קרי: "מי שמתנגד לא מכיר את העסקה"

על רקע ההסכם המתגבש בין אירן למעצמות, משגר מזכיר המדינה האמריקני עקיצה לעבר ישראל כשטען כי "מי שמתרוצץ ומתלהם כלל לא מכיר את הפרטים". בשימוע בסנט הוא התחייב: "לאירן לא יהיה נשק גרעיני"

התקדמות איטית בשיחות הגרעין - או מתקפה נוספת נגד ישראל? פחות מיממה לאחר שדלפו עיקרי ההסכם המתגבש עם אירן, הבהיר היום (שלישי) מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי מוקדם לברך על הסכם בין הצדדים וציין כי ארצות הברית אינה מוכנה להסכים עם אירן גרעינית. כמו כן עקץ קרי את המתנגדים להסכם - בהם ישראל - וטען כי הם אינם מכירים את פרטי השיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשימוע בפני הקונגרס בנוגע לתקציב מחלקת המדינה, סקר קרי את ההתקדמות במגעים, ואמר כי הוא "מצפה לדעת בקרוב" האם אירן מוכנה להסכים לתנאים, אותם הגדיר כ"תכנית מתקבלת על הדעת וניתנת לאימות". לדבריו, אירן צריכה להיענות "לדרישות המעצמות לפיהן היא אינה מעוניינת בנשק גרעיני".

"המדיניות היא כזו, אירן לא תשיג נשק גרעיני: כל מי שמתרוצץ ומתלהם בדברים כמו: 'אנחנו לא אוהבים את העסקה' - הוא כלל לא יודע מה העסקה. עדיין אין עסקה כלל", הסביר קרי.

קרי וזריף, ארכיון (רויטרס)

נתניהו: "ההסכם מסכן את עתידנו"

בהמשך השימוע תקף קרי את פוטין: כאשר נשאל האם רוסיה משקרת למערב כאשר היא מכחישה את נוכחות הצבא הרוסי במזרח אוקראינה, הוא השיב בפשטות "כן". קרי התייחס גם למשבר בתימן, ורמז כי אירן "תרמה" לקריסת הממשלה שם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר קודם לכן כי בכוונתו להיאבק בהסכם המתגבש. בסיור בפיקוד הדרום אמר נתניהו כי "לצערי, המידע שמגיע אליי בימים האחרונים מאשש הרבה מהחששות שלנו לגבי ההסכם המתגבש בין המעצמות לבין אירן. ההסכם הזה, אם אכן ייחתם, יאפשר לאירן להפוך למדינת סף גרעינית".

"בהסכמת המעצמות, אירן תקבל רישיון לפתח ייצור פצצות, וזאת מדינה שמצהירה בגלוי על כוונתה להחריב את מדינת ישראל", הוסיף נתניהו, "זהו הסכם רע שמסכן את עתידנו. חובתי כראש הממשלה לעשות כל מה שניתן כדי למנוע הסכם זה, ולכן אצא לוושינגטון כדי לדבר בפני הקונגרס האמריקני, כי הקונגרס האמריקני עשוי להיות הבלם האחרון לפני ההסכם של המעצמות ואיראן".