כמה שווה משנתו של גדול הצוררים?

עותק מאחד הספרים היותר ידועים לשמצה בכל הזמנים, "מיין קאמפף", חתום על ידי כותבו, אדולף היטלר, נמכר בארה"ב במחיר של לא פחות מ-65 אלף דולרים. למרבה הפלא המוכר הוא דווקא יהודי

"מיין קאמפ" (AP)

כרך כפול של "מיין קאמפף", חתום על ידי הצורר הנאצי וכותב הספר אדולף היטלר, נמכר הלילה (שבת) בארה"ב בסכום של כ-65 אלף דולרים. המוכר, יהודי אמריקני, כינה את הספר "מתועב", אך לטענתו "מדובר בפיסת היסטוריה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העותק שנמכר יצא לאור בין השנים 1925 ו-1926, ומי שקנה אותו בחר לשמור על אנונימיות. על הספר חתם היטלר כשהעניקו בחג המולד לחבר במפלגה הנאצית, שלאחר מכן הפך להיות קצין אס.אס, העונה לשם ג'וסף באוואר.

המחיר ההתחלתי בו הוצע העותק הכפול למכירה עמד על 20 אלף דולרים. במהלך המכירה הפומבית האנונימית התקבלו 11 הצעות ולבסוף נמכר הספר בסכום של 64,850 דולרים.

נייט סאנדרס שהעמיד את הספר למכירה, הוא יהודי אמריקני המנהל בית מכירות בלוס אנג'לס. "אני חושב שזה ספר מתועב", ציין סאנדרס. "אבל מדובר במזכרת, זה פריט היסטורי לכל דבר".

"מיין קאמפף" נחשב למהות המפלגה הנאצית

את הספר המחריד כתב היטלר בזמן שריצה עונש מאסר בכלא הגרמני בעקבות ניסיון הפיכה צבאית כושל שהוציא לפועל בשנת 1923. "מיין קאמפף", או בתרגום חופשי לעברית "מאבקי", מגלם את רעיונותיו הגזעניים והחשוכים של היטלר בנוגע לסדר העולמי ולהיררכיה הגזעית.

בין היתר מתייחס הספר לתפקידם של היהודים בחברה העולמית ומדרג את האנושות לפי מעמדות וגזעים. את "הגזע הארי", הגדיר היטלר כגזע העליון והשולט בעוד שאת "הגזע היהודי" הגדיר כנחות ביותר.

בעיני רבים תוכן הספר נחשב כמניע העיקרי שעומד מאוחרי פעולותיה של המפלגה הנאצית ושל היטלר מנהיגה. מתום מלחמת העולם השנייה הפך הספר אסור למכירה במקומות רבים בעולם, בינם גם בישראל. אולם כיום ניתן להשיג אותו ברוב הגלובוס והוא אף הפך לרב מכר בחלק ממדינות העולם הערבי.