עדות מחצי האי קרים: כך הותקפנו במחסום

כ-20 חמושים רעולי פנים תקפו את צוות חדשות 2 שהגיע לסקר את המשבר בין אוקראינה לרוסיה. כשגילו ברשותם צילומים מהפגנה אנטי רוסית החלו לדחוף, לקלל ולהחרים ציוד וכסף. אירוע אחד שמציג את המתיחות בחצי האי

את המציאות הקשה השוררת באוקראינה חווינו היום (א') היטב על בשרנו. בנסיעה לחצי האי קרים תקפו אותי ואת הצלם גיא שפירא כ-20 חמושים רעולי פנים ולא הותירו מקום לספקות - באוקראינה יש מציאות חדשה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש כשהגענו למחסום דרכים. הם עצרו את הרכב, הורידו אותנו ובדקו אותנו באגרסיביות, כשהם מורים לנו לא לזוז ולשתוק. כשגילו החמושים שיש בידנו חומרים מצולמים מהפגנה אנטי-רוסית, הם פשוט יצאו מכליהם.

אותם רעולי פנים התחילו לדחוף, לצרוח, לאיים, לקלל. הם החרימו ציוד שלנו - קסדות, שכפ"צים וגם כסף. אם האיומים יתממשו ופוטין ייכנס למזרח אוקראינה אנחנו מדברים על תסריט חדש לחלוטין. זו אופרה אחרת לגמרי.

רגעי פחד במחסום (חדשות 2)

הרוחות המנשבות באוקראינה כעת - הן רוחות על סף מלחמה. הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין קיבל את אישור הפרלמנט להפעיל כוח צבאי בשטח אוקראינה ומאיים להפעיל אותו אם ייפגעו אנשיו בשטח המדינה, ובמיוחד בחצי האי קרים, שעומד בלב הסכסוך. מנגד בקייב מתכוננים למאבק האלים, מגייסים כוחות מילואים וקוראים למערב להתערב ולהגן על ביטחון אוקראינה.

מפקד הצי ערק, מפקד חדש מונה

אחר הצהריים הודיע הצי האוקראיני כי 10 ספינות המלחמה שלו בים השחור לא התפרקו מנשקן, והן נאמנות לממשלה החדשה בקייב ולא לנשיא המודח ינוקוביץ'. כשעה לאחר מכן, יומיים בלבד אחרי שמונה על ידי נשיא אוקראינה הזמני, ערק מפקד הצי האוקראיני דניס ברזובסקי והכריז כי הוא "נאמן לתושבי קרים", וככל הנראה תומך ברוסיה.

לא עבר זמן ומפקד מחליף מונה לצי - סרגיי הידוק. באוקראינה מיהרו להודיע כי מפקד הצי שערק יואשם בבגידה, לאחר שהכריז על סירובו להילחם ברוסיה ובכך שמסר בסיס לידי הצבא הרוסי.

רוחות מלחמה (AP)

"חיוני לוודא שהכוחות האוקראינים מוכנים לקרב מוקדם ככל האפשר", אמר בצהריים גורם ביטחוני בכיר במדינה. אנדריי פארובי, נשיא ועדת הביטחון שמפקדת על הצבא האוקראיני, קרא לגיבוי של ארה"ב ובריטניה כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחיה.

"נמצאים על סף אסון"

ראש הממשלה המכהן באוקראינה ארסני יטסניוק האשים את רוסיה כי הכריזה מלחמה והזהיר: "אנו על סף אסון". במקביל, הנשיא אלכסנדר טורצ'ינוב הודיע כי הוא סוגר את המרחב האווירי של אוקראינה לכל טיסה שאינה אזרחית.

בנוסף, בפרלמנט האוקראיני קראו לפקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להעניק סיוע למדינה ולדאוג כי מתקני הגרעין שלה יישארו בטוחים.

יומן אירועים: בין רוסיה לאוקראינה