שמר באושוויץ – ולא יעמוד לדין

בית משפט בשטוטגרט שבגרמניה החליט כי הנס ליפשיץ בן ה-94 שהיה שומר באושוויץ וסייע לרציחתם של יותר מ-10 אלף בני אדם לא יעמוד לדין, בשל שיטיון. בתחילת שנות ה-80 הוא גרוש לגרמניה לאחר שהרשויות בארה"ב גילו על עברו הנאצי

ארכיון (רויטרס)

הנס ליפשיץ (94) גורש מארה"ב בתחילת שנות ה-80 לאחר שהתגלה כי היה שומר במחנה אושוויץ, אך היום (ו') בית משפט בגרמניה החליט כי הוא לא יעמוד למשפט, בשל שיטיון (דימנציה). הוא הואשם בעבר שסייע ל-10,510 רציחות בזמן ששימש כשומר במחנה ההשמדה בשנים 1941-1943.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התובעים בשטוטגרט אמרו שהם עדיין לא החליטו אם לערער על ההחלטה .בית המשפט שחרר אותו ממשמורת כבר בחודש דצמבר, אז ציינו השופטים כי הם בספק אם הוא כשיר לעמוד לדין.

עורך דינו אמר לסוכנות הידיעות AP כי לאחר שחרורו הוא נפל בדרך חזרה לביתו, נותח וכעת הוא נמצא בבית אבות. "אני מניח שהתובעים ירצו לערער על החלטת בית המשפט, למרות שאני חושב שהיא נכונה לגמרי", ציין סנגורו.

ליפשיץ השתכן בשנת 1956 בשיקגו שבארצות הברית, אך בתחילת שנות ה-80 הרשויות גילו על עברו וגירשו אותו חזרה לגרמניה. הוא הודה ששימש כשומר ביחידת ה-SS באושוויץ אך הדגיש כי לא היה מעורב בפשעי מלחמה.