אוקראינה מעלה כוננות: אלפי חיילים רוסים בקרים

ראש ממשלת אוקראינה מבהיר כי ארצו לא תיגרר לעימות צבאי ולפרובוקציות מצד רוסיה, אך שר ההגנה המקומי מבהיר: 6,000 רוסים בשטח, הכוננות באזור הוגברה משמעותית. רוסיה: "מודאגים מאוד מהמצב"

מתיחות שיא באוקראינה (AP)

על רקע המתיחות העזה בין הממשל במוסקבה לזה שבקייב, מבהיר היום ראש ממשלת אוקראינה כי ארצו לא תיגרר לעימות צבאי עם רוסיה בעקבות "הפרובוקציות" האחרונות בחצי האי קרים, אזור שנוי במחלוקת אליו העבירה רוסיה ביממה האחרונה אלפי חיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה לא מתקבל על הדעת שכלים משוריינים של צבא רוסיה נמצאים במרכזי ערים אוקראיניות", אמר ראש הממשלה ארסני יטסניוק בפתח ישיבת ממשלה בהולה שהתקיימה בקייב. "לא ניגרר לשום עימות צבאי".

גם שר ההגנה האוקראיני התייחס למתיחות בארצו וטע כי רוסיה העבירה לאחרונה כ-6,000 חיילים נוספים לתוך שטח המדינה, וכי הכוננות באזור האי קרים הועלתה בשל כך. רוסיה מצידה, שלה בסיס צבאי באזור, טוענת כי כל הזזת הכוחות מתבצעת על פי ההסכמים הבינלאומיים. כלי התקשורת במדינה מדווחים כי במהלך היום נסגר המרחב האווירי בשלושה משדות התעופה במקום.

ברוסיה מאשימים דווקא את המדינה השכנה במתיחות באזור, וטוענים כי הפוליטיקאים המקומיים מעוניינים לערער את היציבות בחצי האי. "אנחנו מודאגים מאוד מההתפתחויות האחרונות בקרים", אמר שר החוץ סרגיי לברוב. "אנו מאמינים כי זה לא אחראי להפעיל לחץ כשהמצב מתוח גם כך".

חצי האי קרים, אתמול (רויטרס)

אלפי חיילים רוסים, דיווחים על מסוקים באוויר

כבר אתמול נראו בנמלי התעופה של חצי האי קרים פטרולים חמושים בלתי מזוהים, שר הפנים הטרי של אוקראינה טען בעמוד הפייסבוק שלו שמדובר בפלישה רוסית לשטח שמוגדר טריטוריה עצמאית באוקראינה. "אם תהיה הסלמה, נדרוש ממועצת הביטחון של האו"ם לפעול באופן מיידי", אמר אתמול אלכסנדר טורצ'ינוב, נשיא אוקראינה הזמני.

ככל הנראה מדובר היה במילציות של אוקראינים שהם רוסים אתנים, מי שמהווים רוב מוחץ בקרים. הם ביקשו להפגין נוכחות וסביר שקיבלו את ברכת הקרמלין לכך. מאוחר יותר הודיע משרד ההגנה בקייב כי שדות התעופה בסימפרופול ובסבסטופול חזרו לשליטה אוקראינית.

ברשתות החברתיות הופצו תמונות וסרטונים של מסוקים רוסים לכאורה, כשהם משייטים בחצי האי קרים, שם חוכרת רוסיה מאוקראינה בסיס צבאי גדול שממנו פועל הצי הרוסי בים השחור ומשם גם בים התיכון. כעת, לאחר ההודעה כי חיילים נוספים נמצאים במקום, לא ניתן לשער כיצד יפעלו הצדדים.

מסר אמריקני, אובמה (רויטרס)

אובמה במסר לפוטין: "יש מחיר להתערבות צבאית"

אמש התייחס נשיא ארה"ב לסוגיה הבוערת, ושיגר מסר מאיים לממשל במוסקבה. "יהיה מחיר לכל התערבות צבאית באוקראינה", אמר אובמה במסיבת עיתונאים בהולה שקיים בבית הלבן. "אנחנו מודאגים מאוד מתנועת הצבא הרוסי לאזור אוקראינה".

"כל התערבות רוסית תהווה הפרה בוטה של החוקים הבין לאומיים ושל הריבונות האוקראינית. ארה"ב תעמוד מאחורי הגישה של הקהילה הבין לאומית", הדגיש הנשיא האמריקני.

לדבריו, "כרגע המצב מאוד נזיל ואנחנו לא יודעים לאן הסיפור יתפתח. ארה"ב שולחת את תמיכתה לאוקראינה ולעתידה הדמוקרטי. אני אמשיך לעבוד בקשר הדוק עם בני הבריתות שלנו באירופה ועם ידידתנו רוסיה ונעדכן את הציבור על כל שינוי במצב".