חקירת היעלמות המטוס: כך נראים הנוסעים החשודים

במסיבת עיתונאים שכינסה משטרת מלזיה נחשפו תמונותיהם של שני הנוסעים שעלו לטיסת "מלזיה איירליינס" באמצעות דרכונים גנובים. מוקדם יותר הודיעה המשטרה כי אחד מהם הוא צעיר אירני בן 19. ככל הנראה, הוא רצה להגיע לגרמניה כדי לבקש מקלט ואין לו קשר לארגוני טרור

הקשר האירני להיעלמות המטוס המלזי מסתעף: לאחר שאתמול התגלה כי איש עסקים אירני רכש את הכרטיסים עבור הנוסעים שהזדהו עם דרכונים מזויפים, משטרת מלזיה פרסמה היום (ג') את תמונותיהם של שני הנוסעים החשודים, שעשו שימוש בדרכונים הגנובים. מתברר כי אחד מהנוסעים הוא צעיר אירני, פוריה נור מוחמד מהרדד בן ה-19, שהשתמש בדרכון על שמו של כריסטיאן קוזל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בדקנו את הרקע שלו בסיוע משטרות אחרות, ואנחנו מאמינים שהוא לא חבר בארגון טרור", הצהיר מפקד המשטרה הלאומית חאליד אבו בקאר. החוקרים הבהירו כי ככל הידוע להם, מהרדד נסע לגרמניה על מנת לבקש מקלט. הרשויות יצרו קשר עם אמו של הצעיר המתגוררת בגרמניה, וחיכתה להגעתו בפרנקפורט.

"אמו חיכתה לו בפרנקפורט, וכשהוא לא הגיע היא יצרה קשר איתנו, וכך גילינו את זהותו. אנחנו בודקים בשעה זו ארבע אפשרויות: חטיפה, חבלה, בעיה פסיכולוגית של הנוסעים והצוות ובעיות אישיות של הנוסעים והצוות", הוסיף.

צעיר אירני שמתגורר בקואלה לומפור סיפר כי הוא למד עם אחד הנוסעים שטסו בזהות בדויה, וטען כי הוא ישן בביתו לפני עלייתם לטיסה בדרך לאירופה. זהותו של הנוסע הנוסף שהשתמש בדרכון גנוב טרם התבררה בשלב זה. מומחים טענו כי השימוש בדרכונים גנובים הוא "הפרה של הביטחון התעופתי", אך ציינו כי מדובר בנוהג יחסית שכיח באזור, בשל ריבוי מקרי ההגירה הלא-חוקית באזור.

לוויינים יסייעו בחיפושים (AP)

סין מחפשת אחר השרידים בעזרת לווינים

בשלב זה טרם נמצאו שרידי המטוס, שנעלם ביום שבת זמן קצר לאחר שהמריא מקואלה לומפור עם 239 נוסעים ואנשי צוות. סין החלה בפריסת 10 לוויינים במטרה לסייע באיתור המטוס. מאז נעלמו עקבותיו של המטוס סין מפעילה לחצים כבדים על מלזיה לזרז את החיפושים אחריו, מאחר ויותר ממחצית מנוסעיו היו סינים. במקביל, הודיעה מלזיה כי החיפושים כעת יתמקדו גם ביבשה, באזור חופיה המערביים של המדינה.

בלוויינים שתקצה סין לטובת החיפושים אחר המטוס ישנן מצלמות בעלות רזולוציה גבוהה במיוחד, המסוגלות להבחין בפרטים קטנים על פני כדור הארץ. "הלוויינים יסייעו במאמצי החיפוש והחילוץ של המטוס המלזי", נמסר בהודעת הצבא הסיני. הלוויינים הסיניים גם יעזרו בניטור מזג האוויר ובתקשורת בין הגופים המחלצים. בנוסף, תוקצה מערכת הניווט הסינית "ביידו" לטובת החיפושים, "על מנת לספק יכולות ניווט אמינות לפעולות ההצלה", כך על פי הדיווח בסין.

במקביל, נמשכת החקירה סביב רכישת הכרטיסים על ידי "מר עלי" האירני, שעל פי הדיווחים התקשר לסוכנות נסיעות תאילנדית וביקש ממנה את הכרטיסים ב-1 במרס. הסוכנות רכשה עבורו את כרטיסי הטיסה, תחילה בחברות תעופה אחרות - אבל תוקפם פג ב-6 במרס - אז ביקש ממנה איש העסקים לכרטס אותם בשנית.

הקרובים ממתינים לתשובה (AP)