היעלמות המטוס המסתורית: הטייס שב על עקבותיו לפני שאבד הקשר עמו

יממה לאחר היעלמות מטוס בואינג 777 שעשה דרכו לבייג'ינג - ועדיין אין כל זכר למטוס ול-239 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו עליו. גורמי צבא במלזיה דיווחו כי מניתוח נתוני הרדאר עולה שהמטוס ניסה לשוב על עקבותיו זמן קצר לפני שנעלם. הרשויות חוקרות נוסעים נוספים החשודים שנשאו דרכון מזויף. צוותי FBI יסייעו בחקירה

המטוס החל לשוב בחזרה לפני ההיעלמות (רויטרס)

תעלומת המטוס הנעלם ממשיכה להסעיר את העולם: יממה לאחר היעלמות טיסה MH370 של חברת התעופה המלזית כשעליה 227 נוסעים ו-12 אנשי צוות, עולה מנתוני הרדאר כי הוא ניסה לשוב בחזרה לנמל התעופה בקואלה לומפור, זמן קצר לפני ההיעלמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים רשמיים בצבא מלזיה מסרו הבוקר (א') כי לאחר שבדקו את נתוני הרדאר שתיעדו את הרגעים האחרונים של המטוס כשעוד היה עמו קשר, הם הבחינו כי הטייס הסתובב - וניסה לשוב לנמל התעופה שממנו המריא בדרכו לבייג'ינג. זמן קצר לאחר מכן, המטוס נעלם - ונותק כל קשר עמו.

רשויות התעופה של מלזיה מסרו כי הם לא מוצאים כל זכר למטוס הנוסעים מלבד כתמי השמן שהתגלו בתוואי הטיסה של מטוס הבואינג 777. בארה"ב הודיעו הלילה כי הם שולחים למדינה סוכנים של הבולשת הפדרלית (FBI) על מנת לסייע בחקירת ההיעלמות המסתורית. ככל הנראה שההתערבות האמריקנית מגיעה לאור החשש שמדובר בפעולת טרור ולאחר שהתברר שעל המטוס היו גם אזרחים אמריקנים.

בנוסף לצוות ה-FBI, נציגים של המועצה הלאומית האמריקנית לבטיחות תעופה נשלחו אף הם למלזיה על מנת לסייע לרשויות המקומיות בחקירת האירוע. הצוות כולל מומחים טכניים מרשות התעופה האמריקנית ומומחים המכירים את דגם המטוס שנעלם.


חשש לגורל 239 הנוסעים ואנשי הצוות (AP)

"חוששים שהגרוע מכל קרה"

בתוך כך, הודיעו הלילה הרשויות במלזיה כי לבד מזהותם של שניים מהנוסעים שהיו על המטוס שהשתמשו ככל הנראה בדרכונים גנובים, נבדקת זהותם של שני נוסעים נוספים שהיו על הטיסה שייתכן שגם כן השתמשו בדרכונים מזויפים. מומחים מאמתים את זהות הנוסעים עם השגרירויות השונות במדינה.

בדיקת דרכוני הנוסעים הנוספים מתבצעת לאחר שאמש פקידים במשרדי החוץ של איטליה ואוסטריה מסרו כי שניים מהנוסעים שהיו על המטוס השתמשו ככל הנראה בדרכונים גנובים.

לואיג'י מאראלדי, אזרח איטלקי ששמו הופיע ברשימת הנוסעים - כלל לא עלה על המטוס. סוכנות הידיעות האיטלקית אנס"א דיווחה כי מאראלדי שוחח עם בני משפחתו לאחר ששמע את הדיווחים לגבי היעלמות המטוס והבין כי שמו הופיע ברשימות.

דובר משרד החוץ האוסטרי, מרטין וייס, אישר כי אחד מהנוסעים עלה לטיסה עם דרכון אוסטרי שנגנב לפני כשנתיים בתאילנד. הוא לא מסר פרטים נוספים לגבי זהות הנוסע.

בהצהרה רשמית של חברת התעופה "מלזיה איירליינס", הובע חשש אמיתי לחיי 239 הנוסעים ואנשי הצוות שעל המטוס: "אנו חוששים שהגרוע מכל קרה. מומחה לאסונות תעופה מארה"ב וצוותים מיוחדים מהמדינה מסיעים לנו בחקירה בזמנים הקריטיים הללו".

המטוס לא שלח אות מצוקה (AP)

הסריקות אחר 239 הנוסעים ואנשי הצוות נמשכות: "אין כל זכר למטוס"

במקביל למאמצי החקירה, הולך וגובר החשש לחייהם של 227 נוסעים ו-12 אנשי צוות על סיפון מטוס בואינג 777 של חברת התעופה המלזית, שעשתה את דרכה מקואלה לומפור לבייג'ינג.

כוחות יבשתיים וימיים גדולים מוויטנאם, מלזיה וסינגפור פתחו במבצע משותף בניסיון למצוא את המטוס והחיפושים מתנהלים בשטח עצום של כ-7,000 קמ"ר. עיקר החיפושים מתרכזים באזור חופי האי ת'ו צ'ו שבווייטנאם.

קרובי הנוסעים שבמטוס התבקשו להגיע לנמל התעופה של קואלה לומפור על מנת שהחברה תוכל לעדכן אותם בנעשה. לאחר שעות של המתנה דרוכה, פרצו בני משפחות בנמל התעופה של בייג'ינג בבכי ובצעקות, לאחר שלוח ההמראות האדום הראה כי הטיסה לא תגיע לנמל התעופה.

הטיסה הופעלה במטוס בואינג 777-200ER שנשא על סיפונו 227 נוסעים ו-12 אנשי צוות, כך על פי הודעת חברת התעופה. עוד נמסר כי על המטוס היו 152 אזרחים סינים, 38 אזרחים מלזים, 12 אזרחים אינדונזים, 7 אוסטרלים ועוד 17 נוסעים מתשע מדינות נוספות.