דיווח: רוסיה ערכה ניסוי בטיל בין-יבשתי

מסר מאיים למערב? על רקע המתיחות הגואה עם אוקראינה, ציטטה סוכנות הידיעות הרוסית RIA הודעת משרד ההגנה הרוסי, שלפיה בוצע ניסוי בטיל בליסטי מסוג RS-12M באזור הים הכספי. אובמה: "רוסיה מפרה החוק הבינ"ל"

"רוסיה ניסתה טיל בין-יבשתי" (רויטרס)

על רקע חילופי ההאשמות בין וושינגטון למוסקבה בנוגע למשבר באוקראינה, ערכה הערב (ג') רוסיה ניסוי מוצלח בטיל בליסטי בין-יבשתי - כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית RIA מפי דובר משרד ההגנה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, הטיל - מסוג RS-12M "טופול" - נורה מאזור אסטרחן, סמוך לים הכספי, ופגע בהצלחה במטרה שיועדה לו בקזחסטן. אתר השיגור קפוסטין יאר ממוקם סמוך לנהר הוולגה, כ-450 קילומטרים מזרחית לגבול עם אוקראינה.

הטיל נכנס לשימוש לראשונה ב-1985. אורכו 20 מטרים, הטווח שלו עומד על 10,500 ק"מ והוא מתוכנן לשאת ראש נפץ גרעיני. ב-2010 חתמו רוסיה וארצות הברית על האחרונה בסדרה של הסכמים המגבילים את מספרם של טילים בליסטיים בין-יבשתיים.

בעקבות שיגור הטיל אמר בכיר אמריקני לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארצות הברית קיבלה התראה מוקדמת על הכוונה לבצע ניסוי - עוד לפני הכנסת הכוחות הרוסיים לחצי האי קרים.

 "פוטין לא משטה באף אחד"

המתיחות גוברת. אובמה ופוטין (רויטרס)
מוקדם יותר הערב תקף נשיא ארצות הברית ברק אובמה את ההתערבות הרוסית באוקראינה והדגיש: "ישנה סברה חזקה שפעולותיה של רוסיה מפרות את החוק הבינלאומי".

"נראה שהנשיא פוטין מחזיק בסט אחר של עורכי דין, שמציעים פרשנויות אחרות למעשים של ארצו - אך אני לא חושב שהוא משטה באף אחד", המשיך אובמה בקו התקיף במהלך דברים שנשא בבית ספר בוושינגטון.

הנשיא אובמה דחה את הטענות לפיהן ההתערבות הרוסית באוקראינה משקפת חוכמה אסטרטגית: "הפעולות משקפות את העובדה שמדינות שכנות לרוסיה מודאגות מאוד וחשדניות בנוגע לסוג כזה של התערבות". לדברי אובמה, המדיניות של מוסקבה רק תגדיל את המרחק בין רוסיה לבין אותן מדינות שכנות.

"לאוקראינה יש את האפשרות לחבור למערב ולחבור לרוסיה, כל עוד אף אחד מהצדדים לא מתערב בהחלטות השייכות לעם באוקראינה", הדגיש אובמה. "ארה"ב עומדת מאחורי העיקרון שמדינה ריבונית ואנשים עצמאיים מסוגלים לקבל בעצמם החלטות הנוגעות לחייהם. מר פוטין יכול לזרוק מילים רבות לאוויר, אך העובדות על הקרקע מצביעות על כך שאינו דוגל בעיקרון זה".

מנגד הבהירו הערב במוסקבה כי רוסיה תיאלץ להגיב אם ארצות הברית תטיל עליה סנקציות. "כמו תמיד במצבים כאלה, שנגרמים עקב פעולות נמהרות וחסרות אחריות של וושינגטון, אנו מדגישים: לא מדובר בבחירה שלנו", מסר דובר משרד החוץ הרוסי אלכסנדר לוקשביץ'.