רוסיה משתלטת על חצי האי קרים: כל העדכונים

מוסקבה השתלטה על חצי האי קרים, תוך ניצול חולשת המשטר האוקראיני, וקובעת עובדות בשטח. הצבא הרוסי מכנס כוחות לאורך הגבול. שרי החוץ של אירופה ייפגשו כדי לדון בפתרון דיפלומטי, בריטניה מזהירה: "זה המשבר החמור ביותר של אירופה במאה ה-21" אנגלה מרקל שוחחה עם פוטין ואמרה שהוא לא חי בעולם הזה

רוסיה הצליחה להשתלט על חצי האי קרים מבלי לירות כדור אחד, בנימוק שהיא פועלת למען ביטחונם של דוברי הרוסית באזור. התגובה של המערב בשלב זה מהוססת, כששבע החברות בארגון ה-ג'י 8 מלבד רוסיה גינו את התוקפנות של מוסקבה, איימו בסנקציות וביטלו את השתתפותן בכינוס הכלכלי שאמור היה להיערך בסוצ'י.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בינתיים, חיילי הצבא הרוסי מסתובבים חמושים ברחובות עיר הנמל סבסטופול ושולטים בפועל בחצי האי קרים וכוחות נוספים של שיריון רוסי ערוכים לאורך הגבול המשותף עם אוקראינה ונראים כמתכוננים לפלישה. הנשיא ולדימיר פוטין שותק.

שרי החוץ של האיחוד האירופי ייפגשו היום בבריסל כדי לנסות ולמצוא פתרון דיפלומטי למשבר מול מוסקבה ופתרון כלכלי למשבר הכלכלי באוקראינה. בפרלמנט שבסימפרופול, בירת חצי האי קרים, תיערך היום הצבעה לאישור עצמאות מקייב.

מוקד המתיחות - חצי האי קרים (חדשות 2)

כאן בחדשות 2 Online אנחנו מרכזים את הדיווחים השוטפים והמעודכנים ביותר מהזירה המתחממת:

19:36: הצי הרוסי הכחיש את הדיווחים על הצבת אולטימטום לכוחות האוקראיניים בחצי האי קרים. סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה כי אין בכוונת הצי לפתוח במתקפה על יחידות אוקראיניות בקרים. "הדיווח על אולטימטום הוא שטות גמורה", אמר גורם בכיר בצי.

19:25: דיפלומט אירופי דיווח כי ממשלות אירופה הגיעו להסכמה על שקילת "צעדים מדודים" נגד רוסיה אם לא תושג רגיעה, בהתאם להצהרת שר החוץ הרוסי.

19:00: שר החוץ הצרפתי לורן פביוס הודיע כי ארצו תנקוט "צעדים מידתיים" אם המצב החמור באוקראינה לא יירגע. פביוס רמז כי הצעדים יכללו השעיית השיחות בנושא הנפקת ויזות והסכמים כלכליים, ויגרמו למעשה "לניתוק הקשרים בנושאים רבים".

18:40: סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח עם ראש הממשלה הרוסי דימיטרי מדבדב, והפציר ברוסיה להסיג את כוחותיה מאוקראינה. הבית הלבן הודיע כי סגן הנשיא "דרש מרוסיה לתמוך בהצבת מפקחים בינלאומיים באוקראינה ולהתחיל בדיאלוג". ביידן הדגיש כי רוסיה תעמוד בפני לחצים ו"בידוד כלכלי ופוליטי".

17:27: סוכנויות הידיעות מדווחות הערב שעל רקע המתיחות, ראש ממשלת רוסיה דימיטרי מדבידב וסגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן דנו במצב באוקראינה בשיחת טלפון במהלכה ראש הממשלה הרוסי חזר ואמר שהוא "מחויב להגן על האינטרסים של כל האזרחים האוקראינים, כולל אלו שמתגוררים בחצי האי קרים ואזרחים רוסיים שנמצאים באוקראינה".

17:01: סוכנות הידיעות אינטרפקס מצטטת מקור במשרד ההגנה האוקראיני שטוען כי הצי הרוסי הציב לכוחות האוקראינים אזהרה שאם לא ייכנעו עד 03:00 (05:00 שעון ישראל) הם יתמודדו עם "סופה"

15:58: מסר מאיים מהקרמלין: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי דבריו של מזכיר המדינה האמריקני קרי בעניין אוקראינה הם "איום על מוסקבה, ולא מתקבלים על הדעת".

15:18: שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג אומר שכל העולם תומך באוקראינה ולא ייטוש אותה לבדה. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מדווחת שהשר שמבקר בקייב אמר "מה שקורה בחצי האי קרים עכשיו הוא הפרה של הריבונות והשטח הטריטוריאלי של אוקראינה. אנחנו ננקוט בצעדים מחושבים כדי לעצור את זה. העולם לא ייטוש את אוקראינה"

15:11: הגוף הרוסי המפקח על האינטרנט חסם 13 עמודי רשת שקשורים למארגני ההפגנות באוקראינה שהביאו להפלת הממשל של ינוקוביץ' בחודשים האחרונים. בהודעה שפרסם מהמפקח נכתב שעמוד VKontakte ועמודי נוספים ששימשו "להפצת תעמולה של ארגונים אוקראינים לאומיים" נחסמו בגלל שעודדו פעולות טרור.

