חשד: דרכונים גנובים בטיסה המלזית

אוסטריה ואיטליה דיווחו כי שני דרכונים שהופיעו ברשימת הנוסעים - הם גנובים. אחד מהם נגנב לפני כשנתיים בתאילנד. במקביל, נמשכים החיפושים אחר 229 הנוסעים ו-12 אנשי הצוות

חוששים לגורל קרוביהם (AP)

המסתורין סביב היעלמותו של המטוס המלזי נמשך, וכעת מתעורר החשש לפעולת טרור: פקידים במשרדי החוץ של איטליה ואוסטריה מסרו הערב (שבת) כי שניים מהנוסעים שהיו על המטוס השתמשו ככל הנראה בדרכונים גנובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לואיג'י מאראלדי, אזרח איטלקי ששמו הופיע ברשימת הנוסעים - כלל לא עלה על המטוס. סוכנות הידיעות האיטלקית אנס"א דיווחה כי מאראלדי שוחח עם בני משפחתו לאחר ששמע את הדיווחים לגבי היעלמות המטוס והבין כי שמו הופיע ברשימות.

דובר משרד החוץ האוסטרי, מרטין וייס, אישר כי אחד מהנוסעים עלה לטיסה עם דרכון אוסטרי שנגנב לפני כשנתיים בתאילנד. הוא לא מסר פרטים נוספים לגבי זהות הנוסע.

חיפושים נרחבים אחר המטוס (רויטרס)

סריקות אחר 229 נוסעים ו-12 אנשי צוות; כתמי נפט נמצאו במקום היעלמות המטוס

בתוך כך, גובר החשש הכבד לחייהם של 227 נוסעים ו-12 אנשי צוות על סיפון מטוס בואינג 777 של חברת התעופה המלזית, שעשתה את דרכה מקואלה לומפור לבייג'ינג, לאחר שהקשר עם המטוס אבד כשעתיים לאחר ההמראה. בשעות צהריים (שבת) דיווח בכיר בחיל הים של וייטנאם כי המטוס התרסק מול חופי המדינה, אך עד כה טרם נמצאו שרידיו ולא הוכרז רשמית כי התרסק.

כוחות יבשתיים וימיים גדולים מוויטנאם, מלזיה וסינגפור פתחו במבצע משותף בניסיון למצוא את המטוס והחיפושים מתנהלים בשטח עצום של כ-7,000 קמ"ר. עיקר החיפושים מתרכזים באזור חופי האי ת'ו צ'ו שבווייטנאם. אחר הצהריים דיווחו מטוסי חיל האוויר של וייטנאם על מציאת שני כתמי שמן בים - כתמים שמקורם ככל הנראה בשרידי המטוס.

מספר רב של כלי שיט וטיס נשלחו לאזור הימי בין מלזיה לווייטנאם, שם אבד הקשר עם המטוס, וגורמים במלזיה הבטיחו כי בשעות הקרובות יגברו מאמצי החילוץ. בכיר בצוות החיפוש סיפור כי עד כה לא נמצאו שרידים במקום, וזאת למרות דיווח קודם על כתם כתום שנצפה במים. "בדיקת כלי שיט העלתה שאין קשר למטוס שנעלם", אמר הבכיר.

המטוס לא שלח אות מצוקה (AP)

מנכ"ל חברת התעופה המלזית אמר כי אין כל אינדיקציה לכך שהטייס שלח אות מצוקה - דבר המרמז על כך כי מה שהוביל להיעלמותו ממסכי המכ"ם התרחש במהירות רבה.

קרובי הנוסעים שבמטוס התבקשו להגיע לנמל התעופה של קואלה לומפור על מנת שהחברה תוכל לעדכן אותם בנעשה. לאחר שעות של המתנה דרוכה, פרצו בני משפחות בנמל התעופה של בייג'ינג בבכי ובצעקות, לאחר שלוח ההמראות האדום הראה כי הטיסה לא תגיע לנמל התעופה.

הטיסה הופעלה במטוס בואינג 777-200ER שנשא על סיפונו 227 נוסעים ו-12 אנשי צוות, כך על פי הודעת חברת התעופה. עוד נמסר כי על המטוס היו 152 אזרחים סינים, 38 אזרחים מלזים, 12 אזרחים אינדונזים, 7 אוסטרלים ועוד 17 נוסעים מתשע מדינות נוספות.

החשש מפני אסון כבד במזרח אסיה מגיע דווקא לאחר שנה בטוחה במיוחד בעולם התעופה. במהלך 2013 היה מספר ההרוגים בתאונות תעופה הנמוך ביותר מאז שנת 1939.