מומחים מארה"ב מעריכים: המטוס המלזי שקע בקרקעית האוקיינוס ההודי

האם ההערכה הזו אודות גורלו של המטוס המלזי שנעלם תתברר כנכונה? מומחי תעופה אמריקניים מסרו ל-CNN כי קיימת סבירות משמעותית לפיה המטוס סטה ממסלולו, התרסק - ושקע בקרקעית האוקיינוס ההודי. בכירים נוספים העריכו מוקדם יותר כי המשדרים במטוס נותקו בכוונה

מה עלה בגורלו? מטוס "מלזיה איירליינס" (AP)

האם ההערכה הזו אודות גורלו של מטוס הנוסעים המלזי שנעלם לפני כשבוע תשים סוף לפרשה שמטלטלת את העולם? מומחי תעופה אמריקניים מעריכים בסבירות גבוהה כי המטוס "נעלם" ומתקשים במציאתו כיוון ששקע בתחתית האוקיינוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי המומחים שנמסרו לרשת CNN האמריקנית, טיסת "מלזיה איירליינס" 370 סטתה ממסלולה המקורי מקואלה-לומפור לבייג'ינג, והמשיכה מערבה, לכיוון האוקיינוס ההודי. "קיימת סבירות גבוהה ומשמעותית לכך שהמטוס שסטה ממסלולו התרסק ונמצא בקרקעית האוקיינוס ההודי", מסר אחד מהם.

המידע החדש הגדיל משמעותית את אזור החיפוש, והוא כעת כולל שטח עצום המשתרע מחופי דרום קוריאה במזרח ועד מערבה מהאיים המלדיביים. ההערכה של הפנטגון היא כי המטוס נמצא במימי האוקיינוס ההודי, מדרום לסרי לנקה, אלפי קילומטרים מאזור החיפושים הנוכחי - מפרץ תאילנד, בין דרום וייטנאם לחופי מלזיה.

החיפושים באוקיינוס - באזור הלא נכון? (צילום מסך)


קודם לכן, בכיר בפנטגון טען כי המטוס טס ארבע או חמש שעות לאחר שנעלם ואז נפל לאוקיינוס - בשעה שבה היה אמור לאזול הדלק במנועיו. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר כי אכן הוסף אזור חיפוש באוקיינוס ההודי, אבל הוא לא פירט את הסיבות שהובילו להוספת אזור החיפוש החדש.

המטוס לא נעלם, אלא "הועלם"?

גורמים בכירים נוספים בארה"ב שחקרו את היעלמות המטוס טענו הלילה כי שני המשדרים של המטוס נותקו בכוונה ובנפרד, וזו הסיבה לכך שהוא המשיך, לכאורה, לטוס עוד ארבע שעות לאחר שנותק הקשר בינו לבין מגדל הפיקוח. עוד הוסיפו המקורות האמריקניים כי המטוס לא נפל בגלל "כשל קטסטרופלי", ובכך הם רומזים רמז עבה כי המטוס לא נעלם - אלא הועלם.

שבוע ללא מידע חדש. קרובי הנוסעים, בשבוע (רויטרס)


על פי הדיווח של רשת ABC האמריקנית, המכשיר שמדווח באופן אוטומטי על נתוני הטיסה כובה בשעה 1:07 אחר חצות. המכשיר שמדווח על מיקום המטוס כובה 18 דקות אחריו. "האינדיקציות שלנו מראות כי מדובר בפעולה מכוונת", אמר הגורם בדיווח. חוקרים אמריקנים אמרו ל-ABC כי שני המשדרים מאפשרים מצב של כיבוי.

המשמעות היא שהצוות האמריקני שחוקר את האירוע "משוכנע שהייתה התערבות ידנית כלשהי", אמר המקור, כלומר לא מדובר בתאונה או בכשל טכני שהפיל את המטוס מהשמיים.