ראש ממשלת מלזיה: "המטוס הוסט ממסלולו בכוונה"

שבוע בדיוק לאחר שנעלם ממסכי המכ"ם - התפתחות דרמטית בחקירת היעלמות המטוס המלזי: במסיבת עיתונאים מיוחדת הודיע ראש ממשלת מלזיה כי ניתוק הקשר עם המטוס וסטייתו מהמסלול נבעו מחבלה מכוונת. לדבריו, נתוני לוויין עדכניים הראו כי המטוס נותר באוויר שבע שעות לאחר שאבד עמו הקשר

התפתחות דרמטית בחקירה (AP)

התפתחות דרמטית בחקירת היעלמות המטוס המלזי: ניתוק הקשר עם טיסה MH370 וסטיית המטוס ממסלולו נבעו מפעולה מכוונת - כך הודיע הבוקר (שבת) ראש ממשלת מלזיה נג'יב רזאק במסיבת עיתונאים מיוחדת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי נג'יב, החוקרים משוכנעים כי אחת ממערכות התקשורת של המטוס נותקה עוד בטרם הגיע המטוס לחוף המזרחי של מלזיה. זמן קצר לאחר מכן כובה המשדר האחראי לתקשורת עם הפיקוח האווירי האזרחי. "מסלול הטיסה תואם לפעולה מכוונת שנעשתה על ידי אדם על סיפון המטוס", אמר.

הוא הוסיף כי מערכות ההגנה של חיל האוויר המלזי זיהו עקבות של המטוס ששב על עקבותיו ופנה מערבה. "השדר האחרון שקיבלנו מהמטוס הגיע בשעה 08:11 (שעון מקומי) - שבע שעות וחצי לאחר ההמראה", הוא מסר. גורמים רשמיים בחברת התעופה המלזית הוסיפו כי למטוס היה מספיק דלק על מנת להישאר באוויר במשך שמונה שעות נוספות.

ראש ממשלת מלזיה במסיבת העיתונאים (רויטרס)

"לאור ההתפתחויות האחרונות, הרשויות במלזיה ממקדות את החקירה שלהן בצוות המטוס ובנוסעים", אמר ראש הממשלה. "החיפושים אחר טיסה MH370 נכנסים כעת לשלב חדש ואנו מקווים כי המידע החדש מקרב אותנו למציאת המטוס".

במהלך מסיבת העיתונאים עדכן רג'יב כי נתוני לוויין אחרונים ממקמים את המטוס באחד משני מסלולים: בין צפון תאילנד לבין הגבול עם קזחסטן וטורקמניסטן, ובין אינדונזיה לבין דרום האוקיינוס ההודי. במקביל הודיע ראש ממשלת מלזיה כי יופסקו החיפושים באזור ים סין הדרומי. בחיפושים אחר המטוס המלזי מעורבות 14 מדינות ולוקחים בו חלק 43 כלי שיט ו-58 מטוסים.

קרובי הנוסעים ממשיכים להמתין לתשובות (AP)

"למרות הדיווחים בכלי התקשורת כי המטוס נחטף, אני רוצה להיות ברור לחלוטין - אנחנו עדיין חוקרים את כל האפשרויות שגרמו למטוס לסטות ממסלולו", אמר רזאק במסיבת העיתונאים.

זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים הגיעו כוחות משטרה גדולים לביתו של הטייס בטיסה MH370 וערכו במקום חיפוש - כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס מפי בכיר במשטרת מלזיה.