בכירים סעודים: "התקדמות עם הפלסטינית תמורת תקיפה באירן"

גורם במטה האיחוד האירופי מסר כי ערב הסעודית מתואמת עם ישראל בנושא הגרעין, ומוכנה אף לאפשר למטוסי חיל האוויר לעבור בשטחה בדרך לתקיפה באירן. עם זאת, הגורמים הסעודים דורשים התקדמות במשא ומתן עם הרשות הפלסטינית כתנאי לסיוע ממנה. גורמים בישראל: אנו לא צריכים את ארה"ב כדי להיות מעודכנים בשיחות

בדרך למתקפה? אילוסטרציה (רויטרס)

האם הדרך לנטרול הגרעין האירני עוברת במוקטעה? בשיחות סגורות עם גורמים אירופים הצהירו דיפלומטים מערב הסעודית כי הם מתואמים לחלוטין עם ישראל בסוגייה האירנית. במסגרת התיאום ערב הסעודית מוכנה לאפשר לישראל לעבור בתחומה האווירי בדרך לתקיפה באירן אם היא תידרש - כך מסר גורם במטה האיחוד האירופי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, הסעודים מתנים את ההסכמה הזו בהתקדמות כלשהי בין ישראל לפלסטינים - הממשל הסעודי רגיש לדעת הקהל, ולכן הם לא יכולים לאפשר לישראל לפעול צבאית משטחה מבלי להציג התקדמות בפן המדיני.

במקביל, גורמים ישראלים דוחים את הטענה לפיה הם אינם יודעים מהם פרטי העסקה לה הם מתנגדים: הגרומים הדגישו כי ישראל אינה זקוקה לארצות הברית על מנת לגלות מה נאמר בשיחות, מכיוון שיש שותפים אחרים בין המעצמות - לצד מידע שהשיג המודיעין הישראלי, שלדברי הגורמים מספיק לישראל כדי לקבוע שמדובר בעסקה רעה.

מקורב לממשל אובמה אמר כי העימות מול ראש הממשלה נתניהו מונע כל אפשרות לדון בערבויות הביטחוניות. "אי אפשר לנהל דיון ענייני לפני בחירות", הוסיף המקורב - כשבוע לפני נאומו של נתניהו בפני הקונגרס.

קרי: "אירן לא תשיג נשק גרעיני"

היום התייחס למגעים מזכיר המדינה האמריקני קרי, פחות מיממה לאחר שדלפו עיקרי ההסכם המתגבש עם אירן. קרי, שנשא דברים במהלך שימוע בקונגרס בנוגע לתקציב מחלקת המדינה, אמר כי מוקדם לברך על הסכם בין הצדדים וציין כי ארצות הברית אינה מוכנה להסכים עם אירן גרעינית. כמו כן עקץ קרי את המתנגדים להסכם - בהם ישראל - וטען כי הם אינם מכירים את פרטי השיחות.

"המדיניות היא כזו, אירן לא תשיג נשק גרעיני: כל מי שמתרוצץ ומתלהם בדברים כמו: 'אנחנו לא אוהבים את העסקה' - הוא כלל לא יודע מה העסקה. עדיין אין עסקה כלל", הסביר קרי. קרי הוסיף כי ארצות הברית "מצפה לדעת בקרוב" האם אירן מוכנה להסכים לתנאים, אותם הגדיר כ"תכנית מתקבלת על הדעת וניתנת לאימות". לדבריו, אירן צריכה להיענות "לדרישות המעצמות לפיהן היא אינה מעוניינת בנשק גרעיני".

נתניהו: "ההסכם מסכן את עתידנו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר, עוד לפני נאום קרי, כי בכוונתו להיאבק בהסכם המתגבש במהלך נסיעתו לקונגרס. בסיור בפיקוד הדרום אמר נתניהו כי "לצערי, המידע שמגיע אליי בימים האחרונים מאשש הרבה מהחששות שלנו לגבי ההסכם המתגבש בין המעצמות לבין אירן. ההסכם הזה, אם אכן ייחתם, יאפשר לאירן להפוך למדינת סף גרעינית".

"בהסכמת המעצמות, אירן תקבל רישיון לפתח ייצור פצצות, וזאת מדינה שמצהירה בגלוי על כוונתה להחריב את מדינת ישראל", הוסיף נתניהו, "זהו הסכם רע שמסכן את עתידנו. חובתי כראש הממשלה לעשות כל מה שניתן כדי למנוע הסכם זה, ולכן אצא לוושינגטון כדי לדבר בפני הקונגרס האמריקני, כי הקונגרס האמריקני עשוי להיות הבלם האחרון לפני ההסכם של המעצמות ואיראן".