אובמה מזהיר: "יהיה מחיר לכל התערבות צבאית באוקראינה"

על רקע הדיווחים על פלישת כוחות צבא רוסיה לחצי האי קרים, משגר הנשיא האמריקני מסר לממשל במוסקבה: "אנחנו מודאגים מאוד מתנועת הכוחות לאזור אוקראינה, התערבות צבאית תהווה הפרה בוטה של החוקים הבינלאומיים"

ברק אובמה. ארכיון (רויטרס)

שעות ספורות לאחר הדיווחים שכוחות רוסיים השתלטו על שדות תעופה צבאיים בחצי האי קרים, משגר הנשיא האמריקני ברק אובמה מסר מאיים לממשל במוסקבה. "יהיה מחיר לכל התערבות צבאית באוקראינה", אמר אובמה במסיבת עיתונאים בהולה שקיים בבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מודאגים מאוד מתנועת הצבא הרוסי לאזור אוקראינה", הוסיף הנשיא האמריקני. "כל התערבות רוסית תהווה הפרה בוטה של החוקים הבין לאומיים ושל הריבונות האוקראינית. ארה"ב תעמוד מאחורי הגישה של הקהילה הבין לאומית".

"כרגע המצב מאוד נזיל ואנחנו לא יודעים לאן הסיפור יתפתח. ארה"ב שולחת את התמיכה לאוקראינה ולעתידה הדמוקרטי של אוקראינה. אני אמשיך לעבוד בקשר הדוק עם בני הבריתות שלנו באירופה ועם ידידתנו רוסיה ונעדכן את הציבור על כל שינוי במצב".

שר החוץ הרוסי שוחח עם ג'ון קרי

על רקע הכעס מכיוון מערב, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ניסה להרגיע את ארה"ב. הוא שוחח עם עמיתו האמריקני ג'ון קרי והדגיש בפניו את הצורך בתכנית שלום עבור אוקראינה, בתיווך של האיחוד האירופי. מנגד, גורם צבאי ציין כי החמושים הרוסים דווקא הרחיבו את שליטתם על שדה התעופה הצבאי בחצי האי קרים - ואף השתלטו על מסלול טיסה.

אתמול הודה משרד החוץ הרוסי לראשונה כי כוחות רוסיים מבסיס צי הים השחור ליד סבסטופול נכנסו לחצי האי קרים כדי להגן על עמדות הצי. "האוקראינים היו מודעים לכך", נמסר מהמשרד. "זה בהתאם להסכמים בין רוסיה לאוקראינה". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח עם מנהיגי בריטניה, גרמניה והאיחוד האירופי ואמר להם כי "אסור שתהיה הסלמה נוספת של האלימות באוקראינה".

הנשיא המודח: "קיצונים השתלטו על השלטון"

נשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ', כינס אתמול בצהריים מסיבת עיתונאים בדרום רוסיה, לשם ברח לאחר שהודח מהשלטון. "ברחתי מחשש לחיי, אמשיך להילחם למען המדינה", הוא אמר. לדבריו, יש אנשים שמנסים לפגוע באוקראינה באמצעות טרור ופחד. "מי שתפס את השלטון הם מיעוט פרו פאשיסטי".

באוקראינה דיווחו אתמול כי עשרה מסוקים של הצבא הרוסי חדרו למרחב האווירי של המדינה מעל חצי האי קרים. הצעד בא לאחר שהלילה כוחות רוסיים השתלטו על פי דיווחים על שני נמלי תעופה צבאיים בחצי האי.

ויקטור ינוקוביץ'. הנשיא האוקראיני המודח (AP)

גורמים רבים באירופה מודאגים מהמצב החדש באוקראינה

גם ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון הגיב לפעולה הרוסית מוקדם יותר ואמר כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הסכים לבחירות "חופשיות והוגנות" באוקראינה, ואף ציין כי לטענתו זו "הדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחונה העתידי של המדינה".

משרדי החוץ של צרפת, גרמניה ופולין, אמרו כי הם "חשים דאגה רבה" מהמתרחש בחצי האי קרים וקראו לכל הצדדים להימנע מכל פעולה המסכנת את שלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה.

בהצהרה משותפת מטעם המדינות נמסר כי המשבר של אוקראינה יכול להיפתר רק אם כולם יירתמו למטרה. "אנחנו מודאגים מאוד מהמצב הלא יציב בחצי האי קרים", נמסר בהצהרת משרד החוץ הצרפתי. "יש לעשות הכל כדי להפחית את המתח באזור המזרחי".

על רקע ההצהרות הללו, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה מוקדם יותר כי שוויץ, אוסטריה וליכטנשטיין החליטו להקפיא נכסים וחשבונות בנק ל-20 בכירים אוקראינים, כולל את אלה של הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' ובנו.