אובמה: "משאל עם בחצי האי קרים - לא חוקי"

הנשיא האמריקני ביקר בחריפות את החלטת הפרלמנט בקרים לקיים משאל עם על גורל חצי האי. "מדובר בהפרה של החוקה האוקראינית וחוק הבינלאומי", אמר. במקביל הכריז הבית הלבן על סנקציות נוספות נגד דיפלומטים פרו רוסים

אובמה: "משאל עם בקרים - לא חוקי" (AP)

המשבר באוקראינה: נשיא ארצות הברית ברק אובמה מאיים הערב (ה') לנקוט בצעדי ענישה נוספים נגד רוסיה בעקבות פלישתה לחצי האי קרים. אובמה מתח ביקורת חריפה על ההחלטה לקיים משאל עם בחצי הכי וכינה אותה "הפרה של החוקה האוקראינית והחוק הבינלאומי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל דיון על עתידה של אוקראינה מוכרח לכלול את הממשלה הלגיטימית במדינה", אמר אובמה. "בשנת 2014 אנחנו הרבה מעבר לימים שבהם היה אפשר לצייר מחדש את הגבולות מעל לראשיהם של מנהיגים דמוקרטיים".

בשעות הצהריים הכריז הבית הלבן על הטלת מגבלות אשרה נוספות על מועמדים פרו רוסים לממשלה האוקראינית החדשה בקייב - צעד שעשוי לבשר על סנקציות כלכליות בהמשך. שעות קודם לכן הכריז הפרלמנט בחצי האי קרים על קיומו של משאל עם בחודש הבא - משאל עם שיכריע האם חצי האי יהפוך חלק לפדרציה הרוסית או ישמור על הסטטוס האוטונומי שלו בתוך אוקראינה.

"מחליטים על עתידנו בעצמנו"

יספח את חצי האי? (רויטרס)
סוכנות הידיעות הרוסית RIA דיווחה כי הפרלמנט בחצי האי קרים הצביע פה אחד בעד סיפוח לרוסיה. על פי הדיווח, אנשי הממשל שהוקם אחרי ההפיכה נגד ינוקוביץ' בקייב הסכימו כי אזרחי חצי האי יקבלו זכויות של נתיני הפדרציה הרוסית.

סרגי שובייניקוב, חבר פרלמנט בסימפרופול, בירת חצי האי, אמר לסוכנות AP כי "זו התגובה לחוסר הסדר והיעדר שלטון החוק בקייב. אנו מחליטים על עתידנו בעצמנו". בקייב טענו בעקבות ההחלטה שלא יכבדו שום משאל עם או החלטה של הפרלמנט. ראש הממשלה האוקראיני אמר לסוכנות AP כי חצי האי צריך להישאר בשטחה של אוקראינה.

על רקע הדיווחים, בבריסל וברומא נערכו היום פגישות מרתוניות בין שרי חוץ מאירופה וארצות הברית לבין שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב. שרי החוץ מנסים להביא את נציגי הממשל מקייב לדון עם הנציג ממוסקבה כדי לפתור את התסבוכת באוקראינה.