דיווח: "אירן מפעילה אתר גרעין סודי"

על רקע ההסכם המתגבש בין אירן למעצמות, חשפו גולים אירניים פרטים על מתקן להעשרת אורניום שאותו מפעיל הממשל האירני ממעבה האדמה. לטענת גורמי האופוזיציה, מדובר במתקן שנועד לבניית נשק גרעיני והיה מסווג כ"סודי ביותר"

"אירן מפעילה אתר גרעין סודי" (AP)

על רקע הדיווחים לפיהם אירן והמעצמות קרובות מאי פעם לחתימה על הסכם הגרעין, דיווחה אתמול (שלישי) קבוצת גולים אירנים כי הרפובליקה האסלאמית מפעילה אתר גרעיני תת קרקעי סודי שאינו מוכר למערב ובאמצעותו היא ממשיכה בהעשרת אורניום ברמה גבוהה ובכמויות גדולות למטרת פיתוח נשק גרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המועצה הלאומית להתנגדות באירן" (NCRI) הודיעה כי הגיעו לידיה ראיות חד משמעיות על קיומו של המתקן הסודי, המכונה Lavizan-3, סמוך לבירה טהרן. לדברי הגולים, באתר מופעלות צנטריפוגות מתקדמות והוא מצויד באופן שמונע את חשיפתו על ידי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

האתר הסודי במבט מהאוויר

"אין שום דרך לוודא שאירן אינה מפתחת נשק גרעיני ללא פיקוח על האתר הזה", אמר אלירזה ג'פרזאדה, סגן מנהל ה-NCRI, במסיבת עיתונאים שכינס בוושינגטון. "אם האו"ם רציני בכוונתו למנוע נשק גרעיני מהמשטר האירני, עליו להתנות את המשך המשא ומתן בבדיקת המתקן. כל דחייה תאפשר למשטר להשמיד ראיות, כפי שעשה בעבר".

מהדוח שפרסמו הגולים האירנים עולה כי המתקן נחפר בעומק 50 מטרים. "במקום ישנה מעלית שיורדת למעמקי האדמה ונפתחת למנהרה באורך 200 מטרים", נכתב בדוח. הגולים טוענים כי הצליחו לשים ידיהם על תמונה מתוך המתקן, ובה נראית אחת הדלתות במקום בציפוי עופרת בעובי כ-30 ס"מ הנועד להגן מפני קרינה.

מסיבת עיתונאים של הארגון (NCRI)

ב-NCRI טוענים כי האתר הסודי החל לפעול כבר ב-2008 וכי הוא מהווה נדבך נוסף בדפוס הפעולה האירני, שנועד להסתיר את מלוא היקף תכנית הגרעין. ארגון הגולים היה הראשון שחשף פרטים מתכנית הגרעין האירנית כבר ב-2002 וידוע בחשיפות רבות מסוג זה לאורך השנים. עם זאת, חלק מהמידע שפרסם הארגון לא אומת מעולם.

קרי: "מי שמתנגד לא מכיר את העסקה"

מוקדם יותר היום התייחס מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לשיחות הגרעין עם אירן והדגיש כי ארצו לא תהיה מוכנה להשלים עם אירן גרעינית. בדבריו עקץ קרי את המתנגדים להסכם, בהם ישראל, בטענה כי אינם בקיאים בפרטי השיחות.

בשימוע בפני הקונגרס בנוגע לתקציב מחלקת המדינה, סקר קרי את ההתקדמות במגעים, ואמר כי הוא "מצפה לדעת בקרוב" האם אירן מוכנה להסכים לתנאים, אותם הגדיר כ"תכנית מתקבלת על הדעת וניתנת לאימות". לדבריו, אירן צריכה להיענות "לדרישות המעצמות לפיהן היא אינה מעוניינת בנשק גרעיני".

"המדיניות היא כזו: אירן לא תשיג נשק גרעיני. כל מי שמתרוצץ ומתלהם בדברים כמו 'אנחנו לא אוהבים את העסקה' כלל לא יודע מה העסקה. עדיין אין עסקה כלל", הסביר קרי.