תעלומת המטוס המלזי: סין פרסה לוויינים שיסייעו בחיפושים

לאחר ימים ארוכים בהם לא נראה כל סימן ממטוס "מלזיה איירליינס" שנעלם מעל הים, סין הודיעה כי תפרוס 10 לוויינים שיסייעו בחיפושים אחר שרידיו. הלוויינים, מצויידים במצלמות משוכללות, יסרקו אזורים נרחבים במלזיה ודרום וייטנאם, במטרה לאתר כל בדל מידע שיוביל לפתרון התעלומה

לוויינים יסייעו בחיפושים (AP)

סין פרסה 10 לוויינים במטרה לסייע באיתור מטוס חברת "מלזיה איירליינס" שנעלם בסוף השבוע האחרון וקיים חשש כבד כי התרסק בלב ים. מאז נעלמו עקבותיו של המטוס סין מפעילה לחצים כבדים על מלזיה לזרז את החיפושים אחריו, מאחר ויותר ממחצית מנוסעיו היו סינים. במקביל, הודיעה מלזיה כי החיפושים כעת יתמקדו גם ביבשה, באזור חופיה המערביים של המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בלוויינים שתקצה סין לטובת החיפושים אחר המטוס ישנן מצלמות בעלות רזולוציה גבוהה במיוחד, המסוגלות להבחין בפרטים קטנים על פני כדור הארץ. "הלוויינים יסייעו במאמצי החיפוש והחילוץ של המטוס המלזי", נמסר בהודעת הצבא הסיני.

הלוויינים הסיניים גם יעזרו בניטור מזג האוויר ובתקשורת בין הגופים המחלצים. בנוסף, תוקצה מערכת הניווט הסינית "ביידו" לטובת החיפושים, "על מנת לספק יכולות ניווט אמינות לפעולות ההצלה", כך על פי הדיווח בסין.

הקרובים ממתינים לתשובה (AP)

נמשכת חקירת איש העסקים האירני

עשרות ספינות מ-10 מדינות באזור דרום מזרח אסיה ממשיכות בסריקות בים אחר שרידי המטוס. בשלב זה מאמצי החיפוש מתרכזים באזור מלזיה ודרום וייטנאם. במקביל, נמשכת חקירת הרשויות אודות איש העסקים האירני, שעל פי הדיווחים רכש שני כרטיסי הטיסה עבור הנוסעים שהזדהו עם דרכונים מזויפים.

על פי הדיווחים, איש העסקים האירני התקשר לסוכנות נסיעות תאילנדית וביקש ממנה את הכרטיסים ב-1 במרס. הסוכנות רכשה עבורו את כרטיסי הטיסה, תחילה בחברות תעופה אחרות - אבל תוקפם פג ב-6 במרס - אז ביקש ממנה איש העסקים לכרטס אותם בשנית.

על רקע הדיווח הזה, חוקרי היעלמות המטוס המלזי כינסו מסיבת עיתונאים אתמול בקואלה לומפור, והודיעו כי "לא ניתן לשלול את האפשרות של חטיפת המטוס". החוקרים ציינו כי בניגוד לחלק מהדיווחים, לא נמצאו שרידים של המטוס בשלב הזה.

במסיבות העיתונאים נחשף כי חמישה נוסעים רשומים לא עלו על הטיסה, והמזוודות שלהם הורדו מהמטוס. ייתכן כי יש לכך קשר לדרכונים המזויפים, וכל כיווני החקירה נבדקים בשלב זה.