חוקר תאונות: "מטוס כזה לא נעלם מהשמיים סתם"

לרגע אחד מטוס הבואינג 777 המלזי הופיע על מסכי המכ"ם - וברגע הבא הוא פשוט נמחק כלא היה, יחד עם 239 הנוסעים. איך זה קורה? מתי אפשר יהיה להגיע לשרידי המטוס? והאם מדובר במתקפת טרור? זיו מגידו, טייס וחוקר תאונות אווירית, מנסה לפזר את הערפל סביב ההיעלמות המסתורית

אין היסטוריה של התרסקויות, בואינג 777 (AP)

יממה לאחר היעלמותו המסתורית של המטוס המלזי שבו היו 239 נוסעים ואנשי צוות, עדיין לא ברור איך מטוס חדיש נעלם לפתע סתם כך - ללא שום הסבר ומבלי שהשרידים התגלו. בשיחה עם זיו מגידו, טייס מסחרי וחוקר תאונות אוויריות, ניסינו לשפוך מעט אור על האסון במזרח אסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האם ייתכן שמדובר בפיגוע טרור?

נכון לשעה זו, עדיין לא ברור אם זו תאונה או אירוע אחר כי אין עדיין מספיק אינפורמציה. עם זאת, למטוס מדגם בואינג 777 אין היסטוריה של התרסקויות והוא נחשב לבטוח מאוד. הוא באוויר כבר 19 שנה ומעולם לא התרחשה התרסקות כזו.

תוך כמה זמן יהיה ניתן למצוא את שברי המטוס?

לכל מטוס מסוג זה יש משדר "מיקום חירום" שמשדר איפה הוא נמצא. משום שהמטוס ככל הנראה נפל בים, יותר מסובך להגיע אליו. המשדר משדר במשך חודש מרגע הפגיעה, כוחות ההצלה יבצעו חיפוש ובעזרת האותות הם אמורים למצוא את שברי המטוס בחודש הקרוב.

בין ייאוש לתקווה, קרובי הנוסעים (AP)

מה עם הקופסה השחורה?

מדובר למעשה בשתי קופסאות, שהן בכלל בצבע כתום ונמצאות בירכתי המטוס, בקרבת הזנב. אחת מהקופסאות נקראת בשם DFDR. היא מקליטה את נתוני הטיסה הדיגיטליים ומנטרת את נתוני המטוס בכל זמן. הקופסא השניה נקראת VCR והיא למעשה מקליטה את השיחות הפנימיות בתא הטייס ואת התקשורת עם מגדל הפיקוח. ברגע שימצאו את הקופסאות החוקרים יבינו מהר מאד מה אירע באותו הזמן במטוס.

אם לא ימצאו את הקופסאות מה יעשו?

אם זה לא יקרה, אז תתחיל מלאכת ההרכבה של כל השברים שיימצאו. כך החוקרים ינסו להבין מה קרה במטוס באותו הרגע.

אם לא תתגלה תקלה טכנית במטוס, מה זה אומר?

הסבירות שרק תקלה טכנית, ללא שילוב של גורמים נוספים, היא שגרמה להיעלמות המטוס נמוכה מאד. מהחקירה עד כה עולה כי לא היתה שום הודעה על מקרה חירום והמטוס פשוט נעלם מהמכ"ם. במקרה כזה צריך לקרות משהו משמעותי ומסיבי, כשגוש מתכת נעלם בבת אחת מהמכ"ם זאת אומרת שהוא נעלם בבת אחת מהשמיים.