קרי: "אמשיך להתנגד לחרם על ישראל"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נשא דברים במהלך ועידת איפא"ק בוושינגטון, שם הביע את תמיכתו בישראל. "אמשיך להתנגד לכל חרם על ישראל" אמר קרי. בנוגע לגרעין האירני סיפר כי בעיניו הפיתרון הוא דיפלומטיה ולא תוקפנות

ג'ון קרי. ארכיון (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס הלילה (ג') בנאום שנשא מול השדולה היהודית בארה"ב לנושאי הליבה הנוגעים לישראל. "אני אמשיך בקול ובלי להתנצל, להתנגד לכל חרם על ישראל", אמר קרי. "זה לעולם לא ישתנה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על נושא המשא ומתן עם הפלסטינים אמר כי בעיניו אפשר להגיע להסכם בקרוב. "אין זו חידה מה יהיה המצב בסופו של דבר", אמר. "אנחנו בנקודה בהיסטוריה אשר דורשת כי ארה"ב, כידידתה הטובה ביותר של ישראל, תסייע לסיים את הסכסוך הזה אחת ולתמיד".

קרי לא התייחס באופן ישיר לדרישות של שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, בשיחות. אולם אמר כי שני הצדדים מוכנים לפיתרון של שתי מדינות לשני עמים. "אנחנו לא עושים זאת מתוך גחמה או תפילה", אמר.

נושא נוסף שעמד במרכז נאומו של מזכיר המדינה האמריקני, היה הגרעין האירני. לדבריו על אירן להוכיח כי הגרעין שנמצא בידה הוא למטרות שלום בלבד. "זה לא עניין של לסמוך על אירן", ציין קרי. "זה עניין של לבחון את אמינותה".

בנוגע להתמודדות עם אירן, ולהסכם שחתמה עם המעצמות, אמר קרי כי הוא מאמין שהפתרון טמון בדיפלומטיה ולא בשימוש בכוח. "אלו שאומרים 'לתקוף', צריכים להסתכל על מה שקורה אחרי תוקפתנות". קרי סיפר כי אם תצא לפועל תקיפה, זה יוביל את אירן להתחמק מכל התקדמות שהושגה עד כה. "רק דיפלומטיה מאומצת יכולה להבטיח מיגור של התכנית האירנית להשגת נשק גרעיני", אמר קרי.