ישראל על מסמכי "אל-ג'זירה": לא סותרים את עמדת ראש הממשלה בנוגע לאירן

הרשת פרסמה מסמכים סודיים שנכתבו לכאורה על ידי המוסד ובהם מוצגת עמדה שונה מזו שהציג ראש הממשלה ב"נאום הפצצה" שלו בעצרת האו"ם. "אירן לא מבצעת פעילות הכרחית לייצור נשק גרעיני", צוין במסמך. עם זאת, מודגש במפורש כי אירן "מצמצמת את הזמן הדרוש לפיתוח נשק". בישראל מתעקשים: אין סתירה

"אירן לא פועלת לייצור פצצה" (AP)

בספטמבר 2012 נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאומו המפורסם בפני העצרת הכללית של האו"ם, ובו הזהיר את העולם באמצעות דיאגרמה של פצצה כי אירן קרובה מאוד להשיג נשק גרעיני. הערב (שני) פרסמה רשת "אל ג'זירה" מסמכים סודיים ביותר שנכתבו לכאורה על ידי המוסד הישראלי חודש לאחר הנאום. פרסום המסמכים נועד לכאורה להוכיח כי הערכת המוסד הייתה שונה מהותית מזו שהציג ראש הממשלה, אך לא בטוח כי כל פרטי המסמך תואמים את טענה זו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אירן לא מבצעת פעילות הכרחית לייצור נשק גרעיני", נכתב במסמך ששלח המוסד, כך על פי הפרסום, למקביליו בדרום אפריקה באוקטובר 2012. "המדענים האירנים פועלים על מנת לצמצם פערים בתחומים שנראים לגיטימיים, כמו כורים והעשרה". על פי הדיווח באל ג'זירה, עמדת הביון הישראלי כפי שבאה לידי ביטוי במסמכים אלה תואמת לחלוטין את זאת של המודיעין האמריקני שפורסמה ב-2012, ולפיה אין כל עדות לכך שאירן החליטה לפתוח בייצור נשק גרעיני, או שחידשה את מאמציה לפתח ראשי נפץ.

קטע אחר במסמך מתייחס לכמות האורניום המועשר שנמצא בידי אירן. על מנת לפתח פצצה גרעינית יש צורך באורניום מועשר לרמה של 90%. במסמך נכתב כי אירן מחזיקה כמות גבוהה של אורניום מועשר לרמה של 5%, וכמאה ק"ג אורניום מועשר לרמה של 20%. "לא נראה שאירן עושה הכנות להעשיר אורניום ברמה גבוהה יותר", נכתב.

נתניהו מול עצרת האו"ם (AP)

"מצמצמת את הזמן הדרוש לפיתוח נשק"

עם זאת, ב"שורה התחתונה" של המסמכים נכתב במפורש כי אירן "מצמצמת את הזמן הדרוש לפיתוח נשק גרעיני מהרגע שבו תינתן פקודה". עוד נכתב כי יכולות העשרת האורניום של אירן משתפרות באופן עקבי.

"אירן משקיעה מאמצים רבים להפעלת כור המים הכבדים באראק בהקדם האפשרי", נכתב עוד במסמכים. "הכור צפוי לספק פלוטוניום שיכול לשמש לייצור פצצה אחת מדי שנה". כמו כן מצוין במסמכים כי עם המעבר של אירן לצנטריפוגות מתקדמות יותר, יכולות העשרת האורניום שלה צפויות להשתפר משמעותית.

כור הפלוטוניום באראק (מתוך הדיילי טלגרף)

"ישראל מאמינה שההסכם עם אירן הוא רע" 

גורמים בירושלים אמרו בתגובה לדברים כי הציטוטים המיוחסים לכאורה למוסד "אינם סותרים כלל וכלל את הצהרות ראש הממשלה נתניהו בנוגע לאיום הגרעין האירני".

"הנושא המרכזי בנאומו היה שהמשך ההעשרה מייצר 'חומר נפיץ', כלומר אורניום מועשר לפצצה אטומית", נמסר בתגובה. "אפילו הציטוטים מהמוסד לכאורה מציינים בבירור שאירן פועלת לצמצום הפערים כך שיפחת הזמן הנדרש ליצירת נשקים ברגע שבו תינתן לכך הוראה".

"זאת הייתה בדיוק הנקודה עליה עמד ראש הממשלה בנאומו", הוסיפו. "נתניהו אמר כי 'יש למלא את הפצצה בכמות מספיקה של אורניום מועשר. על אירן לעבור שלושה שלבים. אירן סיימה את השלב הראשון ונמצאת 70% מהדרך ליעד'".

"ההסכם המוצע עם אירן הוא רע" (AP)

"ישראל מאמינה שההסכם המוצע עם אירן הוא הסכם רע מכיוון שהוא מאפשר למדינת הטרור הגדולה בעולם ליצור את היכולות להפיק את המרכיבים הנדרשים לפצצה גרעינית. צעד זה עלול להוביל למרות חימוש גרעיני בקרב המדינות באזור".

אל ג'זירה חושפת מסמכים סודיים

מוקדם יותר היום הודיעה רשת אל ג'זירה כי הצליחה לשים את ידיה על מאגר עצום של מסמכים סודיים מסוכנויות ביון ברחבי העולם. את המסמכים מתכוונת אל ג'זירה לפרסם בימים הקרובים בשיתוף עם הגרדיאן הבריטי.

בניגוד לאלפי המסמכים שהדליף אדוארד סנואודן, שהתמקדו באמצעי מעקב אלקטרוניים המכונים בעולם הביון "סיגינט", מסמכי אל ג'זירה עוסקים בעיקר במודיעין אנושי או "יומינט". באל ג'זירה הדגישו כי פרסום המסמכים, הכוללים פרטים מבצעיים, שיטות פעולה, שמות של סוכנים סמויים וגלויים ועוד הוא תרומה הכרחית לטובת הציבור.