רוסיה מכחישה: "לא הצבנו אולטימטום לאוקראינה"

אחרי שגורם במפקדת הצי הרוסי בים השחור אמר כי שוגר מסר חריף לכוחות האוקראינים המוצבים בחצי האי קרים, שלפיו עליהם להיכנע עד מחר ב-05:00 (שעון ישראל) ולא – יותקפו, ברוסיה מכחישים. מרקל: "פוטין לא מחובר למציאות"

כניעה או מתקפה (AP)

רוחות מלחמה: מפקדת הצי הרוסי בים השחור שיגרה היום (ב') מסר חריף לכוחות האוקראינים בחצי האי קרים, שלפיו עליהם להיכנע עד 05:00 בבוקר (שעון ישראל) ואם ולא - הם ייאלצו להתמודד עם מתקפה צבאית עוצמתית. סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה כי מקור במשרד ההגנה בקייב כינה את המתקפה "סופה". שעתיים לאחר מכן, רוסיה פרסמה הודעת הכחשה שלפיה היא לא הציבה אולטימטום לכוחות האוקראינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, "אם הכוחות האוקראינים לא ייכנעו לפני 05:00 (שעון ישראל) מחר, תחל מתקפה נגד היחידות והדיוויזיות של הכוחות המזויינים בחצי האי קרים". מוקדם יותר הבוקר דווח כי כוחות רוסיים נערכים לאורכו של הגבול המשותף לקראת מתקפה אפשרית מתוכננת.

"להתכונן למתקפה" (רויטרס)

(רויטרס)

סוכנות הידיעות רויטרס ביקשה לקבל את תגובת הצי הרוסי או את זו הרשמית של מוסקבה, אך זו עדיין לא התקבלה. סוכנות הידיעות מציינת כי הצי הרוסי שולט ללא עוררין במי הים השחור ויחס הכוחות בין הצבא האוקראיני לזה הרוסי לא שקול לחלוטין.

מרקל: "לא בטוח שפוטין מחובר למציאות"

על רקע המתיחות האיום, ראש ממשלת רוסיה דימיטרי מדבדב וסגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן דנו במצב בשיחת טלפון במהלכה ראש הממשלה הרוסי חזר ואמר שהוא "מחויב להגן על האינטרסים של כל האזרחים האוקראינים, כולל אלו שמתגוררים בחצי האי קרים ואזרחים רוסיים שנמצאים באוקראינה".

(רויטרס)

שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג אמר שכל העולם תומך באוקראינה ולא ינטוש אותה לבדה. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה שהשר שמבקר בקייב אמר כי "מה שקורה בחצי האי קרים עכשיו הוא הפרה של הריבונות והשטח הטריטוריאלי של אוקראינה. אנחנו ננקוט בצעדים מחושבים כדי לעצור את זה".

דובר קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמר אחרי שיחה בין מנהיגי גרמניה ורוסיה כי "ברור שלפוטין יש פרספקטיבה שונה לחלוטין ביחס לאירועים בקרים בהשוואה לדעה בגרמניה או במערב". שטפאן שייברט אמר שלדעתה של הקנצלרית עדיין ניתן לפתור את המשבר בדרכי שלום. על פי הניו יורק טיימס, אחרי השיחה עם פוטין, הקנצלרית שוחחה עם הנשיא האמריקני ואמרה לו שפוטין "חי בעולם אחר". על פי הדיווח היא אמרה כי היא "אינה בטוחה אם נשיא רוסיה מחובר למציאות".