פוטין לאובמה: משאל העם בקרים חוקי

מספירת הקולות במשאל העם בחצי האי קרים עולה כי רוב מוחץ הצביע בעד סיפוח האזור לשליטה רוסית. נשיא רוסיה שוחח עם מקבילו האמריקני אובמה והבהיר לו כי המשאל תואם את החוקים הבינלאומיים. בחצי האי פרצו הפגנות שמחה של אלפי תושבים‬: "אחרי 23 שנים סוף סוף חוזרים הביתה"

שמחה בחצי האי: "חוזרים הביתה" (רויטרס)

העולם היה במתח לקראת תוצאות משאל העם בחצי האי קרים ומתברר שפוטין מנצח אפילו את התחזיות: 97% הצביעו בעד סיפוח חצי האי לרוסיה - יותר ממה שצפה המדגם, וזאת אחרי פרסום תוצאות האמת הסופיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במערב, לעומת זאת, טוענים שמשאל העם אינו חוקי וחוששים שנשיא רוסיה פוטין לא יסתפק בקרים וימשיך הלאה לאזורים נוספים באוקראינה. במקביל, שוחח הלילה (א') פוטין עם הנשיא אובמה ואמר לו כי משאל העם חוקי "ונעשה על פי החוק הבינלאומי". אובמה ענה שעדיין ניתן לפתור דיפלומטית את המצב.

במשאל העם לקחו חלק כ-80% מבעלי זכות ההצבעה. זמן קצר לאחר פרסום תוצאות המדגם, בבית הלבן מיהרו להדגיש כי אינם מקבלים את משאל העם. "כפי שארצות הברית ובנות בריתה הבהירו, התערבות צבאית והפרה של החוק הבינלאומי יובילו לכך שרוסיה תשלם מחיר הולך וגובר", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני, שהוסיף כי אובמה אמר לפוטין שעדיין ניתן לפתור את המשבר בקרים בדרכים דיפלומטיות, אך רק אם הצבא הרוסי יפסיק להרחיב את התפרסותו על אזורים שונים באוקראינה.

"משאל העם חוקי". (AP)

"למי נצביע? לאוקראינה? לא תודה" (רויטרס)

"במאה הנוכחית אנחנו מזמן כבר לא בימים שבהם הקהילה הבינלאומית עמדה בשקט בזמן שמדינה אחת משתלטת בכוח על שטחה של מדינה אחרת", הוסיף. במקביל הזהירו בבית הלבן כי מוסקבה תעמוד בימים הקרובים בפני סנקציות ובידוד בינלאומי, שיפגע בכלכלה הרוסית.

"אנו מפעילים את מרב הלחץ האפשרי על הרוסים בניסיון לגרום להם לעשות את הדבר הנכון", אמר מוקדם יותר הערב דן פייפר, יועץ בכיר בבית הלבן.

"אנו חוזרים הביתה אחרי 23 שנים בחו"ל", אמר אחד המצביעים במשאל העם. "נולדתי בברית המועצות ואני רוסי, בגלל זה אני רוצה לגור ברוסיה". לתחושות היו שותפים גם מצביעים אחרים ברחבי חצי האי. "ברור שהצבעתי בעד הסיפוח", הדגישה מצביעה אחרת. "למי אצביע? לאוקראינה? בשביל מלחמה? לא תודה".