המשבר באוקראינה: אובמה שוחח עם פוטין ואיים בסנקציות

בשיחת טלפון קשה, שארכה 90 דקות, דנו נשיאי ארה"ב ורוסיה במתיחות הגוברת בחצי האי קרים. אובמה הזהיר את פוטין כי המשך הפרת החוק הבינלאומי יוביל לבידוד של רוסיה ואילו הנשיא הרוסי ענה כי אלפי רוסים נמצאים בסכנה באוקראינה: "נגן על האינטרסים שלנו"

מחריפה המחלוקת בין ארה"ב לרוסיה. פוטין ו (רויטרס)

מחריפה המתיחות בין ארצות הברית לרוסיה על רקע המשבר באוקראינה: נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בנוגע להתפתחויות האחרונות ואמר לו כי רוסיה הפרה את החוק הבינלאומי בפעולותיה בחצי האי קרים וכי הוא שוקל להטיל עליה סנקציות בינלאומיות. פוטין לא נבהל והבהיר: "נגן על האינטרסים שלנו באוקראינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם סיומה של השיחה, שנמשכה כשעה וחצי, נמסר מהבית הלבן כי אובמה דרש מפוטין להסיג את הכוחות הרוסיים הפועלים בקרים בחזרה לבסיסיהם בחצי האי והזהיר כי המשך הפרת החוק הבינלאומי על ידי רוסיה תוביל לבידוד פוליטי וכלכלי שלה. "הנשיא אובמה ביטא את דאגתו העמוקה מפגיעתה של רוסיה בריבונות אוקראינה", הוסיפו בבית הלבן.

פוטין לא נבהל מהאיום האמריקני וענה לנשיא ארה"ב כי לרוסיה יש את הזכות להגן על האינטרסים שלה באוקראינה. "פוטין הביא לתשומת לבו של אובמה את המעשים הפרובוקטיביים והפשעים של ימנים קיצוניים שנתמכים בידי השלטון הנוכחי בקייב", נמסר בהודעת הקרמלין.

חייל חמוש בחצי האי קרים (AP)

"יש איום על רוסים בשטח אוקראינה"

"נשיא רוסיה הבהיר כי יש איום של ממש וסכנת חיים לאזרחי רוסיה בשטח אוקראינה. האלימות המתפשטת באזורים המזרחיים באוקראינה ובפרט בקרים מעניקים לרוסיה את הזכות להגן על האינטרסים שלה ועל דוברי הרוסית שגרים באזור", הוסיפו במוסקבה.

בתוך כך, החלו אלפי רוסים אזרחי אוקראינה להימלט לרוסיה בעקבות ההתפתחויות האחרונות. "בשירותי הגבולות אומרים כי מאז תחילת האירועים באוקראינה, 143 אלף בני אדם עזבו את המדינה וחצו את הגבול לרוסיה", אמר סגן דובר הפרלמנט במוסקבה.

אמש, לאחר שהפרלמנט הרוסי אישר לנשיא פוטין להפעיל כוח צבאי באוקראינה, אמר דובר הקרמלין כי הוא טרם החליט אם לשלוח כוחות למדינה השכנה. "אחרי ההחלטה של מועצת הפדרציה הנשיא קיבל את כל האמצעים הנדרשים לפתור את המצב, בהיבט של שימוש בכוח צבאי, ובהיבט של קבלת החלטה בנוגע להחזרת המשלחת הדיפלומטית בארה"ב", צוטט הדובר דימטרי פסקוב. "באותו הזמן, חשוב להדגיש כי הנשיא לא קיבל עדיין החלטה בנושא".

סוכנות הידיעות אינטרפקס ציטטה את פסקוב באומרו כי הקרמלין "מקווה שלא תהיה הסלמה נוספת של המשבר".