‫יום לפני הטיסה: אשת הטייס נטשה‬

‫תעלומת המטוס המלזי: חקירת המקרה מעלה סימני שאלה רבים באשר לחלקם של הטייסים בהיעלמות. שעות לפני ההמראה חווה אחד מהם טלטלה רגשית כשרעייתו עזבה אותו, עוד באותו יום נאסר מנהיג אופוזיציה שבו תמך

משפחות הנוסעים ממתינות לתשובה (AP)

יותר משבוע חלף מאז נעלמה טיסה MH370 ממסכי המכ"ם של הבקרה האווירית, אך נראה כי התעלומה עוד רחוקה מפתרון: מידע חדש שנחשף בעיתון "דיילי מייל" מעלה כי בשעות שקדמו להיעלמות היה הטייס זהארי אחמד שאה נסער במיוחד, בשל נסיבות משפחתיות ואישיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, יממה בלבד לפני שהמריא מקואלה לומפור לעבר בייג'ינג, עזבו אשתו ושלושת ילדיו של הטייס את ביתם המשותף, מסיבה שאינה ידועה. במקביל מתרבים דיווחים המתארים את שאה, בן 53, כתומך "פנאט ואובססיבי" של מנהיג אופוזיציה במדינה. שעות בלבד לפני שיצאה הטיסה לדרכה, גזר בית המשפט חמש שנות מאסר על המנהיג האופוזיציה, לאחר שהורשע בביצוע מעשה סדום.

נמשכים החיפושים אחר המטוס המלזי (AP)

מקורות משטרתיים במלזיה אומרים כי שאה היה פעיל פוליטי נלהב וכי הרשעתו של מנהיג האופוזיציה, אנוואר אברהים, הטרידה אותו עמוקות. אברהים, ראש ממשלת מלזיה לשעבר, הורשע במהלך משפט שנוי במחלוקת. תומכיו של מנהיג האופוזיציה טענו כי מדובר באישומים כוזבים וברדיפה פוליטית.

"הדמוקרטיה מתה" (דיילי מייל)

בתוך כך התפרסמה היום תמונה חדשה של הטייס כשהוא לובש חולצה ועליה הכיתוב "הדמוקרטיה מתה". אתמול ערכה משטרת מלזיה חיפוש נרחב בביתו, אך על פי דיווחים שונים - חוקרי המשטרה בילו את מרבית השבוע שעבר בבחינת שני מחשבים ניידים שנלקחו מביתו. באחד מאותם מחשבים נמצא, על פי החשד, מידע מסימולטור טיסה שנמצא בביתו.

במקביל פרסם אתר החדשות WNYC Data News ניתוח המבוסס על נתוני הלוויין האחרונים של המטוס ושל מבנה המטוס ויכולותיו - ולפיו ישנם לא פחות מ-634 מסלולי נחיתה אפשריים שונים שבהם יכול היה המטוס לנחות באזור שבו ככל הנראה נמצא - החל מאוסטרליה, דרך המלדיביים ועד פקיסטן.

מאות מסלולי נחיתה שונים (דיילי מייל)

האם המטוס שידר אותות אחרונים מהקרקע?

מוקדם יותר היום חשף שר התחבורה המלזי הישמודין חוסיין כי נבדקת האפשרות שהמטוס הנעלם היה על הקרקע בעת ששידר את אותות המכ"ם האחרונים שלו. אם הדיווח נכון, לא ברור האם מדובר באותות ששודרו לאחר התרסקות או שמדובר בנחיתה.

‫יום לפני הטיסה: אשת הטייס נטשה‬ (AP)

כמו כן, בעדכון היומי שלו לעיתונאים הדגיש השר כי קברניט המטוס, זהארי אחמד, שאה וטייס המשנה פריק עבדול חמיד לא הגישו בקשה להטיס יחד את המטוס לפני צאתו. מידע זה מציב סימן שאלה סביב הטענות, לפיהן הטייסים תכננו מראש לחטוף את המטוס.

הבוקר התחזקו החשדות לפיהם מדובר בפיגוע טרור. ה"טלגרף" הבריטי חשף את עדותו של טרוריסט בריטי, פעיל אל-קאעידה, שהודה לפני כשבוע כי מסר לארבעה או חמישה גברים מלזים פצצה להטמין בנעליים, במהלך מחנה לאימון טרוריסטים באפגניסטן. "הם היו מוכנים לבצע פעולת חטיפה דומה ל-11/9", טען בעדותו פעיל הטרור.