14:26 רויטרס: ראש ממשלת אוקראינה אומר שהמשבר במדינה יהרוס את היציבות באזור כולו. ארסני יאטסניוק אמר בנגע לפתרון המתיחות עם מוסקבה "הייתי ואני עדיין תומך של פתרון דיפלומטי למשבר, משבר אלים יכול להרוס את יסודות היציבות בכל האזור"

14:20: מפגינים פרו-רוסים פלשו וכבשו את הקומה הראשונה של בניין הממשל האזורי בעיר המזרח אוקראינית דונסק. כתב סוכנות הידיעות רויטרס שנמצא בבניין מוסר שהעובדים במתחם נעלו את הדלתות לקומות העליונות. על פי הדיווח המפגינים הציבו סביב הבניין ועליו דגלי רוסיה.

14:49: שר ההגנה האוקראיני אומר שבמהלך הלילה מטוסי קרב רוסיים פלשו לשטחה האווירי של אוקראינה מעל הים השחור. על פי שר ההגנה הכוחות האוקראינים לא הגיבו להפרה ומנעו "פעולות פרובוקטיביות" במהלך שתי חדירות מטוסים למרחב האווירי של המדינה

13:17: מזכ"ל האום באן קי מון קורא רוסיה להמנע מכל צעד שעשוי להסלים את את המשבר באוקראינה  

12:46: רויטרס: דובר הקנצלרית הגרמנייה אנגלה מרקל אומר אחרי שיחה בין מנהיגי גרמניה ורוסיה ש"ברור שלפוטין יש פרספקטיבה שונה לחלוטין ביחס לאירועים בקרים בהשוואה לדעה בגרמניה או במערב". שטפאן שייברט אמר שלדעתה של הקנצלרית עדיין ניתן לפתור את המשבר בדרכי שלום. על פי הניו יורק טיימס, אחרי השיחה עם פוטין הקנצלרית שוחחה עם הנשיא האמריקני ואמרה לו שפוטין "חי בעולם אחר". על פי הדיווח היא אמרה כי היא "אינה בטוחה אם נשיא רוסיה מחובר למציאות".     

12:32: ראש הממשלה האוקראיני המכהן - ארסני יטסניוק, אומר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המדינה שלו לעולם לא תוותר על חבל קרים. ראש הממשלה אמר את הדברים אחרי שכוחות רוסיים השתלטו על חצי האי שבים השחור חלק משטחה של אוקראינה, אמר ראש הממשלה "איש לא וויתר על קרים לאף אחד"

12:05: שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב קרא למדינות המערב "להניח בצד שיקולים גיאופוליטיים, ולשים במרכז את העם האוקראיני", כהגדרתו.

10:45: המתיחות באוקראינה מכה הבוקר בשווקים האירופים - הבורסות רושמות ירידות שערים, כשהמניות של הבנקים הן אלו שערכן יורד הכי הרבה בשל דאגת חלק מהמלווים שכספם בסכנה בגלל המשבר. היום מגיעה לקייב משלחת של קרן המטבע הבינלאומית כדי לנסות ולמצוא דרך לסייע לכלכלה האוקראינית הקורסת.

10:19: שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אומר, לקראת ישיבת שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל, שהמשבר באוקראינה הוא החמור ביותר של אירופה במאה ה-21 . הייג, שביקר בקייב, חזר והזהיר את מוסקבה מתוקפנות באוקראינה ואישר שרוסיה שולטת בפועל בחצי האי קרים. הייג הבטיח סיוע של 10 מיליון ליש"ט, סיוע לכלכלה האוקראינית ואמר שארצו לא תיקח חלק בפעולה צבאית  

10:10: רוסיה טוענת שארצות הברית ביטלה השתתפות של משלחת וטרינרית רוסית בכנס בינלאומי בוושינגטון, במה שנתפס במוסקבה כפגיעה מכוונת על רקע המשבר באוקראינה.

10:03: אנשי משמר הגבול האוקראיני טוענים שרוסיה החלה לכנס כלי רכב משוריינים לאורך הגבול - באזור קרים.

10:01: שר החוץ הרוסי שוחח ועדכן את עמיתו הסיני בנוגע למצב באוקראינה. מאוחר יותר אמר שר החוץ הסיני שצריך לקיים דיון בינלאומי בנוגע למשבר באוקראינה.

צעד תמיכה במוקסבה בעיר סוואסטופול (רויטרס)

המפגינים בקייב מביעים דעה על פוטין (AP)

הנשיא פוטין "לא בעולם הזה" (רויטרס)