מטוס נחטף? "הטייסים לא שיתפו פעולה"‎

ערפל ממשיך לאפוף את תעלומת המטוס שנעלם במלזיה ושר התחבורה במדינה מחליש את התיאוריה לפיה הטייסים עומדים מאחורי חטיפה. בתוך כך, מומחית טרור טוענת כי "ייתכן שאנו עדים לחטיפת הסייבר הראשונה בהיסטוריה"

"המטוס שידר מהקרקע" (AP)

שר התחבורה המלזי הישמודין חוסיין חשף בצהריים (א') כי נבדקת האפשרות שהמטוס הנעלם היה על הקרקע בעת ששידר את אותות המכ"ם האחרונים שלו. אם הדיווח נכון, לא ברור האם מדובר באותות ששודרו לאחר התרסקות או שמדובר בנחיתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמו כן, בעדכון היומי שלו לעיתונאים הדגיש השר כי קברניט המטוס, זהארי אחמד, שאה וטייס המשנה פריק עבדול חמיד לא הגישו בקשה להטיס יחד את המטוס לפני צאתו. מידע זה מציב סימן שאלה סביב הטענות, לפיהן הטייסים תכננו מראש לחטוף את המטוס.

צוותים מ-25 מדינות משתתפים בחקירת ההיעלמות, והחוקרים במלזיה עדיין ממתינים לנתונים על כל הנוסעים מהמשטרה בארצות מוצאם. לא פחות מ-11 מדינות בודקות האם המטוס נמצא כרגע בשטחן.

התעלומה נמשכת (AP)

הדיילי אקספרס הבריטי מציע הבוקר תיאוריה חדשה מפחידה, על גורלו של המטוס המלזי. על פי התיאוריה המטוס, אולי, נחטף על ידי טלפון נייד או הוראות מרחוק שהגיעו לתא הטייס בעזרת התקן  USB.

העיתון מצטט מומחית ללחימה בטרור שמאמינה כי מהירות הטיסה של המטוס והיעד, היה עשוי להשתנות, פשוט בעזרת שליחת הוראות תפעול על גבי גלי רדיו ממתקן מרוחק. על פי המומחית, ד"ר סאלי לווסלי, ששירתה בעבר בוועדת הביטחון של משרד הפנים הבריטי "פרשת המטוס המלזי עשויה להיות חטיפת המטוס הסייברית הראשונה".

לווסלי מציינת, כי "טרוריסטים בעלי ידע במחשבים, יכולים להחדיר קודים שיכולים לבטל את תכנות האבטחה של המטוס ואפילו להשפיע גם על מערכת הבידור של המטוס", על פי המומחית, ברגע שהותקנה מערכת שליטה חיצונית , ניתן להנחית את המטוס מרחוק. היום הד"ר מכינה בתי עסק ומערכות ממשל להתקפות טרור אפשריות, היא אמרה לסאנדי אקספרס על האפשרות של חטיפת המטוס "זה נראה שיש סוג של תכנון על ידי משהו עם מערכת מאוד מתוחכמת וידע הנדסי רחב".

פיגוע של אל-קאעידה? (רויטרס)

פעיל ג'יהאד: "מסרתי פצצות להטמנה בנעל ללוחמים מלזים"

הבוקר התחזקו החשדות לפים מדובר בפיגוע טרור. ה"טלגרף" הבריטי חשף את עדותו של טרוריסט בריטי, פעיל אל-קאעידה, שהודה לפני כשבוע כי מסר לארבעה או חמישה גברים מלזים פצצה להטמין בנעליים, במהלך מחנה לאימון טרוריסטים באפגניסטן. "הם היו מוכנים לבצע פעולת חטיפה דומה ל-11/9", טען בעדותו פעיל הטרור.

לדברי הפעיל סג'יד בדאת, שהעיד במשפט בשבוע שעבר, הגברים תכננו להחביא את הפצצה כדי לפוצץ את דלת תא הטייס. מומחי ביטחון טענו כי העדות של פעיל אל-קאעידה, שהורשע בעבר בעבירות טרור, היא "אמינה".

בדאת סיפר כי הוא פגש את הגברים, לוחמי ג'יהאד מלזים, שאחד מהם היה טייס בעבר, באפגניסטן - ומסר להם את הפצצה להטמנה בנעל. "תכנון של מבצעים כאלה לוקח זמן רב", אמר מקור ביטחוני בריטי.