דקה אחר דקה: בין קייב למוסקבה - יומן אירועים

המתיחות בין אוקראינה לרוסיה מגיעה לשיאים חדשים. שני הצדדים מתכוננים לעימות אלים אפשרי, כשהמערב עוקב בדריכות אחר ההתפתחויות מהאזור הנפיץ שמשמיע קולות מלחמה. בין גיוס מילואים, מפקד צי שערק, גיוס כוחות והשאלה המהדהדת: האם ארה"ב תתערב? - סיכום אירועי יום א' ממדינה על סף עימות

אוקראינה ורוסיה נמצאות על סף עימות, הקהילה הבינלאומית סוערת וצל כבד מוטל על עתיד האזור. בין גיוס כולל של מילואים, קריאות מקייב לתמיכה של המערב, תזוזת כוחות ומפקד צי אחד שערק - סיכום אירועי יום א' מאזור לקראת פיצוץ .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין קיבל את אישור הפרלמנט להפעיל כוח צבאי בשטח אוקראינה ואיים להפעיל אותו אם ייפגעו אנשיו בשטח אוקראינה, ובמיוחד בחצי האי קרים - שעומד בלב הסכסוך. מנגד, בקייב מתכוננים למאבק האלים, והיום גייסו כוחות מילואים, תוך קריאה למערב להתערב ולהגן על ביטחון אוקראינה.

קולות מלחמה ממוסקבה (רויטרס)

כאן בחדשות 2 Online ריכזנו את הדיווחים השוטפים והמעודכנים ביותר מהזירה המתחממת:

20:51: מה תהיה, אם בכלל, התגובה האמריקנית? נשיא ארצות הברית אובמה הודיע כי הנושא האוקראיני נמצא בראש סדר העדיפויות שלו, והוא ישוחח עם בעלי בריתה של ארצות הברית ביממה הקרובה.

20:05: אוקראינה הודיעה שמפקד הצי שערק יואשם בבגידה לאחר שהודיע על סירובו להילחם ברוסיה, ובכך שמסר בסיס לידי הצבא הרוסי.

19:49: לאחר שמפקד הצי הרוסי ערק לרוסיה, מונה לו מחליף - סרגיי היידוק הוא מפקד הצי האוקראיני החדש. במקביל, ספינת הדגל של הצי האוקראיני, שעוגנת כעת ביוון לאחר ששבה ממשימה באפריקה, הודיעה כי היא "מניפה בגאווה את דגל אוקראינה".

19:32: ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון הודיע כי שרי ממשלתו יחרימו את משחקי החורף הפראלימפיים בסוצ'י שברוסיה. זאת לאחר שהבריטים הודיעו שישעו את השתתפותם בפסגת מדינות ה-G8, גם היא אמורה להתקיים בסוצ'י.

18:48: סוכנות הידיעות הממלכתית של רוסיה מדווחת כי מפקד הצי האוקראיני דניס ברזובסקי, "נאמן לתושבי קרים", וככל הנראה תומך ברוסיה. זאת למרות העובדה שמונה לתפקיד רק אתמול על ידי הנשיא הזמני אלכסנדר טורצ'ינוב.

17:57: אוקראינה מוכנה לעימות? הצי האוקראיני הודיע כי 10 ספינות המלחמה שלו בים השחור לא התפרקו מנשקן והן נאמנות לממשלה החדשה בקייב ולא לנשיא המודח ינוקוביץ'.

17:50: הביקורת על אובמה מבית מתגברת: הסנאטור הרפובליקני הבכיר ג'ון מקיין כינה את איומיו של אובמה "מגוחכים", וציין כי מזכירת המדינה לשעבר הילארי קלינטון "טעתה לחלוטין" בעניין רוסיה. "היא חשבה שאפשר לפתוח דף חדש עם מי שהיה קולונל בקג"ב ושחלומו הוא שיקום האימפריה הרוסית", אמר מקיין לאתר החדשות "דיילי ביסט".

17:39: בזמן שבמוסקבה מפגינים בעד הכוחות הרוסים, בלונדון מפגינים אוקראינים נגד פוטין מול שגרירות רוסיה. "הסירו את ידיכם מאוקראינה", קוראים המפגינים שכינו את נשיא רוסיה פוטין "רוצח".

