קללה משמים: מצעד אסונות התעופה

יותר ויותר סימני שאלה מופיעים סביב תעלומת המטוס המלזי, וחלק מהמומחים טוענים שהעולם עשוי להבין מה קרה רק בעוד עשרות שנים או אולי אפילו לעולם לא. כך קרה כבר פעמים רבות בהיסטוריה של אסונות התעופה. ליקטנו עבורכם את המקרים המסתוריים ביותר בכל הזמנים

נעלמה בשמים. ארהארט (AP)

ככל שעובר הזמן, היעלמותה של טיסה MH370 מעלה יותר ויותר סימני שאלה. זו לא הפעם הראשונה שעולם התעופה מתמודד עם תעלומות שכאלו: דרכונים שנגנבו, מזוודות שלא עלו, עדויות של מטוסים שאולי חזרו על עקבותיהם, כתמי שמן בים - כל אלו כבר אירעו בעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטייסת החלוצה אמיליה ארהארט נעלמה לאחר שהמריאה עם המטוס שלה, "לוקהיד אלקטרה", ב-2 ביולי 1937. היא והנווט שלה, פרד נונאן, ניסו להקיף את העולם, אלא שהאישה הראשונה שחצתה לבדה את האוקיאנוס האטלנטי, נעלמה מעל האי הוולנד במרכז האוקיאנוס השקט.

מאז שנעלמה, ניסו החוקרים למצוא רמז למה שאירע, ועד היום לא ברור מה באמת קרה. הדעה הרווחת היא שלארהארט פשוט נגמר הדלק והיא התרסקה לים. אחרים, חובבי הקונספירציות, חושבים שהיא גויסה על ידי פרנקלין ד' רוזוולט, ריגלה אחרי איים יפנים, נתפסה והוצאה להורג. בסדרה "מסע בין כוכבים" הועלתה סברה אחרת שלפיה ארהארט נחטפה על ידי חוצנים. בניגוד לכל אלו, יש גם מי שטוען שארהארט חיה עד היום בסוד, תחת זהות בדויה בניו ג'רזי.

לאן נעלם המוזיקאי שטס להופיע במלחמת העולם השנייה?

גלן מילר היה מוזיקאי שהגיע לאירופה בכדי להופיע בפני הכוחות שהוצבו באירופה ונעלם מעל תעלת למאנש בדצמבר 1944. על פי הגרסה הרשמית, הוא עשה את דרכו מבריטניה לכיוון הכוחות על אדמת צרפת ונעלם. המטוס החד-מנועי שהוביל אותו, מטוס טינווד של חיל האוויר המלכותי, כנראה נתקל באש ידידותית והאירוע הושתק.

אבל בעיתון הגרמני, ה"בילד", עלו טענות אחרות שלפיהן הוא הצליח להגיע לפריז, ורגע לפני שיצא להופעה הוא הלך "לחגוג" במועדוני הלילה של העיר ומת בין זרועותיה של פרוצה מהתקף לב.

קללת המטוסים: משולש ברמודה

טיסה 19, למשל, היא הטיסה שיצרה את המיתוסים על משולש ברמודה. מדובר היה בטיסת אימון של הצי האמריקני שיצאה ב-5 בדצמבר 1945 מבסיס חיל האוויר בפלורידה. שעה וחצי לאחר שהמטוס המריא, הודיע הטייס צ'ארלס טיילור שאין לו מושג איפה הוא וכי הוא לא מזהה דבר על הקרקע. זמן קצר לאחר מכן הוא נעלם יחד עם 14 האנשים על הסיפון והמטוס נעלם דרום מזרחית לפלורידה ולא הותיר אחריו שום סימן.

משולש ברמודה "בלע" מאז עוד מטוסים וספינות. ה-Star Tiger, מטוס קטן שעל סיפונו היה גיבור מלחמת העולם השניה ארתור קנינגהאם, נעלם במשולש בינואר 1948, ומטוס אחר בשם ה-Star Ariel, נעלמה סמוך לג'מייקה בינואר 1949 עם 20 חברי הצוות והנוסעים.

