אירן: סוכל ניסיון חבלה בכור הגרעיני באראק

בכיר בסוכנות הגרעין האירנית חשף כי טהרן סיכלה ניסיון לפגוע במתקן הגרעיני באראק. הבכיר, עלי אסגר זרען, לא ציין מי ניסה לפגוע במתקן, העומד במרכז המחלוקת בין אירן למערב, או איך ניסה לעשות זאת. הוא אמר את הדברים בטקס חנוכת מעבדות חדשות שיגנו על מתקני הגרעין

המתקן באראק. במוקד המחלוקת (רויטרס)

אירן סיכלה ניסיון חבלה בכור הגרעיני באראק - כך אמר בכיר בסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית לסוכנות הידיעות "מאהר". הבכיר, עלי אסגר זראן, חשף את הניסיון בטקס חנוכת מעבדות חדשות שאמורות להגן על הכורים מנסיונות חבלה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זראן לא ציין מי ניסה לחבל בכור, או איך ניסה לעשות זאת, אך ככל הנראה מדובר במתקפת סייבר. "מספר מקרים של נסיונות חבלה סוכלו בחודשים האחרונים לפני שהשיגו את מטרתם, כולל במתקן המים הכבדים באראק", אמר זראן.

הכור באראק, בו לכאורה ניסו לחבל, עומד במוקד המחלוקת על תכנית הגרעין של אירן. ראש סוכנות הגרעין האירנית, עלי עכבר סאלחי, אמר לפני חודש וחצי כי ארצו מוכנה לייצר פחות פלוטוניום בכור באראק - אם הדבר יפיג את חששות המערב. "אנחנו יכולים לשנות את העיצוב כדי לייצר פחות, וכך להרגיע את הדאגות", אמר סאלחי בראיון לתקשורת האירנית.

מנגד, שר החוץ של אירן מוחמד ג'וואד זריף הצהיר בעבר כי טהרן לא תוותר לעולם על מתקן זה. בריאיון ל"וושינגטון פוסט" לפני שלושה חודשים אמר זריף, כי למרות שארצו מחויבת להסכם הביניים עליו חתמה עם המערב, היא לא מעוניינת לוותר על הפעלת כור המים הכבדים באראק. "אין סיבה שנוותר על העשרת אורניום אחרי מאמצים של שנים", אמר זריף.