דיווח: אוקראינה הכריזה על גיוס מילואים כללי

עוד הסלמה במתיחות מול רוסיה: לאחר שצבא אוקראינה העלה את הכוננות לרמה הגבוהה ביותר, מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס כי כל כוחות המילואים במדינה גויסו. בכיר ביטחוני: "חיוני לוודא שהכוחות מוכנים לקרב מוקדם ככל האפשר". רה"מ: "רוסיה הכריזה מלחמה, אנו על סף אסון"

"אוקראינה הכריזה על גיוס כללי" (רויטרס)

צעד נוסף בדרך למלחמה? אחרי האישור של הפרלמנט הרוסי להפעיל כוח צבאי באוקראינה והאזהרות של הממשל בקייב מפתיחת מלחמה במקרה של פלישה רוסית, מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס כי אוקראינה הכריזה על גיוס של כל כוחות המילואים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם ביטחוני בכיר במדינה אמר כי "חיוני לוודא שהכוחות האוקראינים מוכנים לקרב מוקדם ככל האפשר". אנדריי פארובי, נשיא וועדת הביטחון, שמפקדת על הצבא האוקראיני, אמר שארצו מבקשת גיבוי של ארה"ב ובריטניה כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחיה.

ראש הממשלה המכהן באוקראינה ארסני יטסניוק מאשים כי רוסיה הכריזה מלחמה נגד המדינה ומזהיר: "אנו על סף אסון". הנשיא אלכסנדר טורצ'ינוב אמר שהוא סוגר את המרחב האווירי של אוקראינה לכל טיסה שאינה אזרחית.

במקביל, קרא הפרלמנט האוקראיני לפקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להעניק סיוע למדינה ולדאוג כי מתקני הגרעין שלה יישארו בטוחים.

אובמה איים, פוטין לא התרגש (רויטרס)

"יש איום על רוסים בשטח אוקראינה"

הלילה דווח כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בנוגע להתפתחויות האחרונות. בשיחה בין השניים הדגיש הראשון כי רוסיה הפרה את החוק הבינלאומי בפעולותיה בחצי האי קרים וכי הוא שוקל להטיל עליה סנקציות בינלאומיות. פוטין לא נבהל והבהיר: "נגן על האינטרסים שלנו באוקראינה".

עם סיומה של השיחה, שנמשכה כשעה וחצי, נמסר מהבית הלבן כי אובמה דרש מפוטין להסיג את הכוחות הרוסיים הפועלים בקרים בחזרה לבסיסיהם בחצי האי והזהיר כי המשך הפרת החוק הבינלאומי על ידי רוסיה תוביל לבידוד פוליטי וכלכלי שלה. "הנשיא אובמה ביטא את דאגתו העמוקה מפגיעתה של רוסיה בריבונות אוקראינה", הוסיפו בבית הלבן.

פוטין לא נבהל מהאיום האמריקני וענה לנשיא ארה"ב כי לרוסיה יש את הזכות להגן על האינטרסים שלה באוקראינה. "פוטין הביא לתשומת לבו של אובמה את המעשים הפרובוקטיביים והפשעים של ימנים קיצוניים שנתמכים בידי השלטון הנוכחי בקייב", נמסר בהודעת הקרמלין.

"נשיא רוסיה הבהיר כי יש איום של ממש וסכנת חיים לאזרחי רוסיה בשטח אוקראינה. האלימות המתפשטת באזורים המזרחיים באוקראינה ובפרט בקרים מעניקים לרוסיה את הזכות להגן על האינטרסים שלה ועל דוברי הרוסית שגרים באזור", הוסיפו במוסקבה.

פצועים בעימותים אלימים בין מתנגדי ותומכי (רויטרס)

675 אלף בני אדם ברחו מאוקראינה

בתוך כך, החלו אלפי רוסים אזרחי אוקראינה להימלט לרוסיה בעקבות ההתפתחויות האחרונות. "בשירותי הגבולות אומרים כי מאז תחילת האירועים באוקראינה, 675 אלף בני אדם עזבו את המדינה וחצו את הגבול לרוסיה", אמר סגן דובר הפרלמנט במוסקבה.

אמש, לאחר שהפרלמנט הרוסי אישר לנשיא פוטין להפעיל כוח צבאי באוקראינה, אמר דובר הקרמלין כי פוטין טרם החליט אם לשלוח כוחות למדינה השכנה. "אחרי ההחלטה של מועצת הפדרציה הנשיא קיבל את כל האמצעים הנדרשים לפתור את המצב, בהיבט של שימוש בכוח צבאי, ובהיבט של קבלת החלטה בנוגע להחזרת המשלחת הדיפלומטית בארה"ב", צוטט הדובר דימטרי פסקוב. "באותו הזמן, חשוב להדגיש כי הנשיא לא קיבל עדיין החלטה בנושא".

סוכנות הידיעות אינטרפקס ציטטה את פסקוב באומרו כי הקרמלין "מקווה שלא תהיה הסלמה נוספת של המשבר".