בצל הגינויים מהעולם - המשבר באוקראינה נמשך: "חיילים רוסים חדרו לקרים"

מדינות העולם מגנות ותוקפות את רוסיה – אך במוסקבה לא נרתעים. בכירים אוקראינים דיווחו שחיילים רוסים חצו את הגבול לחצי האי קרים, זאת במקביל להשתלטות חמושים רוסים על מחסום אוקראיני. שרי החוץ של האיחוד האירופי דנו היום בהטלת סנקציות על רוסיה

העולם מגנה, המשבר נמשך (רויטרס)

בזמן שמדינות המערב מגנות, נראה שרוסיה ובראשה פוטין ממשיכה בשלה. בכירים אוקראינים דיווחו כי כוחות רוסים חצו את הגבול מרוסיה לחצי האי קרים. במוסקבה לא אישרו את הדיווחים. משמר הגבול האוקראיני דיווח כי חמושים השתלטו על מחסום אוקראיני בדרך למעבורת בין רוסיה לחצי האי קרים. על פי הדיווח, שלוש משאיות עמוסות בחמושים חצו במעבורת לצד האוקראיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוקדם יותר נשמעו גם איומים מפורשים מצד הרוסים. מפקדת הצי הרוסי בים השחור שיגרה מסר חריף לכוחות האוקראינים בחצי האי קרים, שלפיו עליהם להיכנע עד 05:00 בבוקר (שעון ישראל) ואם ולא - הם ייאלצו להתמודד עם מתקפה צבאית עוצמתית.

סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה כי מקור במשרד ההגנה בקייב כינה את המתקפה "סופה". שעתיים לאחר מכן, רוסיה פרסמה הודעת הכחשה שלפיה היא לא הציבה אולטימטום לכוחות האוקראינים.

(רויטרס)

(רויטרס)

"הגינוי שרוסיה מקבלת ממדינות בעולם מוכיח שהיא נמצאת בצד הלא נכון של ההיסטוריה", אמר הערב נשיא ארה"ב ברק אובמה, במהלך פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הלבן בוושינגטון. "רוסיה לא יכולה להציב חיילים על אדמת אוקראינה ולהפר את החוק הבינלאומי, מבלי שתיענש על כך". הוא הדגיש כי מעשי רוסיה ייגבו ממנה מחיר, ואמר כי נשקלות סנקציות כלכליות ודיפלומטיות נגדה.

שרי החוץ של האיחוד דנו במשבר

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי השליח הרוסי לאו"ם, ויטאלי צ'ורקין, אמר כי הנשיא האוקראיני המודח ולדימיר ינוקוביץ' שלח מכתב לנשיא רוסיה פוטין, בו ביקש מפוטין להשתמש בכוח צבאי באוקראינה.

"תחת ההשפעה של מדינות מערביות, מתבצעים מעשים של טרור ואלימות", ציטט צ'ורקין מהמכתב, אותו הציג בישיבת מועצת הביטחון של האו"ם. "אנשים נרדפים בשל שפתם ומסיבות פוליטיות", כתב ינוקוביץ' לטענת צ'ורקין. "בהקשר זה, אני קורא לנשיא רוסיה פוטין ומבקש ממנו להפעיל את כוחות הפדרציה הרוסית כדי לבסס לגיטימיות, שלום, חוק, סדר, יציבות והגנה על אנשי אוקראינה"‎.

"רוסיה תיענש" (AP)

שרי החוץ של האיחוד האירופי נפגשו הערב בבריסל ואיימו בסנקציות על רוסיה - אם לא תסיג את כוחותיה. ביום חמישי תיערך פגישה בין מנהיגי האיחוד, בתקווה למצוא פתרונות לנעשה במדינה.