרף לנסות לרכוש רכיבים החסרים לתכנית הגרעין שלה ולתכנית הטילים; לדבריו, טהרן עושה שימוש בחברות קש ובמסמכים מזוייפים כדי שלא ניתן יהיה לזהות את העסקאות

הכור הגרעיני באראק (רויטרס)

"אירן ממשיכה ללא הרף לנסות לקנות רכיבים לתכנית הגרעין שלה" - כך אמר בכיר במשרד החוץ האמריקני לסוכנות הידיעות רויטרס. לדברי הבכיר, גם תוך כדי המשא ומתן עם המעצמות בז'נבה אירן יצרה חברות קש על מנת לרכוש את החלקים החסרים לה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר נשאל האם בחודשים האחרונים, מאז שהחל המשא ומתן על תכנית הגרעין, חל שינוי במדיניות האירנית. "התשובה היא לא", ענה הבכיר. "הם ממשיכים באופן פעיל מאוד לנסות להשיג מרכיבים חיוניים לתכנית הגרעין ולתכנית הטילים שלהם. הם מזייפים מסמכי משלוח כדי שלא ניתן יהיה לזהות את העסקאות".

מנגד, נראה כי גם אויבותיה של אירן לא יושבות בחיבוק ידיים. בכיר בסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית חשף ביום שבת כי אירן סיכלה ניסיון חבלה בכור הגרעיני באראק. הבכיר, עלי אסגר זראן, חשף את הניסיון בטקס חנוכת מעבדות חדשות שאמורות להגן על הכורים מנסיונות חבלה.

זראן לא ציין מי ניסה לחבל בכור, או איך ניסה לעשות זאת, אך ככל הנראה מדובר במתקפת סייבר. "מספר מקרים של נסיונות חבלה סוכלו בחודשים האחרונים לפני שהשיגו את מטרתם, כולל במתקן המים הכבדים באראק", אמר זראן.