17:19: ראש וועדת המודיעין של הסנאט האמריקני, מייק רוג'רס מאשים את אובמה ברכות יתר בהתמודדות עם פוטין בנושא אוקראינה "פוטין משחק שח ואני חושב שאנחנו משחקים בגולות, לדעתי אנחנו אפילו לא קרובים"

17:00: אלפי מפגינים במרכז מוסקבה מביעים היום תמיכה בפעולה רוסית שתחזיר לידי רוסיה את שטח חצי האי קרים

16:18: רויטרס: שגריר אוקראינה לאו"ם ס' סרגייב אומר שאוקראינה מתכוננת להגן על עצמה מפני רוסיה

16:02: NBC: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אומר ש"רוסיה מתנהגת על פי אופנת המאה ה-19 כשהיא פולשת למדינה אחרת בתירוץ מפוברק לחלוטין"

15:45: רויטרס: משמר החופים האוקראיני מושך את ספינותיו משני בסיסים לחופי חצי האי קרים. הספינות יפליגו לנמלים אחרים בים השחור

15:16: במחאה על התוקפנות הרוסית באוקראינה, בריטניה וצרפת הודיעו שהן משהות את השתתתפותן בפגישת ה G8 שאמורה להיערך בעיר סוצ'י בחודש יוני הקרוב. ההחלטה מתפרסמת אחרי שהבוקר גם ארה"ב וקנדה הודיעו שפעולותיה של רוסיה יביאו להחרמת הכינוס הבינלאומי הכלכלי שפוטין מתכוון לארח בעיר הנופש הרוסית   

15:07: האפיפיור פרנצ'סקוס קורא לאוקראינים לעבוד יחדיו כדי להתגבר על "חוסר ההבנות" וקורא לקהילה הבינלאומית לקדם דיאלוג שיוביל לשלום באוקראינה 

14:27: סוכנות הידיעות AP מדווחת שמאות חיילים חמושים לא מזוהים מקיפים בסיס של הצבא האוקראיני בפריבולנוי שבחבל קרים. על פי כתב סוכנות הידיעות, לפחות 13 כלי רכב, בכל אחד מהם לפחות 30 לוחמים ועוד ארבעה רכבים עם מקלעים ולוחיות רישוי רוסיות, מקיפים את הבסיס. על פי הדיווח הם לא נותנים לכוחות האוקראינים לצאת או להיכנס לבסיס  

 14:17: לקראת פגישת שרי החוץ השל האיחוד האירופי מחר בבריסל, שר החוץ הגרמני אומר שאלו האחראים מוכרחים, באופן דחוף, להימנע מנקיטת צעדים נוספים שעשויים להיתפס כ"פרובוקטיביים"  

13:53: מזכ"ל נאט"ו ראסמוסן קורא לרוסיה להוריד את רמת המתיחות סביב המשבר באוקראינה: "רוסיה מפרה את החלטות האו"ם ומאיימת על השלום והביטחון באירופה"

13:20: הנשיא האוקראיני המכהן מודיע על סגירת המרחב האווירי של המדינה לכל טיסה שאינה אזרחית

12:45: יו"ר הפרלמנט האוקראיני מפציר בבריטניה וארה"ב להתייצב לצד אוקראינה נגד פלישה רוסית. "הפרלמנט האוקראיני קורא לקהילה הבינלאומית לספק סיוע הכרחי שיבטיח את מתקני הגרעין באוקראינה", נכתב בהודעה

12:43: שר החוץ הספרדי ג'וזה מנואל גרסיה מראגלו קוטע את ביקורו באירן כדי לחזור לאירופה לפגישת חירום בנושא אוקראינה שתיערך מחר בבריסל

12:10: סוכנות הידיעות רויטרס מפרסמת דיווח של משמר הגבולות ברוסיה, לפיו 675,000 אזרחים אוקראינים חצו את הגבול לרוסיה במהלך החודשיים האחרונים מחשש ל"משבר המוניטארי" במדינה. בידיעה נכתב כי "אם הכאוס המהפכני באוקראינה יימשך, מאות אלפי פליטים יזרמו דרך הגבול כיוונה של רוסיה".

11:42: אנדרי פארובי, מזכיר מועצת הביטחון האוקראינית, קורא לגיוס מילואים כללי באוקראינה מחשש מתוקפנות רוסית ומאבק אלים בשטח המדינה.

11:20: שר החוץ הבריטי וויליאם הייג עולה על מטוס מלונדון לכיוון קייב.

בלב הסערה. חצי האי קרים (חדשות 2)


11:01: הבית הלבן מפרסם תמונה של הנשיא אובמה משוחח בטלפון במשרד הסגלגל עם עמיתו ממוסקבה, שיחה שעל פי הדיווח מוושינגטון נערכה במשך שעה וחצי, ובמהלכה אובמה הביע את "דאגתו העמוקה" מעמדתה של רוסיה. הנשיא אובמה הזהיר את רוסיה מהמשך ההפרות של החוק הבינלאומי, הפרות שיביאו לבידודה הכלכלי והפוליטי של רוסיה.

10:43: עיתונאי מסוכנות הידיעות AP מדווח שראה שיירה של מאות חיילים רוסים עושים את דרכם לכיוון בירת חבל קרים - סימפרופול. לדבריו, הכוחות הצליחו להשתלט על חלקים מחצי האי בלי לירות יריה אחת.  

עוקב ומזהיר. אובמה (רויטרס)