היהודים באוקראינה נערכים למלחמה: "אוגרים מזון ולא יוצאים מהבית"

בעוד הצבא הרוסי מתקרב, בקהילה היהודית באוקראינה נערכים לרע מכל. "אנשים לא יוצאים מהבתים", סיפר הרב הראשי של אודסה לחדשות 2 Online. רבה של חצי האי קרים נערך להעברת סיוע של דלק, מזון וציוד רפואי. "כולם בלחץ, רוצים דרכונים כדי לברוח"

"מחפשים לברוח" (רויטרס)

האוניות האזרחיות עזבו, האנשים אוגרים מזון והלחץ גובר. תושבים באוקראינה חשים תחושות של אי ודאות, כמו של לפני מלחמה, וחלקם מחפשים לברוח מהמדינה, מחשש לגורלם, זאת בשל הפלישה הרוסית למדינה. רק הבוקר הממשלה באוקראינה הכריזה על גיוס כל חיילי המילואים לקראת מלחמה אפשרית עם רוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנשים הגיעו אלי ושאלו אם יש לי קשרים במשרד החוץ האוקראיני כדי להוציא דרכונים", סיפר לחדשות 2 Online אברהם וולף, הרב הראשי של אודסה ודרום אוקראינה. "הם מחפשים לברוח מכאן".

באודסה אין יריות ברחובות כמו בחצי האי קרים - אך בהחלט יש תחושת לחץ מהעתיד לבוא. "אין אירועים בכלל: בוטלו כל הצגות התיאטרון והקונצרטים, ואנשים לא יוצאים מהבית", הוסיף וולף. "כסף גם אין כי הבנקים לא נותנים כספים".

לדבריו, רוסיה לא צריכה להתאמץ כדי לכבוש את קרים: "הם רק צריכים לחסום שני כבישים שמובילים לחצי האי - והוא שלהם".

בהלה ברחבי המדינה (רויטרס)

"נערכים להעברת סיוע ותמיכה כספית"

רבה של סבסטופול ושליח חב"ד בחצי האי קרים, הרב בנימין וולף, נמצא כעת בארץ יחד עם רעייתו. "אנחנו נערכים להעברת סיוע של ציוד רפואי, מזון, דלק, אמצעים טכניים ותמיכה כספית ליהודים ולתושבי המקום", הוא מציין. "אני נושא תפילה שהעימות יוכרע במהירות ובדרכי שלום לטובת שני הצדדים, ובראשם אזרחי המקום היפה והאהוב עלינו".

הקהילות היהודיות בחצי האי מונות כחמישים אלף יהודים. מתפללי בית כנסת בסימפרופול שבקרים גילו אתמול צלבי קרס שצוירו על בית הכנסת שלהם ורוססה הכתובת "מוות ליהודים", מה שעורר עוד יותר את החששות בקרבם.