עדכונים שוטפים על המשבר: הצי האוקראיני בקרים תחת מצור

מפקד הצי האוקראיני בים השחור מכהן בתפקידו רק יומיים וכבר נאלץ להתמודד עם כוחות רוסיים שמקיפים את הבסיס שלו בנמל סבסטופול בחצי האי קרים. אחרי שממשלת בובות רוסית הוקמה בחצי האי וקייב עדיין לא וויתרה על השליטה בו, התושבים חוששים שהסכסוך יסלים

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה להחזיר את כוחות הצבא שהשתתפו בתרגיל נרחב בגבול עם אוקראינה ובכך הרגיע במשהו את המתיחות, או לפחות את השווקים והבורסה בארצו, שהגיבו להתפתחויות בירידות שערים. בקייב ובמערב מגנים את ההשתלטות הרוסית על חצי האי קרים. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מגיע לאירופה עם מסר תקיף מוושינגטון ובינתיים, תושבי חצי האי קרים חיים בחוסר וודאות וחוששים מהבאות.

כאן בחדשות 2 Online אנחנו מרכזים את הדיווחים השוטפים והמעודכנים ביותר מהזירה המתחממת:

19:25 נשיא ארה"ב אובמה מאמין כי ישנה הסכמה נרחבת שרוסיה מפרה את החוק הבינ"ל, והפציר בפוטין להסכים לשיחות שימנעו את המצב. "נראה שהנשיא פוטין מחזיק קבוצה של עורכי דין שמציגים פרשנויות שונות", אמר אובמה, "אבל אני לא חושב שזה עובד על אף אחד".

19:07 מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי גינה את פעולתה של רוסיה באוקראינה וכינה אותה "מעשה תוקפנות". "ארה"ב מחזקת את המחויבות שלה לריבונות של אוקראינה ולשלמותה הטריטוריאלית עפ"י החוק הבינלאומי", אמר קרי במסיבת עיתונאים בקייב.

18:57 על רקע המתיחות הגוברת בין ארה"ב לרוסיה, אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה כי כניסתה של רוסיה לאוקראינה אינה מסמלת את עוצמתה של המדינה, אלא את החששות העמוקים של המדינות השכנות מ"התערבות" רוסית.

17:41: רויטרס: חברי הממשל הרוסי והאוקראיני החלו בשיחות בדרגים הגבוהים ביותר, בדרג השרים, כך אומר ראש ממשלת אוקראינה ארסני יטסניוק. הוא טען שרוסיה צריכה למשוך את כוחותיה בחזרה מהבסיסים בדרום אוקראינה - בחצי האי קרים שמפרים את האיזון באזור

17:40: נשיא רוסיה ועמיתו הסיני קשי ג'ינפינג דנו בנושא אוקראינה בטלפון, על פי משרדו של פוטין , העמדות של שני המנהיגים בסוגיה - קרובות "הצעדים שנקטה ההנהגה הרוסית יאפשרו להפחית את המתח ולספק בטחון של האזרחים הדוברים רוסית הגרים בחצי האי קרים" נאמר בהודעה מהקרמלין

16:47: משמר החופים האוקראיני אומר שתי ספינות רוסיות חוסמות את שני הצדדים של מיצרי קרש שמפרידים בין הים האזובי לים השחור, סמוך לחצי האי קרים

15:32: שר החוץ האיטלקי אמר שקיבל הודעה על פיה רוסיה הסכימה לפגישה עם נציגים מברית נאט"ו פגישה שתיערך ביום רביעי , מחר.

14:49: הבית הלבן: ארצות הברית מוכנה לספק סיוע ועזרה כלכלית כדי לעזור לעסקים באוקראינה במציאת שווקים חדשים לייצוא. שר החוץ האמריקני ג'ון קרי הגיע לקייב והכריז על הסיוע הכלכלי - חבילת סיוע לאוקראינה במה שהוגדר כהבעת תמיכה בממשל החדש לאור המתיחות עם רוסיה

13:58: שר החוץ הרוסי סרגיי לאברוב אומר שלאיש אין סיבה או זכות לכעוס על רוסיה, האיחוד האירופי וארה"ב לא מלאו את ההתחייבויות שלהן כלפי אוקראינה

13:00: נשיא רוסיה מתייחס לראשונה למשבר המחריף באוקראינה ומבהיר: "אנו שומרים את כל האופציות פתוחות". פוטין אמר כי רוסיה עדיין רואה באוקראינה אחות, אך האשים כי בוצעה הפיכה לא חוקית בקייב: "פעולת הממשל הנוכחי פגעו ביציבות האזור", "צריך לזכור שסנקציות כלכליות יפגעו בשני הצדדים", "אם נפעיל כוח צבאי זה לא יהיה נגד האזרחים באוקראינה אלא להגנת התושבים באוקראינה - אחינו"  

11:56: אירוע ירי ראשון בחצי האי קרים: חיילים רוסים ירו יריות אזהרה באוויר, כשחיילים אוקראינים צעדו לכיוונם ליד בסיס חיל האוויר הרוסי בחצי האי.

חצי האי קרים - מוקד המריבה (חדשות 2)

11:26: שר החוץ הגרמני שטיינמאייר שוחח עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב ואמר לסוכנות הידיעות AFP שהוא לא רואה פתרון באופק למשבר באוקראינה.

11:24: הפרלמנט האוקראיני מאשר הסכם שבמסגרתו תקבל המדינה הלוואה של 610 מיליון אירו מהאיחוד האירופי. מדובר בעסקה שהוצאה בעבר לאוקראינה , אבל נדחתה על ידי הנשיא שהודח - ינוקוביץ'.

הנשיא הרוסי מסיים תרגיל במערב המדינה (רויטרס)

10:37: סרגיי גלזייב, בכיר בקרמלין, אומר שאם ארצות הברית תפעיל סנקציות נגד רוסיה מוסקבה עשויה לוותר על הדולר כמטבע שהיא מחזיקה ברזרבות שלה ולא תחזיר שום הלוואה לבנקים אמריקנים.

10:02: שתי ספינות מלחמה רוסיות עושות את דרכן ממיצרי הבוספורוס שבטורקיה לכיוון הים השחור ונמל סבסטופול, שבמוקד הסכסוך בין קייב למוסקבה.   

הפגנות נגד פוטין בקייב (AP)

לאומנים רוסיים בחצי האי קרים (AP)

 

נשיא רוסיה במסע"ת היום (רויטרס)