אז מה גורם למטוסים להיעלם במשולש ברמודה? רבים טוענים שמזג האוויר ההפכפך, אחרים טוענים שחוסר היציבות הפוליטי גורם לחטיפות במרומים וכמובן - יש מי שטוען שמדובר בכוחות מכוכב אחר.

חלקי מטוסים נמצאו (רויטרס)

תעלומה בת 50 שנה

ב-2 באוגוסט 1947 יצאה טיסה של החברה הבריטית BSAA מבואנוס איירס לכיוון סנטיאגו שבצ'ילה ובמשך 50 שנה נותרו בעניינה שאלות רבות שאיש לא יכול היה לענות עליהן. הטיסה הזו נעלמה מעל הרי האנדים, ורגע לפני שנעלמה, שלח מפעיל הקשר של המטוס מסר מוזר: STENDEC. למה הוא התכוון? תלוי את מי שאלו. רבים טענו שהוא רצה לדווח על מרד שפרץ על המטוס, אחרים סברו שהוא הסגיר שם של כוח חוצני או אולי אפילו ישות אלוהית. התאוריות הפסיקו לצוץ רק אחרי 50 שנה, כששני מטיילים ארגנטינאים מצאו את שברי המטוס וכמה בגדים שהוכיחו - המטוס פשוט התרסק להרים.

מספר טיסה שכבר הפך מזמן ל"מקולל" הוא 191. בטיסה 191 של "אמריקן איירליינס" ב-1979, המריא המטוס משדה התעופה אוהרה בשיקאגו, וזמן קצר לאחר מכן נהרגו 258 הנוסעים ו-13 חברי הצוות שהיו בו. אסון נוסף שקשור ל-191 הוא טיסת הניסוי של מטוס X-15 שהתרסק ב-1967 יחד עם הטייס שלו. ב-2012 קיבל הטייס של חברת "ג'ט בלו" את המספר המקולל 191, ואולי זו הסיבה שהוא נכנס להתקף חרדה שהסתיים רק לאחר שהנוסעים השתלטו עליו.

הנוסעים ששרדו נאכלו ע"י חבריהם לטיסה

אחד מאסונות הטיסה המוכרים ביותר הוא זה שאירע בטיסה 571 של חיל האוויר של אורוגוואי. הטיסה שהובילה קבוצת רוגבי ארגנטינאית, התרסקה על הרי האנדים. מבין 45 בני האדם שהיו על המטוס, 12 מתו מיד. אחרים מצאו את מותם במהלך הציפייה לחילוץ ונאכלו על ידי 16 האנשים היחידים ששרדו. הסיפור המוזר הפך בינתיים לסרט וספר רב-מכר.

טיסה 571 (רויטרס)

במצרים זוכרים את טיסה 990 שהתרסקה לאוקיאנוס האטלנטי עם 217 הנוסעים ואנשי הצוות בדרכה משדה התעופה ע"ש קנדי בניו יורק ב-31 באוקטובר 1999, לכיוון קהיר. מטוס הבואינג 767 התרסק סמוך למסצ'וסטס. הכותרות טענו בתחילה שמדובר בתאונה, אבל אחר כך עלו טענות שלפיהן טייס המשנה ג'מיל אל בוטאטי הואשם בהטרדה מינית על ידי הנהלת החברה המצרית, וכשאמרו לו שזו טיסתו האחרונה, הוא אמר: "לא רק שלי" וגרם למטוס לצלול לים.

טיסה 990 (רויטרס)

האירוע המוזר האחרון הוא האירוע של טיסת אייר פראנס 447: מטוס איירבאס 330 מריו דה ז'נרו לפריז נעלם מעל האוקיאנוס האטלנטי ב-2009. על פי הדוח, שברי קרח גרמו לתקלה שכיבתה את הטייס האוטומטי, אך גם את ההסבר הזה - רבים לא מקבלים.