על סף מלחמה? פוטין קיבל אישור הפרלמנט להשתמש בכוח צבאי באוקראינה

הבית העליון של הפרלמנט הרוסי הצביע בעד בקשתו של הנשיא להכניס כוחות צבא למדינה השכנה. לפי הודעת הקרמלין, הבקשה הוגשה בשל האיומים על חייהם של אזרחים רוסים וכוחות צבא רוסיים בבסיס הצי בחצי האי קרים. "השימוש בכוחות יעשה עד שהמצב יתייצב"

חייל רוסי, על רקע שיירה צבאית (רויטרס)

עוד עליית מדרגה במתיחות בין רוסיה לאוקראינה: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין קיבל היום (שבת) את אישור הפרלמנט להכנסת כוחות צבא רוסיים לאוקראינה - כך נמסר מלשכת התקשורת של הקרמלין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעד מגיע לאחר הדיווחים בימים האחרונים על פעילות של כוחות רוסיים בחצי האי קרים. פוטין, שטרם התייחס פומבית למשבר, ביקש את אישור הפרלמנט לשימוש בכוח צבאי בשל האיומים על חייהם של אזרחים רוסים וכוחות צבא רוסיים בבסיס הצי בחצי האי.

הבית העליון של הפרלמנט הרוסי אישר את בקשתו של נשיא רוסיה: "מועצת הפדרציה הצביעה בעד ההצעה להשתמש בכוחות הצבא בשטח אוקראינה עד לייצוב של המצב הפוליטי-חברתי במדינה".

על סף מלחמה באוקראינה (רויטרס)

אלפי חיילים רוסים כבר נמצאים בחצי האי קרים

כלי התקשורת במדינה שנמצאת במצב שלטוני מעורער בחודשים האחרונים מדווחים כי שלושה משדות התעופה בחצי האי כבר נכבשו, וכי אלפי חיילים רוסים נמצאים בשטח, זאת בניגוד לאמנה הבינלאומית ולהסכמים בין המדינות. במקביל, אלפי אזרחים פרו-רוסים מתעמתים עם כוחות הביטחון בערים ברחבי המדינה.

בתגובה לאירועים האחרונים, שוחח שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב והדגיש כי ארצו מודאגת לנוכח הדיווחים על תנועת כוחות צבא באזור. "אנו קוראים לצדדים להימנע מפעולות שעלולות להגביר את המתיחות ומשפיעות על אחדותה הטריטוריאלית של אוקראינה", הדגיש פאביוס.

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג צייץ בטוויטר כי שוחח עם לברוב, וקרא להחזיר את השקט לחצי האי. עוד קודם לכן אמר כי בכוונתו להגיע לאוקראינה ביום ראשון על מנת לקיים שיחות עם ההנהגה החדשה. ראש הממשלה דיוויד קמרון הדגיש כי על רוסיה לכבד את שכנתה.