אוקראינה: "צבא רוסיה פלש לחצי האי קרים"

פלישה רוסית לאוקראינה? סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" מדווחת כי חיילים רוסים מכתרים שדה תעופה צבאי בסימפרופול שבחצי האי קרים בדרום אוקראינה, סמוך לגבול הרוסי. שר הפנים החדש של אוקראינה זעם על המהלך וכינה אותו "כיבוש צבאי". ברוסיה מכחישים, הרמטכ"ל האוקראיני פוטר

המהומות נמשכות (AP)

סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מדווחת כי חיילים רוסים השתלטו על שדה תעופה צבאי בעיר סימפרופול שבחצי האי קרים בדרום אוקראינה. מדובר באזור שרובו דובר רוסית, ותומך בנשיא המודח ויקטור ינוקביץ'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, כלי רכב של הצבא הרוסי מכתרים את המסלולים, אך שדה התעופה ממשיך לפעול כרגיל. הצי הרוסי פרסם הכחשה ואמר לסוכנות הידיעות כי כוחותיו לא השתלטו על שדה התעופה שקרוב לים השחור.

בנוסף, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי יותר מעשרה מסוקים של צבא רוסיה חדרו לתוך שמי אוקראינה מעל חצי האי קרים. על פי דיווח רשויות הגבול במדינה, כוחות רוסים גם חסמו יחידת אבטחה אוקראינית בעיר סבסטופול, על חופי הים השחור.

שר הפנים החדש של אוקראינה, חבר הממשלה שמונתה אתמול בראשות ארסני יסטניוק, הביע זעם על המהלך. "מדובר בכיבוש צבאי", אמר שר הפנים. על רקע מה שנראה כפלישה, הודיע נשיא אוקראינה הזמני אלכסנדר טורצ'ינוב על פיטוריו של רמטכ"ל צבא אוקראינה.

חמושים בסימפרופול (AP)

סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שוחח לפנות בוקר עם ראש ממשלת אוקראינה החדש ארסני יסטניוק, ובירך אותו על הקמת הממשלה. ביידן הבטיח כי ארצות הברית תעניק לאוקראינה סיוע מלא.

"נסייע ככל שנוכל לאוקראינה לבצע רפורמות שישקמו את כלכלתה, לחתור לפיוס פנימי, לעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות ולבנות יחסים מפרים עם כל שכנותיה", נכתב בהודעה שפרסם הבית הלבן לאחר השיחה.