המשבר באוקראינה: קרי דחה את הזמנתו של פוטין להיפגש

ארה"ב ממשיכה להפעיל לחץ על מוסקבה במטרה לפתור את המשבר המחריף באוקראינה. הלילה דחה מזכיר המדינה האמריקני את הזמנתו של נשיא רוסיה פוטין להיפגש עמו, וקרא לו להיענות לדרישות המערב

מפעיל לחץ. קרי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, אמר כי לא ייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, עד שזה שלא יענה לדרישות המערב לפתרון המשבר בחצי האי קרים. קרי הוסיף ואמר לעמיתו הרוסי סרגיי לברוב כי פלישתה של מוסקבה לאוקראינה מקשה על מאמצי המשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכירים בממשל האמריקני אמרו כי אין טעם לערוך פגישה עם הרוסים אם משאל העם בחצי האי קרים על עתיד האזור יתקיים כמתוכנן ביום ראשון. בשלב זה גורמים באוקראינה ובמערב טוענים כי תוצאותיו של משאל העם בנושא יהיו בלתי חוקיות בין כה וכה.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מאיים במהלך סוף השבוע לנקוט בצעדי ענישה נוספים נגד רוסיה בעקבות פלישתה לחצי האי קרים. אובמה מתח ביקורת חריפה על ההחלטה לקיים משאל עם בחצי הכי וכינה אותה "הפרה של החוקה האוקראינית והחוק הבינלאומי".

"משאל העם בלתי חוקי". אובמה ופוטין (רויטרס)

"כל דיון על עתידה של אוקראינה מוכרח לכלול את הממשלה הלגיטימית במדינה", אמר אובמה. "בשנת 2014 אנחנו הרבה מעבר לימים שבהם היה אפשר לצייר מחדש את הגבולות מעל לראשיהם של מנהיגים דמוקרטיים".

שעות קודם לכן הכריז הפרלמנט בחצי האי קרים על קיומו של משאל עם - משאל שיכריע האם חצי האי יהפוך חלק לפדרציה הרוסית או ישמור על הסטטוס האוטונומי שלו בתוך אוקראינה.