מעצמות העולם מחרימות את רוסיה שהשתלטה על קרים

מאז פלשה רוסיה לשטח חצי האי קרים בסוף השבוע, היא זוכה לשטף של גינויים ממדינות המערב. לשורת הגינויים מצטרפות גם המדינות המתועשות, שהודיעו על השהיית השתתפותן בכינוס שיתקיים בעוד 3 חודשים בסוצ'י

חייל מליציה רוסי בחצי האי קרים (רויטרס)

לאחר שביום שישי האחרון הזהיר נשיא ארצות הברית ברק אובמה את רוסיה מפני התערבות באוקראינה, מצטרפות גם יתר מעצמות העולם לגינויים. שבע המדינות המתועשות, בהן ארה"ב, בריטניה, גרמניה וצרפת, הודיעו כי יחרימו את כינוס ועידת המדינות, ה-G8, שהיה צפוי להתקיים בעיר סוצ'י במהלך חודש יוני. במקביל, דווח בארה"ב כי הסתיימה השתלטות רוסיה על חצי האי קרים שבאוקראינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו, המנהיגים של קנדה, צרפת, גרמניה, איטליה, יפן, בריטניה וארה"ב וכן האיחוד האירופי, מגנים את ההפרות הבוטות שביצעה רוסיה נגד ריבונותה של אוקראינה", נמסר בהודעה מטעם המדינות המתועשות. "החלטנו לעת עתה להשהות את השתתפותנו בפעילות הקשורה להכנות לקראת כינוס הוועידה שיתקיים בסוצ'י".

בכיר אמריקני אמר הלילה כי רוסיה הצליחה להשתלט על כל חצי האי קרים, וכעת היא הריבון באזור. מזכיר המדינה האמריקני קרי הודיע כי יגיע לאזור ביום שלישי. "אני נדהם מכך שפוטין בחר לפלוש למדינה אחרת", אמר קרי. "במאה ה-21 אתה לא נוהג כמו במאה ה-19".

אתמול הכריזה אוקראינה על גיוס מילואים כללי במדינ, והודיעה כי 10 ספינות המלחמה שלה, הנמצאות בים השחור, לא התפרקו מנשקן, והן נאמנות לממשלה החדשה בקייב ולא לנשיא המודח ינוקוביץ'. כשעה לאחר מכן, יומיים בלבד אחרי שמונה על ידי נשיא אוקראינה הזמני, ערק מפקד הצי האוקראיני דניס ברזובסקי והכריז כי הוא "נאמן לתושבי קרים", וככל הנראה תומך ברוסיה.

"הכריזו מלחמה". יטסניוק (AP)

ראש ממשלת אוקראינה: "רוסיה הכריזה מלחמה"

לא עבר זמן ומפקד מחליף מונה לצי - סרגיי הידוק. באוקראינה מיהרו להודיע כי מפקד הצי שערק יואשם בבגידה, לאחר שהכריז על סירובו להילחם ברוסיה ובכך שמסר בסיס לידי הצבא הרוסי.

ראש הממשלה המכהן באוקראינה ארסני יטסניוק האשים את רוסיה כי הכריזה מלחמה והזהיר: "אנו על סף אסון". במקביל, הנשיא אלכסנדר טורצ'ינוב הודיע כי הוא סוגר את המרחב האווירי של אוקראינה לכל טיסה שאינה אזרחית.

בנוסף, בפרלמנט האוקראיני קראו לפקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להעניק סיוע למדינה ולדאוג כי מתקני הגרעין שלה יישארו בטוחים